Ryzen 7 5800X3D s V-Cache se nedá přetaktovat, AMD ho zamklo

První generace procesorů Ryzen s 3D V-Cache si nerozumí s overclockingem

Tento týden AMD oznámilo dubnové vydání procesoru Ryzen 7 5800X3D, který podle ní bude „ultimátní herní CPU“ (nebo alespoň v rámci procesorů Ryzen, zda překoná Intel Core 12. generace, teprve bude muset ukázat). Toto CPU má ovšem jednu vadu na kráse pro nadšence – už máme potvrzeno že se více méně nebude dát přetaktovat. AMD prozradilo, že jde bohužel o vedlejší důsledek použité 3D V-Cache a jinde přetaktování blokovat nebude.

To, že procesor nepodporuje přetaktování, potvrdil Robert Hallock z technického marketingu AMD v interview pro web HotHardware a sdělil i oficiální zdůvodnění. Když se tato informace objevila poprvé, spekulovalo se o tom, že čipletová cache osazená vrstveně nad čiplet s CPU jádry může zhoršovat chlazení a činit celek více náchylný k poškození vlivem vysokých teplot. Důvod je ovšem jiný.

Podle Hallocka čipletová cache nesnese vyšší napětí, její mez je zřejmě níže než u hlavního CPU čipletu. Jinými slovy je více náchylná ke zničení, které při přetaktování vždycky je určitým rizikem. Firma uvádí, že cache a tím celý Ryzen 7 5800X3D mají bezpečný limit napětí jen někde mezi 1,30 až 1,35 V. Ačkoliv by teoreticky mohlo stačit, aby software Ryzen Master a BIOSy desek jen prostě zavedly limit na napětí, AMD asi rozhodlo, že bezpečnější bude přetaktování omezit úplně. Asi je tu riziko, že by uživatelé často procesor začali přetaktovávat s očekáváním, že křemík zvládá podobné frekvence a napětí jako běžné Ryzeny 5000, a procesor tím zničili.

Zákaz přetaktování je součást toho, že Ryzen 7 5800X3D je první, skoro „demo“ použití technologie 3D V-Cache, kvůli čemuž je tu asi větší opatrnost. V dalších generacích se snad může povést tyto limity zvýšit a přetaktování bude možné.

Ryzen 7 5800X3D proto nepodporuje změnu násobiče CPU, tj. fixní nastavení frekvence, a změnu napětí. Také nebude podporované přetaktování pomocí PBO (Precision Boost Overdrive). Teoreticky je asi možné, že se třeba později po dalším testování a diskuzích omezení trochu upraví, ale toto je současná situace.

Co přetaktovat možné bude, je frekvence pamětí a frekvence Infinity Fabric. Ladění pamětí, ať už zapnutím profilů XMP, nebo ruční změnou časování, je tedy stále možné. Ve hrách se ručním laděním a přetaktováním pamětí na Ryzenech obvykle dá dosáhnout lepších přínosů než přetaktováním jader CPU, takže toto je důležité (nicméně přijdete o možnost mít přetaktovanou RAM a navíc i jádra CPU pro další menší bonus).

AMD Ryzen 7 5800X3D, první procesor s 3D V-Cache (Zdroj: AMD)

To, že 3D V-Cache nesnáší vyšší napětí, asi také vysvětluje, proč má Ryzen 7 5800X3D nižší frekvenci než běžný model 5800X3D, jeho maximální boost je jen 4,5 GHz proti 4,7 GHz u modelu 5800X. Nejvyšší jednojádrové boosty se totiž dosahují také při vysokých napětích podobně jako přetaktování. Ryzen 5800X3D asi tedy také používá při jednojádrovém boostu nižší napětí a proto se nedostane na tak vysoké frekvence.

Odklon od přetaktování a zamykání procesorů obecně prý nehrozí

Tento krok prý každopádně neznamená, že by AMD chtělo v budoucnu nějak víc přetaktování omezovat. Firma ho prý považuje za důležitou část výbavy a chce ho dál umožňovat. Ryzen 7 5800X3D by v tom prý měl být výjimka.

Zdroj: HotHardware (YouTube)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD opravuje chybu, která ničí Ryzeny 7000, updatujte BIOS

Minulý týden se objevily informace o případech zničených Ryzenů 7000 „X3D“ s V-Cache a v jednom případě i spáleného socketu na desce (zničené CPU zřejmě z VRM přes piny tahalo příliš vysoký proud). Ze začátku nebylo jasné, zda nejde o důsledek přetaktování a zvýšeného napětí, ale AMD oznámilo, že našlo příčinu problému a vychází opravy BIOSů desek, které mají procesory před poškozením chránit, takže rozhodně updatujte. Celý článok „AMD opravuje chybu, která ničí Ryzeny 7000, updatujte BIOS“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7 7800X3D je tu. Podle testů je nejrychlejší herní CPU

Už nějakou chvíli má AMD na trhu procesory Ryzen 7000 s V-Cache, ovšem firma jako první vydala dražší modely s dvěma čiplety, kdy V-Cache je jen na jednom a druhý má naopak zase vysoké frekvence jako běžné modely 7900X a 7950X. Až teď byl vydán levnější osmijádrový Ryzen 7 7800X3D, který má jen jeden čiplet s 3D V-Cache, kvůli čemuž jsou takty maximálně 5,05 GHz. Paradoxně ale v testech vítězí, takže pro hráče je nakonec ideální. Celý článok „Ryzen 7 7800X3D je tu. Podle testů je nejrychlejší herní CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7 5800X3D se dá přetaktovat. Je extrémně snadné ho zničit

Před několika dny jsme tu měli zprávu o tom, že se (zřejmě nedopatřením) podařilo Romanu Hartungovi na desce Asus zlikvidovat Ryzen 9 7950X3D zvýšením napětí na 1,55 V, což ukazuje, že pro procesory s 3D V-Cache je zvyšování napětí skutečně škodlivé, jak AMD upozorňovalo. A neplatí to jen pro Zen 4. Web igor’sLAB teď našel cestu, kterou se dá přetaktovat i Ryzen 7 5800X3D, ale po zvýšení napětí to i u tohoto CPU vedlo ke zničení. Celý článok „Ryzen 7 5800X3D se dá přetaktovat. Je extrémně snadné ho zničit“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *