Raijintek Morpheus 8069: Chladič GPU s TDP 400 W je hotový

Parametre nového chladiča grafických kariet, Raijintek Morpheus 8069

O tom, že Raijintek pripravuje nový chladič Morpheus (8069) na grafické karty už nejaký čas viete. Minuloročné obrázky jeho konštrukcie boli už v podstate finálne, ale veľa podstatných vecí, nad ktorými visel otáznik, sa dozvedáme až teraz. Po tom, ako Raijintek chladič Morpheus 8069 vydal a zverejnil k nemu všetky základné parametre. Tým odpadajú aj nejasnosti okolo toho, akým spôsobom budú ochladzované pamäte.

Samostatné chladiče na grafické karty sú už naozaj rarita. Ale čím menej ich je, tým väčšia je šanca, že odvážlivci, ktorí sa im venujú, predajú práve ten svoj. V nejaké predaje Morpheus 8069 dúfa i Raijinek. Tento chladič nadväzuje na dobre etablovanú sériu (Morpheus) s tým, že je optimalizovaný pre súčasné potreby grafických kariet.

Viac než polkilový pasív (hmotnosť je uvádzaná 595 gramov) má dvanásť heatpipe, ktoré teplo odvádzajú do 129 rebier. Povrch chladiča je poniklovaný, s čiernou úpravou. TDP, teda tepelný výkon, na ktorý je Morpheus 8069 navrhnutý má byť 400 W. Aby však bolo možné chladenie grafických kariet blížiacich sa takejto spotrebe (napríklad GeForce RTX 3090), je potrebné na pasív nainštalovať ventilátory. Tie nepatria medzi súčasť príslušenstva, takže máte voľnú ruku vo výbere, čomu bude väčšina záujemcov o chladič tretej strany kvitovať. Predsa len do takýchto akcií (výmeny chladiča GPU) sa púšťajú najmä nadšenci, ktorí majú na chladič veľmi vysoké nároky s jasnými predstavami, ako má chladič znieť, aké teploty musí udržať a podobne.

Konštrukcia Morpheus 8069 počíta s dvoma 120-milimetrovými ventilátormi s hrúbkou 25 mm. To je oproti chladičom na nereferenčných kartách s podstatne užšími ventilátormi výhoda. Jednou zo svetlých výnimiek sú grafické karty Asus GeForce Noctua Edition, ktorých chladiče ochladzujú špičkové ventilátory s plnotučným profilom, ale v takejto konfigurácii stále nekúpite grafické karty Radeon. Tie Morpheus 8069 podporuje, ale minimálne zatiaľ sa oficiálne jedná o staršie modely RX 6700 (XT), RX 6800 (XT) a RX 6900 (XT). Radeony RDNA 3 sú nepodporované, ale je možné, že sa to zmení.

Raijintek totiž zatiaľ nemal mnoho času na testovanie chladiča s novou generáciou grafických kariet AMD. To isté platí pre Nvidiu, GeForce RTX 4000 na zozname podporovaných kariet chýbajú, ale na RTX 3080 (Ti) a 3090 (Ti) už tento chladič Raijinteku osadíte. Z dostupných materiálov výrobcu je však nejasné, či sa podpora týka všetkých kariet s uvádzanými GPU alebo iba tých, ktoré majú rozloženie súčiastok podľa vzoru referenčného PCB.

Čo už však je jasné (a minule nebolo, pretože existovali protichodné rendre chladiča) je, že coldplate pasívu je nielen v kontakte s GPU, ale i s pamäťami. Na chladenia napäťových  regulátorov napájacej kaskády sa už ale dodáva súprava malých medených alebo hliníkových pasívov. Medených je päť, hliníkové sú štyri.

   

S nainštalovaným Morpheus 8069 má grafická karta na výšku približne 70 mm, takže je cez tri sloty. Na dĺžku má chladič „iba“ 254 mm, ale celkovo bude mať grafická karta vždy viac, pretože je od záslepky PCI Express trochu odsadený. Hĺbka, t.j. rozmer od slotu k bočnici, je 110 mm, spolu s ventilátormi to bude ale 120 mm a je lepšie mať ja nejakú rezervu.

V niektorých obchodoch sa už chladič objavuje skladom (za cenu okolo 170 eur/cca 4044 Kč), aj keď dostupnosť je takto zo štartu horšia.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika

Skříně pro herní počítače dnes i u Mini-ITX modelů nabraly tolik sádla, že se do nich vejdou hodně velké grafiky a výkonnější grafické karty v jednoslotovém provedení se dnes prakticky nedělají. Pokud byste ale takovou z nějakého důvodu chtěli (třeba tomu, aby vám v pracovní stanici zbytečně neblokovala slot, který potřebujete), objevila se teď na trhu zajímavá možnost. Firma Galax vyrobila tenkou jednoslotovou GeForce RTX 4060 Ti. Celý článok „Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika“ »

 •  
 •  
 •  

Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni

Už jsme psali o specifikacích nových grafik Radeon RX 7900 XT a XTX a o jejich architektuře RDNA 3 (i s dodatkem). Objevila se k nim ale ještě jedna zajímavost. Už ne přímo v architektuře nebo týkající se přímo samotných GPU, ale v chlazení, které budou mít referenční grafiky podle návrhu AMD (které ale mohou prodávat i tradiční výrobci karet). To bylo příjemným překvapením u generace RX 6000 a v generaci 7000 bude mít zajímavý zlepšovák. Celý článok „Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni“ »

 •  
 •  
 •  

Raijintek to s chladičmi GPU nevzdáva, chystá Morpheus 8069

Samostatné chladiče grafických kariet v ostatnom čase príliš nepribúdajú. Vplyv na to majú na to dozaista aj nereferenčné grafické karty, ktorých súčasťou je aj slušný chladič. Raijintek v nich ale stále vidí určité rezervy a pripravuje novú revíziu Morpheusa – 8069. Veľký pasív, veľké ventilátory, vysoké TDP (360 W) a tichý chod aj pri výkone, ktorý je inak (so vstavanými chladičmi) „počuť“. Celý článok „Raijintek to s chladičmi GPU nevzdáva, chystá Morpheus 8069“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *