Čipset A620 bude mít dvě verze, druhá má menší a levnější čip

A620 bude ze začátku používat čipy Promontory 21 z čipsetu B650/X670, ale později má dostat vlastní levnější křemík

V lednu se objevily zprávy o první vlně levnějších desek platformy AM5 pro procesory Ryzen 7000 založených na čipsetu A620. Ty by snad měly přicházet na trh od příštího měsíce (února / februára) a stlačit cenový práh platformy AM5 níž. Vypadá to, že by tomu čipset A620 dokonce mohl pomoci tím, že se bude vyrábět z menších čipů. AMD prý totiž plánuje dvě verze, z nichž druhá by byla osekaná a levnější na výrobu.

Dosavadní informace byly takové, že čipset A620 bude založený na stejném křemíku ASMedia „Promontory 21“ jako čipsety B650(E) a X670(E), jenž má čipy dva. Bylo to tak ostatně i u předchozích platforem, kde čipset A320 používal stejný čip, jako B350 a X370 a A520 zase byl čip používaný i v B550 (a stejně to víceméně dělá i Intel). To znamená, že byť je AMD výrobcům asi prodává za nižší cenu, výrobní náklady na tyto levnější čipsety jsou stejné. Kladou se tím jisté meze v tom, o kolik levněji se dají tyto nejlevnější verze čipsetů prodávat.

Nyní ale od hongkongského webu HKEPC přišla zpráva, že čipset (či jižní můstek) A620 by mohl být odlišný. AMD totiž prý chystá dvě verze. Část desek má používat opět Promontory 21, ale vedle toho prý bude vyráběný i speciální nový čip, který by byl menší a levnější. HKEPC pro něj nabízí označení Promontory 22, ale toto je asi jen jeho spekulace, může se ve skutečnosti jmenovat jinak.

Obě verze se budou zřejmě označovat jako AMD A620 a podle HKEPC budou mít i stejnou výbavu. Z pohledu uživatele by se tedy neměly lišit. První verze A620 založená na Promontory 21 by měla fyzicky přítomné všechny bloky čipsetu B650(E), ale část by jich byla deaktivovaná. Druhá verze A620 by měla speciálně navržený čip, který by neaktivní části neobsahoval a integroval v sobě už jen to, co je pro A620 relevantní.

První vlna desek A620 bude mít první verzi. Menší levnější čipset totiž má jít do výroby později a pravděpodobně by na deskách postupně vytlačil původní verzi. Je možné, že kvůli tomu pak výrobci budou uvádět nové revize modelů, které vyjdou nyní zkraje roku s první verzí. Menší A620 může používat stejné pinově kompatibilní pouzdro. Stejně by se ale asi firmware desky mohl lišit, takže by i tak asi tyto desky představovaly odlišné revize.

Bude mezi B650 a A620 velký rozdíl?

Zatím nejsou specifikace čipsetu A620 známé. Na jaře uváděl web Angstronomics, který jako první zjistil specifikace čipsetů X670 a B650, že levnější čipset A620 by se mohl podobat čipsetu B650 ve většině věcí – lišil by se jen odebráním jednoho z rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Pokud by toto byl jediný rozdíl, pak by ale A620 pořád poskytoval řadič PCIe 4.0 se čtyřmi linkami a další čtyři linky PCIe 4.0 by mu sloužily ke komunikaci s procesorem.

Čipset AMD X470 sdílel křemík s B450, šlo ale o revizi čipu, který je už v čipsetech X370, B350 a A320

V takovém případě by ale navržení separátního druhého čipu přímo s těmito parametry asi neušetřilo moc místa. Větší smysl by dávalo spíš, pokud by funkce A620 byly ořezané víc, pokud by například čipset A620 neposkytoval žádné linky PCIe 4.0 a i k procesoru se připojoval přes PCIe 3.0 ×4.

Uvidíme tedy, zda nakonec výbava čipu A620 nebude skromnější. Alternativně by asi AMD mohlo ušetřit tím, že by druhý levnější čip byl vyráběný na nějakém starším procesu. Spotřeba takovýchto jižních můstků není moc velká, takže by to nemuselo ničemu vadit.

Co všechno budou desky A620 nabízet a co naopak ne, se snad dozvíme brzo, mají-li skutečně první modely být odhaleny již v únoru. Vedle rozdílů v samotném čipsetu zde mohou být i další rozdíly mimo něj. Desky A620 například asi nebudou podporovat PCIe 5.0 pro SSD (nemluvě o GPU, což neumí ani ne-E verze B650 a X670) a také nejspíš nebudou umožňovat přetaktování CPU.

Zdroj: HKEPC

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *