Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Veľká zľava Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete.

Ku sklonku životného cyklu základných dosiek sa Asus zvykne potešiť výraznejším znížením ceny niektorého z modelov. V minulosti na rozhraní uvádzania novej generácie to bola napríklad doska Crosshair VI Hero X370. Tentorkát je to Crosshair VIII Dark Hero, ktorá sa začínala predávať s odporúčanou cenou 589 eur/cca 14 000 Kč.

Aktuálne pre posledné kusy, do vypredania zásob, Asus cenu výrazne, o viac než 50 %. Viaceré obchody (vrátane Alzy, CZC či Mironetu) majú dosku Crosshair VIII Dark Hero skladom za zhruba 270 eur/6490 Kč. Prehľad cien v ďalších eshopoch nájdete na Heureke. Podobné konkurenčné dosky, ako je napríklad Gigabyte X570 Aorus Xtreme, sú v úplne inej hladine alebo sa stali nedostupnými (ako napríklad aj MSI MEG X570 Ace).

Crosshair VIII Dark Hero je tak momentálne za cenu základnej dosky Gigabyte X570 Aorus Pro so slabšou výbavou. Lepšie (výbavou) na tom nie sú ani MSI MPG X570S Edge Max WiFi či ASRock X570 Taichi za ktoré zaplatíte viac.

Pre robustnú  16-fázovú napájaciu kaskádu (s 90 na jednu) je CPU je Crosshair VIII Dark Hero vhodná doska nielen procesory Ryzen 9 (5900X5950X), s ktorými môže byť chod zostavy energeticky efektívny aj po pretaktovaní cez PBO, ale takisto pre nadšensvo do manuálneho ladenia (či používania na becntable mimo počítačovú skrinku). K dispozícii je viacero nadštandardných tlačidiel (štart, reset, ReTry, safe boot) či dokonca prepínač Slow Mode alebo jumper LN2 pre extrémny taktovanie a chladnenie médiami s vysoko mínusovými teplotami, ako sú tekutý dusík či suchý ľad.

Kompletné parametre tejto základnej dosky nájdete na produktových stránkach Asusu. Z netradičných vecí v rámci externých konektorov je pozoruhodná dvojica konektorov RJ-45 na pripojenie pevnej siete. Jeden je 2,5 Gb (Realtek RTL8125-CG), druhý gigabitový (Intel I211-AT).

V predaji za takto atraktívnu cenu je približne 50 kusov, takže ak máte záujem, určite nečakajte. Po vypredaní naskladneného množstva dosiek, čo sú v obehu, sa podľa informácií od obchodníka Asusu cena vráti na pôvodnú.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy

V posledních dnech se na webu rozhořela kontroverze okolo (nebo proti) základním deskám Asus. Souvisí s problémem rozbitých Ryzenů 7000X3D kvůli příliš vysokému napětí VSoC, které bylo předtím nastavováno příliš vysoko právě deskami Asus (byť ne jen jimi). Následně se snesly stížnosti na to, že Asus opravu vydal jako beta BIOS, který oficiálně nebyl krytý zárukou. Firma teď v reakci na to přichází se změnami, které vypadají dost pozitivně. Celý článok „Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy“ »

 •  
 •  
 •  

ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX

Procesory a grafické karty najnovších generácií sú už dostupné v notebookoch pekne spolu, vedľa seba, čo sa týka aj modelového radu Asus – SCAR 18. Reč je o výkonnom hardvéri, respektíve najvýkonnejšom, pokiaľ sa jedná o konfiguráciu, ktorú sme testovali. Tá obsahuje špičkové CPU (Raptor Lake, Core i9-13980HX) i GPU (Ada Lovelace, GeForce RTX 4090). Scar 18 pritom vzhľadom na vysoký výkon predstavuje pomerne kompaktný notebook. Celý článok „ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX“ »

 •  
 •  
 •  

Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU

Před týdnem vydané desky s čipsety AMD A620 nemají oficiálně podporovat PCI Express 5.0 ani přetaktování, ale vypadá to, že neoficiálně to často bude jiná. Už se objevila zpráva, že PCI Express 5.0 neoficiálně funguje na A620 deskách od ASRocku. A nejsou jediné, PCIe 5.0 pro SSD podle všeho lze použít i na deskách Asus. A ty navíc podporují i další věc, kterou by neměly: přetaktování procesoru přes Precision Boost Overdrive. Celý článok „Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *