Raijintek to s chladičmi GPU nevzdáva, chystá Morpheus 8069

Raijintek Morpheus 8069

Samostatné chladiče grafických kariet v ostatnom čase príliš nepribúdajú. Vplyv na to majú na to dozaista aj nereferenčné grafické karty, ktorých súčasťou je aj slušný chladič. Raijintek v nich ale stále vidí určité rezervy a pripravuje novú revíziu Morpheusa – 8069. Veľký pasív, veľké ventilátory, vysoké TDP (360 W) a tichý chod aj pri výkone, ktorý je inak (so vstavanými chladičmi) „počuť“.

Chladiče GPU tretích strán majú svoje najlepšie obdobie už za sebou. Nádeje, že by to mohlo byť inak, si už asi robiť nemusíme. Napriek tomu sa z času na čas nejaká alternatíva objaví. Teraz je to chladič z dobre etablovanej série chladičov Raijintek – Morpheus, nový model 8069.

Jedná sa o poriadnu porciu kovu (hliníkových lamiel a heatpipe) s hmotnosťou cez pol kila (špecifikácie udávajú 515 g). A to sa jedná iba o pasív bez ventilátorov. Masívny radiátor síce počíta s aktívnych ochladzovaním rebier, ale ventilátory si musíte dokúpiť podľa vlastného uváženia. Voľná ruka vo výbere ventilátorov je dobrá v tom, že si nepriplácate za niečo, čo eventuálne nakoniec ani nepoužijete. Predsa len Raijintek nemá špičkové ventilátory a zákazník takéhoto chladiča má od chladenia tie najvyššie požiadavky.

Dosadacia plocha Morpheus 8069 na ventilátory je 254 × 110 mm. To vychádza na dva 120 mm ventilátory, ktoré budú konštrukciu pasívu trochu presahovať. Ak tieto samostatné chladiče grafických kariet niečim naozaj výnimočné, tak je to tým, že sú uspôsobené na inštaláciu veľkých ventilátorov.

Chladiče hotových grafických kariet, čo sa týka ventilátorov, síce v priereze doťahujú a dorovnávajú aj 120 mm, ale to až na svetlé výnimky (Asus RTX 30×0 Noctua Edition) v nízkoprofilových formátoch. Tie nedosahujú takú vysokú efektivitu a pri rovnakej hlučnosti chladia horšie než špičkové 120 mm ventilátory so štandardnou hrúbkou 25 mm.

Nevýhoda takýchto riešení (chladič aj ventilátory zvlášť) je prirodzene v nadštandardnej výške. Len samotný pasív (Morpheus 8069) má 44 mm a keď k nemu pripočítate ventilátory, z PCB mierne vystúpené GPU a možno aj nejaké vytŕčajúce spony na ventilátory, ste na nejakých 75 mm. Pri takejto hrúbke je potom na väčšine základných dosiek väčšina slotov PCI Express zablokovaná, to treba akceptovať.

Morpheus 8069 sa ukazuje na ilustráciách s malými, dobre členitými medenými (5 kusov) a hliníkovými (4 kusy) pasívmi na pamäte i napäťové regulátory. Teplo z týchto  súčiastok je odvádzané aj zo zadnej strany PCB, cez teplovodivé vložky do kovového backplate.

   

Podporovaná ma byť väčšina grafických kariet Radeon RX 6700 (XT), RX 6800 (XT), RX 6900 (XT) a GeForce RTX 3080 (Ti), RTX 3090 (Ti) a s dostatočne výkonnými ventilátormi má pasív Morpheus 8069 stačiť aj na RTX 4090. Zatiaľ je nejasné, ktoré modely sú podporované a na ktoré pasív neosadíte. Niektoré nereferenčné grafické karty môžu mať totiž neštandardné rozloženie súčiastok, s ktorými môže pasív kolidovať alebo pre ne nemusia byť správne naformátované malé pasívy. Často býva obmedzenie iba na karty s referenčným rozložením PCB.

Eventuálna nekompatibilita s niektorými nereferenčnými návrhmi sa ukáže ale až neskôr, keď Raijintek chladič oficiálne predstaví a budú k nemu dostupné už aj manuály. Stať by sa tak mohlo už 1. novembra. Možno nakoniec pribudne aj podpora nových grafických kariet AMD postavených na architektúre RNDA 3, uvidíme.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni

Už jsme psali o specifikacích nových grafik Radeon RX 7900 XT a XTX a o jejich architektuře RDNA 3 (i s dodatkem). Objevila se k nim ale ještě jedna zajímavost. Už ne přímo v architektuře nebo týkající se přímo samotných GPU, ale v chlazení, které budou mít referenční grafiky podle návrhu AMD (které ale mohou prodávat i tradiční výrobci karet). To bylo příjemným překvapením u generace RX 6000 a v generaci 7000 bude mít zajímavý zlepšovák. Celý článok „Referenční chladič Radeonů RX 7900 má senzor teploty ve skříni“ »

 •  
 •  
 •  

Jaká bude Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition? Uniklo foto

Tento týden se v hardwarovém světe nejvíc pozornosti soustředilo na odhalení nových desktopových procesorů AMD, Ryzenů 7000 (a platformy AM5). Ale vedle to se chystá i nová generace grafik Nvidia s architekturou Lovelace, a teď na internet utekla fotografie vzorku karty GeForce RTX 4080 a možná finálního designu chlazení, které Nvidia použije u karet Founders Edition. Je to docela brzy, možná tedy tato karta vyjde dřív, než se čekalo. Celý článok „Jaká bude Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition? Uniklo foto“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly fotky chladiče pro GeForce RTX 4090 Ti Founders Edition

Novinkou tohoto týdne je zvěst, že nová generace grafických karet nastoupí ne v září, ale už zřejmě v červenci, kdy má Nvidia vydat (nebo aspoň představit) novou architekturu Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000. A vypadá to reálně, protože úniky se začínají sypat. Po specifikacích se objevila i fotografie chladiče, který by měl patřit nejvyššímu modelu GeForce RTX 4090 nebo 4090 Ti v provedení Founders Edition přímo od Nvidie. Celý článok „Unikly fotky chladiče pro GeForce RTX 4090 Ti Founders Edition“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nerozumiem tým renderom, na jednom vidieť základňu s presahmi pre pokrytie VRAM, na ostatných s plošákom už len klasickú základňu a samostatné pasívy pre VRAM. ???

  Každopádne ak nevznikne súvislá základňa ktorá by prenášala efektívne teplo z VRAM do hlavného pasívu, tak som dosť skeptický. neviem, je tam veľa otáznikov čo sa týka kompatibility aj efektivity. Tiež je škoda, že sa neodvážili na väčší pasív, niečo čo by pobralo 2×140 mm fany. V podovnaní s aktuálnymi 4090 by to stále bolo vcelku kompaktné. 😀

  1. Chápu to tak, že rozšířená základna je volitelnou součástí. Ale lámu si hlavu nad efektivitou těch podélně žebrovaných pasivů :-/

  2. Aha, tak to som si všimol až teraz. Ak to nebude tak, ako píše the patient, tak by snáď mohla byť správne možnosť B (so samostatnými pasívkami)? Raijintek na ňu odkazuje aj z textu: „Morpheus comes with 5 pcs copper and 4 pcs aluminium heatsink for cooling your PCB“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *