Ryzen 7 5800X3D s V-Cache se nedá přetaktovat, AMD ho zamklo

První generace procesorů Ryzen s 3D V-Cache si nerozumí s overclockingem

Tento týden AMD oznámilo dubnové vydání procesoru Ryzen 7 5800X3D, který podle ní bude „ultimátní herní CPU“ (nebo alespoň v rámci procesorů Ryzen, zda překoná Intel Core 12. generace, teprve bude muset ukázat). Toto CPU má ovšem jednu vadu na kráse pro nadšence – už máme potvrzeno že se více méně nebude dát přetaktovat. AMD prozradilo, že jde bohužel o vedlejší důsledek použité 3D V-Cache a jinde přetaktování blokovat nebude.

To, že procesor nepodporuje přetaktování, potvrdil Robert Hallock z technického marketingu AMD v interview pro web HotHardware a sdělil i oficiální zdůvodnění. Když se tato informace objevila poprvé, spekulovalo se o tom, že čipletová cache osazená vrstveně nad čiplet s CPU jádry může zhoršovat chlazení a činit celek více náchylný k poškození vlivem vysokých teplot. Důvod je ovšem jiný.

Podle Hallocka čipletová cache nesnese vyšší napětí, její mez je zřejmě níže než u hlavního CPU čipletu. Jinými slovy je více náchylná ke zničení, které při přetaktování vždycky je určitým rizikem. Firma uvádí, že cache a tím celý Ryzen 7 5800X3D mají bezpečný limit napětí jen někde mezi 1,30 až 1,35 V. Ačkoliv by teoreticky mohlo stačit, aby software Ryzen Master a BIOSy desek jen prostě zavedly limit na napětí, AMD asi rozhodlo, že bezpečnější bude přetaktování omezit úplně. Asi je tu riziko, že by uživatelé často procesor začali přetaktovávat s očekáváním, že křemík zvládá podobné frekvence a napětí jako běžné Ryzeny 5000, a procesor tím zničili.

Zákaz přetaktování je součást toho, že Ryzen 7 5800X3D je první, skoro „demo“ použití technologie 3D V-Cache, kvůli čemuž je tu asi větší opatrnost. V dalších generacích se snad může povést tyto limity zvýšit a přetaktování bude možné.

Ryzen 7 5800X3D proto nepodporuje změnu násobiče CPU, tj. fixní nastavení frekvence, a změnu napětí. Také nebude podporované přetaktování pomocí PBO (Precision Boost Overdrive). Teoreticky je asi možné, že se třeba později po dalším testování a diskuzích omezení trochu upraví, ale toto je současná situace.

Co přetaktovat možné bude, je frekvence pamětí a frekvence Infinity Fabric. Ladění pamětí, ať už zapnutím profilů XMP, nebo ruční změnou časování, je tedy stále možné. Ve hrách se ručním laděním a přetaktováním pamětí na Ryzenech obvykle dá dosáhnout lepších přínosů než přetaktováním jader CPU, takže toto je důležité (nicméně přijdete o možnost mít přetaktovanou RAM a navíc i jádra CPU pro další menší bonus).

AMD Ryzen 7 5800X3D, první procesor s 3D V-Cache (Zdroj: AMD)

To, že 3D V-Cache nesnáší vyšší napětí, asi také vysvětluje, proč má Ryzen 7 5800X3D nižší frekvenci než běžný model 5800X3D, jeho maximální boost je jen 4,5 GHz proti 4,7 GHz u modelu 5800X. Nejvyšší jednojádrové boosty se totiž dosahují také při vysokých napětích podobně jako přetaktování. Ryzen 5800X3D asi tedy také používá při jednojádrovém boostu nižší napětí a proto se nedostane na tak vysoké frekvence.

Odklon od přetaktování a zamykání procesorů obecně prý nehrozí

Tento krok prý každopádně neznamená, že by AMD chtělo v budoucnu nějak víc přetaktování omezovat. Firma ho prý považuje za důležitou část výbavy a chce ho dál umožňovat. Ryzen 7 5800X3D by v tom prý měl být výjimka.

Zdroj: HotHardware (YouTube)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

 •  
 •  
 •  

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

 •  
 •  
 •  

3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Už před pár dny prosáklo, že se AMD chystá vydat procesory s 3D V-Cache, které by díky ní měly podávat velmi dobré výsledky ve hrách, také pro hráčské notebooky. Oficiální vydání na sebe nenechalo dlouho čekat a dnes firma první model této řady oznámila. Je to Ryzen 9 7945HX3D s 16 jádry a 128 MB L3 cache, který do notebooků přináší stejnou konfiguraci, jakou má výkonný desktopový Ryzen 9 7950X3D, pochopitelně ale s nižším TDP. Celý článok „3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *