MSI povolí přetaktování zamčeného Ryzenu 7 5800X3D, přes BCLK

3D V-Cache je sice od AMD zamčená, ale konec OC to není

Tento týden vydaný herní procesor Ryzen 7 5800X3D s tzv. 3D V-Cache, výrazně zvyšující herní výkon, má jednu nevýhodu pro nadšence. Již před vydáním se ukázalo, že u něj nebude povolené přetaktování. Údajně proto, že čipletová 3D V-Cache nevydrží vysoká napětí. Vypadá to ale, že tento blok na overclocking doznává první trhliny – MSI na některých deskách umožní přetaktování, zatím jen pomocí BCLK.

Podle webu WCCFtech MSI povolí přetaktován procesoru Ryzen 7 5800X3D, který je jinak pro přetaktování zamčený, v nadcházejících nových BIOSech založených na verzi AGESA 1.2.0.7. Tyto firmwary povolí přetaktování tohoto zamčeného CPU pomocí BCLK, tedy base clock. Půjde tedy o podobnou věc, jakou je podpora přetaktování zamčených procesorů Intel Alder Lake.

I zde to stejně jako u Intelu bude ale jen na některých deskách. Má jít o modely s čipsetem X570, které jsou vybavené externím generátorem taktu. Snad by mělo jít o desky MEG X570 Godlike, Ace a řadu Unify.

MSI ukázalo snímek obrazovky z přetaktování dotyčného procesoru na desce MEG X570 Godlike s BIOSechm 1H1, jenž by měl být už založený na AGESA 1.2.0.7. Jádra se dostala na takt až 4,87 GHz při BCLK zvýšeném ze 100 na 107 MHz. Napětí bylo údajně 1,328 V. Zástupci AMD dříve uvedli, že bezpečné limity napětí pro Ryzen 7 5800X3D mohou být na úrovni pouhých 1,30–1,35 V.

AMD Ryzen 7 5800X3D přetaktovaný na BCLK 107 MHz na desce MSI MEG X570 Godlike (Zdroj: WCCFtech)

Tyto nové BIOSy by měly vyjít brzo, možný prý už za několik dní. Bude zajímavé sledovat, zda po vzoru MSI stejný krok neudělají i další výrobci desek a protipřetakovávací pozice se nezačne drolit. Objevily se již i nějaké zprávy o BCLK přetaktování na deskách Asus, takže toto je vlastně možná už v chodu.

Benchmarky procesoru AMD Ryzen 7 5800X3D po přetaktování na BCLK 107 MHz (Zdroj: WCCFtech)

Na druhou stranu je zde riziko, že ony obavy AMD, dle nichž 3D V-Cache procesorů nevydrží vyšší napětí a přetaktování by mohlo vést ke zničení CPU, jsou podložené. Pokud budete Ryzeny 7 5800X3D přetaktovávat, raději se nespoléhejte na to, že platí obvyklé domněnky o životnosti a bezpečných napětích, teplotách a proudech a netaktujte, pokud si nemůžete dovolit CPU ztratit. Jak 3D V-Cache, tak křemík s jádry jsou sice vyráběné obdobným 7nm procesem, ale 3D V-Cache zřejmě používá knihovny optimalizované na vysokou hustotu.

Čiplet s cache má takřka dvojnásobnou hustotu tranzistorů, ač má proti 80mm² čipletu s jádry plochu jen 41 mm², obsahuje více tranzistorů (4,7 miliardy). I toto by mohlo způsobit, že křemík bude méně odolný proti věcem, které při plánovaném serverovém nasazení nehrozí, ale přetatkovávači se k nim běžně uchylují.

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

 •  
 •  
 •  

3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Už před pár dny prosáklo, že se AMD chystá vydat procesory s 3D V-Cache, které by díky ní měly podávat velmi dobré výsledky ve hrách, také pro hráčské notebooky. Oficiální vydání na sebe nenechalo dlouho čekat a dnes firma první model této řady oznámila. Je to Ryzen 9 7945HX3D s 16 jádry a 128 MB L3 cache, který do notebooků přináší stejnou konfiguraci, jakou má výkonný desktopový Ryzen 9 7950X3D, pochopitelně ale s nižším TDP. Celý článok „3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *