Iiyama G-Master G4380UHSU: Monitor veľký ako televízor

Obrazové vlastnosti

Veľké uhlopriečky monitorov sa pomaly ale isto začínajú objavovať u viacerých používateľov a za nárast ich popularity bezpochyby môže v poslednej dobe najmä rozmach viacerých modelmi OLED. Tie však nie sú jediná možnosť a na trhu nájdete viacero IPS a VA modelov, medzi ktoré patrí aj model G4380UHSU od iiyama. Tento herný monitor stavia na 42″ rýchlom (144 Hz) 4K paneli. Cena? 650 eur.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 42,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, lesklú úpravu a rovnomerné rámčeky zo štyroch strán. Zaujímavosťou displeja je 144 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s FreeSync Premium, ktorý ale podporuje maximálne 120 Hz. Pre využitie maximálnej frekvencie budete musieť použiť pripojenie cez DisplayPort, nakoľko HDMI pripojenie je limitované na 60 Hz, čo je veľká škoda.. Výrobca neudáva žiadne informácie o farebných schopnostiach displeja, chváli sa ale jasom 550 nitov, kontrastom 4000:1 a 0.4 ms dobou odozvy pri MPRT. Ide tiež len o 10 bitový panel (8 bit + Hi-FRC) s 1,07 miliardami farieb.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 85 % AdobeRGB, 96 % DCI-P3 a 84 % NTSC. Ide o chlp lepšie čísla, aké sme videli pri 32M1N5800, čo je veľká pochvala. Jas dosiahol výbroný hodnotu 548 nitov, ktorá je opäť lepšia ako pri spomínanom Philipse a je na chlp zhodná s udávanou hodnotou výrobcom. Veľmi dobrá je tiež priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,9, čo je ale o niečo horšie ako pri 32M1N5800. Ako nám už napovedal test zobrazenia čiernej farby, uniformita je zrovna nie je silnou stránkou panelu a v tomto prípade nie je miesto pre pochvalu. Displej ponúka tri režimy gama, ktoré zodpovedajú hodnotám 1.6, 2.0 a 2.3, pričom všetky tri mali len miernu odchýlku 0,01. Pomenej je farebných režimov, ktoré ponúkajú rôzne teploty od 6900 do 10300 K, no vždy si môžete nastaviť vlastné farby podľa potreby. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 2200:1 v základnom farebnom režime, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 548 nitov.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie s vypnutým Overdrive dosahuje dobu odozvy 15,2 ms, čo je priemerná hodnota. Postupným prepínaním Overdrive cez 5 hodnôt sa dostaneme na minimálnu hodnotu 13,9 ms v režime 5, čo je pekné zlepšenie, no stále nejde o dychberúcu hodnotu. Ktorý z režimov Overdrive vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 0.4 ms response time MPRT, no vtedy je neaktívny FreeSync, dramaticky sa zníži jas a nie je možné ho ovládať. Mimo hrania navyše tento režim kvôli blikaniu obrazovky nie je vhodný, preto ostaneme pri testoch bez aktívneho MPRT. Overdrive ponúka 5 možnosti popri jeho deaktivácii. Pri neaktívnom Overdrive je ghosting veľmi viditeľný, preto ho neodporúčam. 1 a 2 prinášajú výrazné zlepšenie a monitor by som teda odporúčal používať v týchto režimoch. Pri 3 sa už pomaličky začína objavovať inverse ghosting, ktorý je potom pri 4 a 5 už veľmi viditeľný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)

Možnosť používať viacero zariadení na jednom monitore bola kedysi výnimočná, no teraz ju nájdete čím ďalej viac monitorov. Je to aj prípad cenovo dostupné monitora iiyama s komplikovaným označením XCB3494WQSN. Ten má okrme prepínača KVM obnovovaciu frekvenciu 120 Hz (s podporou FreeSync) na zakrivenom paneli s matricou VA. Vo výbave je aj port USB-C, ktorý umožňuje rýchlejšie nabíjanie, a aj ethernetový port. Celý článok „Jednoduchší, lacnejší: Pôsobivý 34″ širokáč iiyama ProLite (test)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *