Mac Pro s procesory ARM: už žádná samostatná GPU a upgrady RAM

Přechod na procesory ARM by u desktopového Macu Pro mohl výrazně omezit modularitu hardwaru

Před časem jsme psali o tom, co dle leakerů čeká nejvýkonnější počítače Applu řady Mac Pro, až do nich také dorazí přechod z procesorů Intel na vlastní čipy Applu s architekturou ARM. Podle nových zvěstí to vypadá, že s procesorem ARM budou spojené další docela závažné změny v konfigurovatelnosti těchto počítačů. Zřejmě téměř zmizí modulární komponenty, v novém Mac Pro si nevyměníte o moc víc než SSD.

Mark Gurman, který píše pro Bloomberg a mívá dobré informace o plánovaných novinkách Applu, nyní přišel se zprávou, že nový model Mac Pro, který poprvé bude používat procesor ARM, pravděpodobně nebude uživatelům umožňovat upgrade GPU. Znamenalo by to, že by již nebylo možné osadit samostatná GPU, ať už od Nvidie, tak od AMD, která Apple doteď oficiálně podporoval. Gurman před časem uváděl, že by základní deska pořád mohla mít „rozšiřující porty“ pro GPU (což by asi byly sloty PCIe ×16), jeho aktuální informace už ale jsou zřejmě odlišné.

Tato politika tedy asi bude odpovídat dosavadnímu stavu platformy procesorů ARM, které nepodporují samostatné GPU ani při jejich připojení externě přes Thunderbolt. A podle Gurmana nebude externí cesta s grafikami osazenými v boxech pro Thunderbolt možná ani v případě Macu Pro. Nefunkčnost samostatných GPU tedy bude na platformě Apple kompletní.

Podle Gurmana bude Mac Pro místo toho poskytovat GPU s až 76 jádry (9728 shaderů). Tento počítač bude zřejmě totiž založený na procesoru Apple M2 Ultra, který bude mít dvojnásobek jader CPU (16 velkých, 8 malých) a dvojnásobně široké GPU proti nedávno uvedenému Apple M2 Max. Procesor M2 Ultra by totiž zřejmě měl vzniknout sešitím dvou 5nm čipů použitých v M2 Max (které mohou mít až 38 jader GPU). Takto totiž Apple vytvořil předchozí M1 Ultra. Původně prý Apple chtěl mít ještě procesor, který by odpovídal čtyřem čipům Max (a měl tedy dvojnásobek jader GPU i CPU a dvojnásobnou maximální kapacitu RAM proti M2 Ultra). Tento procesor (M2 Extreme?) by byl asi exkluzivní pro Mac Pro, jenže Apple podle Gurmana plány na něj zrušil.

Apple M2 Max (zdroj: Apple)

Mac Pro s procesorem M2 Ultra by měl být coby platforma poměrně podobný kompaktnímu desktopu Mac Studio, který již je nyní s M1 Ultra vyráběný. Podle Gurmana by celé šasi ale mělo pořád být podobné dosavadnímu Macu Pro s procesorem Intel Xeon se skříní typu tower. Je otázka, do jaké míry bude mít toto provedení smysl, pokud se stejný procesor M2 Ultra opět bude dát koupit i v menším Macu Studio. Je možné, že Mac Pro bude poskytovat lepší chlazení a tišší provoz (a potenciálně lepší výkon bez throttlingu při maximální zátěži).

Přes nemožnost použití samostatných GPU by mohly přesto být poskytnuté sloty PCI Express pro další rozšiřující karty, zejména asi pro síťové adaptéry.

Apple Mac Pro s procesorem Intel Xeon na propagační vizualizaci. Nová verze s čipem ARM možná bude mít podobnou skříň, ale o dost méně modulárních možností rozšíření (2019)

Vedle GPU nebudou upgradovatelné či vyměnitelné ani paměti. Znamená to asi, že Apple se přidrží použití pamětí LPDDR5X, které se osazují přímo na pouzdro procesoru. Výhodou je pak jejich nízká spotřeba, ale za cenu toho, že uživatel nemůže RAM vyměnit nebo zvětšit. A také je tím značně limitovaná maximální kapacita RAM. Ta pravděpodobně bude dvojnásobná proti procesoru M2 Max, což by znamenalo, že ARMový Mac Pro bude umět maximálně 192 GB. Použití LPDDR5X ale vzbuzuje pochybnosti o tom, zda bude integrovaná paměť mít detekci a opravu chyb (ECC). Ta by se asi musela realizovat formou in-line ECC, což není zrovna ideální, a je tak možné, že Mac Pro s procesorem ARM o tuto schopnost přijde.

Co má být upgradovatelné, bude úložiště. Pro SSD mají být k dispozici „interní sloty“. Bohužel je asi pravděpodobné, že bude nutné používat speciální moduly (možná stejné, jaké používá model Mac Studio) a nebude možné použít standardní moduly M.2. Gurman ovšem uvádí, že sloty pro SSD mají být k dispozici jen dva, což nedává moc velké možnosti. Větší volnost ve zvětšování úložného prostoru bude asi až při použití externích disků a boxů, které budou podporované přes Thunderbolt 4.

Čas vydání zatím znám není. Apple mívá v červnu velkou konferenci, kde by počítač mohl být oznámen, ale potvrzeno to zatím není.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Apple vydává M4, M4 Pro a M4 Max: Rekordní jednovláknový výkon

Na jaře vydala firma Apple překvapivě krátce po generaci M3 z podzimu novou generaci procesorů M4 a získala s ní doteď existující rekord ve výkonu, pokud se měří jednovláknovým benchmarkem Geekbench. Zprvu byla vydána jen základní verze M4 s omezenou dostupností (jen v tabletech). Teď ale Apple generaci procesorů M4 vydává i v počítačích s MacOSem a uvádí i výkonné modely M4 Pro a M4 Max s více jádry. Celý článok „Apple vydává M4, M4 Pro a M4 Max: Rekordní jednovláknový výkon“ »

  •  
  •  
  •  

Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC

Jen před pár týdny se začaly objevovat zprávy o tom, že Apple už teď na jaře uvede novou generaci procesorů M4, přestože předchozí M3 vyšlo s velkou slávou teprve na podzim. Překvapivě se tato zpráva potvrdila a Apple opravdu po takto krátké době vytáhl nový čip (což vyvolává otázky nad povedeností M3). Hned se proto vyrojily dohady, že jde spíš jen o refresh bez nové architektury. Vzápětí ale zase přichází senzační benchmarková skóre. Celý článok „Apple M4 má rekordní skóre v testech. Přes staré jádro, stejné IPC“ »

  •  
  •  
  •  

Benchmark Apple M3 Max: Soupeří s Core i9-13900K nebo R9 7950X

Apple tento týden vydal procesory nové generace M3, M3 Pro a M3 Max pro počítače Max. Ty se začnou prodávat už příští týden, ale již teď se v databází Geekbench objevily jejich testy. Ty jsou důležité i proto, že kvůli nesdílnosti Applu až z nich zjišťujeme ústřední parametry jako frekvence. O taktu a výsledku M3 už jsme psali, teď už jsou ale i výsledky pro nejvýkonnější model M3 Max. A i tady se díky tomu dozvídáme jeho takt. Celý článok „Benchmark Apple M3 Max: Soupeří s Core i9-13900K nebo R9 7950X“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *