Philips Momentum 329M1RV – 4K pre počítač aj konzolu

Detaily

Dostupnosť väčších 4K monitorov sa stále zlepšuje a na trhu je tak výber z väčšieho množstva modelov. S príchodom nových konzol tiež narástol dopyt po displejoch s väčšou obnovovacou frekvenciou v 4K. Philips tieto trendy spojil a prináša Momentum 329M1RV, čo je v skratke 32″ 4K 144 Hz HDR monitor s priamou podporou konzol a s veľkým množstvom portov pre pripojenie viacerých zariadení.

Základné parametre


Balenie a výbava

Farebné balenie 329M1RV je príjemnou zmenou kartonových obaloch monitorov AOC. Zobrazenie monitora dopĺňa niekoľko informácií o výbave ako 4K rozlíšenie so 144 Hz, panel IPS, podpora FreeSync Premium, certifikácia DisplayHDR 400 alebo prítomnosť podsvietenia ambiglow. Monitor je tiež prezentovaný ako vhodný pre spojenie s novou generáciou konzol, konkrétne pre Xbox.

Obsah balenia prináša všetko potrebné na fungovanie, ako je napájací kábel, káble HDMI a DisplayPort či dokumentáciu. Nechýba ani kábel USB-C na pripojenie notebookov a iných mobilných zariadení, či na pripojenie monitora ako rozbočovača USB k monitoru. Zaujímavosť sú papierové zviazače káblov, ktoré nahradili plastové sťahovacie pásky.

Spodná časť stojanu v tvare T je až prekvapivo ťažká vďaka kovovému prevedeniu. Na váhe sa ukázalo číslo 2,4 kg. S touto hmotnosťou by mala byť zabezpečená stabilita displeja pred kývaním či prevrátením.

Druhá časť stojanu pokračuje v kovovom trende, ktorý dopĺň čierny úchyt VESA ako aj organizér na káble. Ten sa osvedčil na upratanie káblov za monitorom.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zadná strana v matnej čiernej farbe je doplnená lesklou časťou v hornej časti s logom výrobcu. Nebyť LED po celom okraji, išli by o veľmi nenápadnú zadnú stranu vzhľadom na herné zameranie. Okrem toho tu nájdeme úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži na montáž stojana k telu monitora.

Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, zatiaľ čo spodná brada s logom výrobcu je väčšia než býva zvyčajné.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana je lepšie vidieť oddelenie horného lesklého trojuholníka s logom od zvyšnej matnej časti.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Vzhľadom na zameranie na herné konzoly, prevažujú konektory HDMI, konkrétne trojica v2.1. Vďaka novému štandardu budete môcť používať pri 4K 120/144 Hz, na rozdiel od klasických 60 Hz pri HDMI 2.0. Na pripojenie k počítaču môžete použiť aj konektor DisplayPort 1.4 alebo USB-C, ktorý podporuje aj nabíjanie až 65 W.

Monitor ponúka aj USB hub a funkciu KVM switch na jednoduché používanie jedného príslušenstva pre dva počítače. Na pripojenie druhého zariadenia k monitoru slúži konektor USB typu B. Pre príslušenstvo sú pripravené štyri klasické porty USB typu A, z ktorých dva podporujú aj rýchle nabíjanie. Za zmienku stojí aj fakt, že monitor ma integrovaný zdroj, vďaka čomu stačí pripojiť len kábel bez zvyčajnej „tehly“ ako mávajú iné monitory.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, 329M1RV v tejto oblasti ponúka to, čo väčšina monitorov na trhu, a je to skôr stojan, ktorý pridáva zopár bodov v oblasti elegancie.

Monitor ponúka viaceré možnosti polohovania, medzi ktoré patrí aj výškové nastavenie v rozsahu 125 mm. V najnižšom bode je 40 mm od podložky spodnou hranou a 465 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 165 mm a 590 mm pre vrch displeja.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +15 stupňov. Pozitívna hodnota je nižšia, než býva tradičných 21–22 stupňov.

Okrem toho monitor ponúka aj možnosť otáčanie do strán o 20 stupňov v oboch smeroch. Zmena orientácie na výšku, tzv. pivot, na testovanom kúsku nie je možná. Podľa dokumentácie však existuje model 329M1RVE, ktorý podporuje aj túto možnosť polohovania. Vďaka úchytu VESA však absentujúci pivot môžete nahradiť ramenami, ktoré vám umožnia ešte väčšiu vôľu pohyby ako akýkoľvek klasický stojan.

Backlight bleed testovaného kúsku patrí medzi tie horšie, nakoľko ním trpia všetky okraje a predovšetkým pravý horný roh. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test Philips Momentum 32M1N5800: 32″ s UltraHD a 144 Hz

Philips sa dlho zameriaval skôr na pracovné a multimediálne monitory, ale zdá sa, že vážne to začína myslieť aj s hernými. Po konzolovo zameranom modeli 329M1RV máme na stole 32M1N5800, ktorý ponúka rovnaký 32″ 4K 144 Hz HDR displej, no v o niečo agresívnejšom dizajne. Cieľom testu bude porovnať tieto dva modely a nájsť rozdiely medzi nimi, keďže papierové parametre sú veľmi podobné. Celý článok „Test Philips Momentum 32M1N5800: 32″ s UltraHD a 144 Hz“ »

 •  
 •  
 •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou

Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS. Celý článok „AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *