MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

3D V-Cache je sice od AMD zamčená, ale konec OC to není

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK.

Podle webu WCCFtech MSI povolí přetaktován procesoru Ryzen 7 5800X3D, který je jinak pro přetaktování zamčený, v nadcházejících nových BIOSech založených na verzi AGESA 1.2.0.7. Tyto firmwary povolí přetaktování tohoto zamčeného CPU pomocí BCLK, tedy base clock. Půjde tedy o podobnou věc, jakou je podpora přetaktování zamčených procesorů Intel Alder Lake.

I zde to stejně jako u Intelu bude ale jen na některých deskách. Má jít o modely s čipsetem X570, které jsou vybavené externím generátorem taktu. Snad by mělo jít o desky MEG X570 Godlike, Ace a řadu Unify.

MSI ukázalo snímek obrazovky z přetaktování dotyčného procesoru na desce MEG X570 Godlike s BIOSechm 1H1, jenž by měl být už založený na AGESA 1.2.0.7. Jádra se dostala na takt až 4,87 GHz při BCLK zvýšeném ze 100 na 107 MHz. Napětí bylo údajně 1,328 V. Zástupci AMD dříve uvedli, že bezpečné limity napětí pro Ryzen 7 5800X3D mohou být na úrovni pouhých 1,30–1,35 V.

AMD Ryzen 7 5800X3D přetaktovaný na BCLK 107 MHz na desce MSI MEG X570 Godlike (Zdroj: WCCFtech)

Tyto nové BIOSy by měly vyjít brzo, možný prý už za několik dní. Bude zajímavé sledovat, zda po vzoru MSI stejný krok neudělají i další výrobci desek a protipřetakovávací pozice se nezačne drolit. Objevily se již i nějaké zprávy o BCLK přetaktování na deskách Asus, takže toto je vlastně možná už v chodu.

Benchmarky procesoru AMD Ryzen 7 5800X3D po přetaktování na BCLK 107 MHz (Zdroj: WCCFtech)

Na druhou stranu je zde riziko, že ony obavy AMD, dle nichž 3D V-Cache procesorů nevydrží vyšší napětí a přetaktování by mohlo vést ke zničení CPU, jsou podložené. Pokud budete Ryzeny 7 5800X3D přetaktovávat, raději se nespoléhejte na to, že platí obvyklé domněnky o životnosti a bezpečných napětích, teplotách a proudech a netaktujte, pokud si nemůžete dovolit CPU ztratit. Jak 3D V-Cache, tak křemík s jádry jsou sice vyráběné obdobným 7nm procesem, ale 3D V-Cache zřejmě používá knihovny optimalizované na vysokou hustotu.

Čiplet s cache má takřka dvojnásobnou hustotu tranzistorů, ač má proti 80mm² čipletu s jádry plochu jen 41 mm², obsahuje více tranzistorů (4,7 miliardy). I toto by mohlo způsobit, že křemík bude méně odolný proti věcem, které při plánovaném serverovém nasazení nehrozí, ale přetatkovávači se k nim běžně uchylují.

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres

V pondělí jsme informovali o tom, že Intel po dvou generacích desktopových procesorů opět přeruší kompatibilitu, takže už za rok nahradí nynější socket LGA 1700 zase nový a budou třeba nové desky. Ukázalo se však, že nebyly úplně správné informace o tom, jak tento nový socket bude vypadat. Teď unikly bližší podrobnosti, podle nichž bude mít méně pinů a bude více podobný LGA 1700. Nicméně procesory se budou lišit více. Celý článok „Nový desktop socket pro procesory Intel je LGA 1851, unikl nákres“ »

 •  
 •  
 •  

Od Zenu 4 také budou herní CPU s 3D V-Cache, ale až v roce 2023

Tento týden se začne prodávat Ryzen 7 5800X3D, nový procesor AMD zaměřený speciálně na hry. Podle recenzí se zdá, že 96MB 3D V-Cache, které je hlavní atrakcí tohoto modelu, opravdu výrazně pomáhá ve hrách. Jde o finální CPU na platformě AM4 ještě s architekturou Zen 3, takže asi leckdo bude mít dilema, jestli raději nečekat na Zen 4. Pro takové je tu dobrá zpráva: Zen 4 s 3D V-Cache se chystá také, ale vyjde až později. Celý článok „Od Zenu 4 také budou herní CPU s 3D V-Cache, ale až v roce 2023“ »

 •  
 •  
 •  

Třičtvrtě gigabajtu L3 cache v procesoru: AMD vydalo Epyc Milan-X

Informační únik byl tentokrát přesný – včera 21. 3. vydalo AMD oficiálně první komerčně dostupné procesory s čipletovou 3D V-Cache. Ještě předtím, než se příští měsíc začne prodávat verze pro hráče v podobě Ryzenu 7 5800X3D, jdou na trh serverové procesory Epyc 7003 „Milan-X“, které nesou rovnou osm kousků čipletové cache, která dává procesorům tři čtvrtě gigabajtu L3 cache užitečnou pro aplikace jako inženýrské výpočty a simulace. Celý článok „Třičtvrtě gigabajtu L3 cache v procesoru: AMD vydalo Epyc Milan-X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *