Iiyama G-Master G4380UHSU: Monitor veľký ako televízor

Detaily

Veľké uhlopriečky monitorov sa pomaly ale isto začínajú objavovať u viacerých používateľov a za nárast ich popularity bezpochyby môže v poslednej dobe najmä rozmach viacerých modelmi OLED. Tie však nie sú jediná možnosť a na trhu nájdete viacero IPS a VA modelov, medzi ktoré patrí aj model G4380UHSU od iiyama. Tento herný monitor stavia na 42″ rýchlom (144 Hz) 4K paneli. Cena? 650 eur.

Základné parametre


Balenie a výbava

42″ montior sme na test ešte nemali, hoci pre mňa nejde o premiéru tohto rozmeru. Svojho času som používal monitor LG 43UD79-B, než som prešiel na 55″ OLED, takže je to akési deja-vu. Čo ale za premiéru u nás pokladať môžeme, je prítomnosť monitoru od iiyama. Hneď na prvý pohľad zaujme farebne bohatá skatuľa, pričom grafika zobrazuje hernú tematiku na jednej strane a monitor so základnými špecifikáciami nastrane druhej.

   

Obsah balenia je relatívne bohatý, pričom k monitoru dostanete dvojicu napájacích káblov, dvojicu video káblov – HDMI a DisplayPort, USB káble pre pripojenie k PC, diaľkový ovládač s batériami, držiak na slúchadlá a pár kusov papierovej dokumentácie.

Veľkú uhlopriečku o hmotnosti 13 kg bude potrebné stabilne podprieť, o čo sa stará kovový stojan v tvare hranatého C.

Vyhotovenie zadnej časti je pomerne nenápadné, celé je v matnej čiernej farbe bez akýchkoľvek farebných či prvkov RGB LED. Zaujímavosťou je, že druhá časť stojana je už k monitoru pripevnená od výroby a vy tak máte o starosť menej.

C-čkový stojan tak stačí jednoducho priskrutkovať k druhej časti a inštalácia je hotová. Nechýba ani beznájstrové riešenie skrutky a inštalácia tak patrí k najjednoduchším, aké sme doteraz videli. Len potom monitor postaviť už chce trochu sily vzhľadom na jeho vysokú hmotnosť a veľké rozmery.

Monitor ponúka aj možnosť inštalácie pomocou VESA 200 × 100, v prípade, že by ste monitor chceli uchytiť napríklad na stenu.

Ďalší úchyt na zadnej strane je určený pre strieborný „kolík“, ktorý poslúži na uchytenie slúchadiel, čo si ukážeme neskôr.

Na pravom boku nájdeme päticu ovládacích tlačidiel, čo chválim a považujem za rozhodne lepšie riešenie ako tlačidlá zo zadnej strany monitora. Jedným problémom môže byť ich ovládanie pri použití viac ako jedného displeja, vtedy by boli vhodnejšie umiestnené na spodnej brade či úplne nahradené joystickom uprostred displeja, ako to mal už spomínaný kúsok od LG.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na vo väčšej časti na spodnej strane. Nájdeme tu dvojicu portov HDMI 2.0, aj DisplayPort 1.4, ktoré dopĺňa audio jack a na druhe strane napájací konektor preintegrovaný zdroj, vďaka čomu stačí pripojiť len kábel bez zvyčajnej „tehly“ ako mávajú iné monitory. Na ľavom boku je potom štvorica klasických konektorov USB typu A. Jedno z nich podporuje aj rýchle nabíjanie. K počítaču ich však budete musieť pripojiť pomocou USB typu B, USB-C tu žiaľ budete hľadať márne, čo je veľká škoda.

   

Po zapnutí monitora vidieť displej s rovnomerne hrubým rámom po všetkých štyroch stranách a hoci nie je vyslovene hrubý, nepatrí ani medzi tie najtenšie. Spodná brada nesie logo výrobcu a pod ňou je aj LED indikátor stavu, vľavo hore je zase oznašenie modelu.

Hoci som polemizoval o možnom koplikovanov ovládaní monitora pri viacmonitorovej zostave, ide čisto o hypotetickú otázku, nakoľko v praxi budete aj tak používať pribalený diaľkový ovládač. Ten je celý plastový a s gumenými tlačidlami. Menším problémom je, že drvivá väčšina tlačidiel nič nerobí a reálne tak ovládač mohol byť výrazne menší, keby ponúkal len funkčné tlačidlá.

Ešte raz sa môžeme pozrieť na ovládacie tlačidlá na pravom boku a USB hub vľavo pri postavenom monitore.

   

Takisto sme si spomínali držiak na zadnej strane monitora, ktorý v praxi vyzerá takto. Mám rád takéto „simply clever“ riešenia. Rozhodne tiež ide o lepšiu implementáciu ako výsuvné plastové držiaky, ktoré sme videli na iných monitoroch.

Backlight bleed testovaného kúsku vykazuje pomerne veľké odchýlky pri zobrazení čiernej farby, čo je vidieť najmä po bokoch displeja. Displeje s matricami VA uniformitou väčšinou nevynikajú a ani tentokrát nepôjde o výnimku.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)

Možnosť používať viacero zariadení na jednom monitore bola kedysi výnimočná, no teraz ju nájdete čím ďalej viac monitorov. Je to aj prípad cenovo dostupné monitora iiyama s komplikovaným označením XCB3494WQSN. Ten má okrme prepínača KVM obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (s podporou FreeSync) na zakrivenom paneli s matricou VA. Vo výbave je aj port USB-C, ktorý umožňuje rýchlejšie nabíjanie, a aj ethernetový port. Celý článok „Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *