Test Philips Momentum 32M1N5800: 32″ s UltraHD a 144 Hz

Detaily

Philips sa dlho zameriaval skôr na pracovné a multimediálne monitory, ale zdá sa, že vážne to začína myslieť aj s hernými. Po konzolovo zameranom modeli 329M1RV máme na stole 32M1N5800, ktorý ponúka rovnaký 32″ 4K 144 Hz HDR displej, no v o niečo agresívnejšom dizajne. Cieľom testu bude porovnať tieto dva modely a nájsť rozdiely medzi nimi, keďže papierové parametre sú veľmi podobné.

Základné parametre


Balenie a výbava

Farebné balenie 32M1N5800 akoby z oka vypadlo tomu pri 329M1RV. Opäť teda vidíme vyobrazenie monitora a niekoľko základných parametrov ako 4K rozlíšenie so 144 Hz, panel IPS, certifikácia DisplayHDR 400 alebo možností polohovania a zobrazenia viacerých vstupov naraz.

Obsah balenia prináša všetko potrebné na fungovanie, ako je napájací kábel, káble HDMI a DisplayPort či technickú dokumentáciu. Na rozdiel od 329M1RV však chýba kábel USB-C a nahradený bol káblom USB typu B. Znovu chválim papierové viazače káblov, ktoré nahradili plastové sťahovacie pásky.

Jedným z hlavných rozdielov medzi súrodencami je vyhotovenie stojana. Testovaný kúsok ponúka základňu v tvare C na rozdiel od T, ktoré sme videli v teste 329M1RV.

Odlišná je aj druhá časť stojanu, ktorá je mierne prehnutá a výrazne tenšia. Ani tu nechýba organizér na káble. Ten sa osvedčil na upratanie káblov za monitorom.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

   

Ďalšia výrazna zmena je vyhotovenie zadnej časti, ktorá ponúka dvojfarebné prevedenie sivej a čiernej s textúrou. Na rozdiel od 329M1RV sa tu však nenachádzajú žiadne LED, 32M1N5800 teda neponúka Ambiglow podsvietenie. Nechýba ale úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži na montáž stojana k telu monitora. Zadná strana podľa stránky výrobcu ponúka antibakteriálnu úpravu s ionizovaným striebrom pre zabránenie zachytávania a rastu baktérií na dotykových miestach, čo bude najmä okolo joysticku.

Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách. Spodná brada je o niečo tenšia ako pri 329M1RV, čo chválim.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana je lepšie vidieť kontrast medzi sivou a čiernou časťou, ako aj textúrou na čiernej časti.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Rozdielom oproti súrodencovi je zníženie počtu portov HDMI z troch na dva a naopak pridanie jedného DisplayPortu. Opäť platí, že ide o HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4, ktoré podporujú 4K 120/144 Hz a sú tak vhodné pre pripojenie počítača aj nových herných konzol. Zachovaný bol audio jack a štvorica portov USB na pripojenie príslušenstva, z ktorých dva slúžia aj na nabíjanie.

Azda najdramatickejší rozdiel oproti 329M1RV je absencia portu USB-C a tým pádom aj funkcie KVM switch na jednoduché používanie jedného príslušenstva pre dva počítače. Takisto už nie je možné pripojenie k notebooku pomocou jedného kábla, ktorý slúži na prenos videa, dát aj nabíjanie.  Posledným konektorom vo výbave je ten napájací a znovu stojí za zmienku, že monitor má integrovaný zdroj, vďaka čomu stačí pripojiť len kábel bez zvyčajnej „tehly“ ako mávajú iné monitory.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, 329M1RV v tejto oblasti ponúka to, čo väčšina monitorov na trhu, a je to skôr stojan, ktorý pridáva zopár bodov v oblasti elegancie.

V porovnaní so súrodencom 329M1RV má mierne navrch v estetickej stránke vďaka tenšiemu a zaujímavejšiemu stojanu a tenšej spodnej brade.

Monitor ponúka viaceré možnosti polohovania, medzi ktoré patrí aj výškové nastavenie v rozsahu 130 mm. V najnižšom bode je 85 mm od podložky spodnou hranou a 505 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 215 mm a 635 mm pre vrch displeja. Opäť pre porovnanie, 329M1RV dokázal ísť výrazne nižšie, len na 40 mm od podložky, naopak v maximálnej výške mal spodnú hranu len na 165 mm. Testovaný 32M1N5800 teda nedokáže ísť tak nízko, no naopak ho viete zdvihnúť vyššie. A ešte jedna zaujímavosť, výška panelu je pri 32M1N5800 420 mm a pri 329M1RV 425 mm. Tento 5 mm rozdiel bude práve v spomínanej spodnej brade.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +20 stupňov. Pozitívna hodnota je vyššia než 15 stupňov pri súrodencovi.

Okrem toho monitor ponúka aj možnosť otáčania do strán o 45 stupňov v oboch smeroch, čo je opäť viac ako 20 stupňov, ktoré ponúkal 329M1RV.

Na rozdiel od 329M1RV stojan podporuje aj pivot, teda zmenu orientácie na výšku a to dokonca v oboch smeroch, čo je naozaj neobvyklé.

Backlight bleed testovaného kúsku je lepší, než aký ste videli pri 329M1RV. Malé odchýlky vidno pri okrajoch displeja a najmä v pravom hornom rohu, no rozhodne ide o výrazne lepší výsledok, aký sme zaznamenali pri súrodencovi. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov

Téme prenosný monitorov sme sa už párkrát venovali a teší ma preto fakt, že sa k nám dostal aj ďalší model na test. To od v našich končinách menej známeho výrobcu, ktorý je však špecialistom na prenosné monitory, dvojobrazovkové zostavy či dokonca dotykové tablety a lapdocky. Prvý monitor, ktorý nám výrobca poslal na test, je 18-palcový WQXGA herný model so 144 Hz obnovovacou frekvenciou obrazu. Celý článok „Uperfect UGame K118 – veľký prenosný monitor nielen pre hráčov“ »

  •  
  •  
  •  

Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED. Celý článok „Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *