Alternatívu k box chladičom Intel má už aj Arctic, Alpine 17 (CO)

Dve chladiace novinky Arctic na LGA 1700: Alpine 17 a Alpine 17 CO

Po Akase modernizuje malý, jednoduchý a lacný chladič na Intel LGA 1700 aj Arctic. S Alpine 17 nadväzuje na konštrukciu Alpine 12. Staronový Alpine (17) sa profiluje ako dobrá možnosť pre 65-wattové procesory Alder Lake, ktoré sa dodávajú bez chladiča. Intel Laminar RM1 zrejme Alpine 17 výkonnostne prekonávať nebude, ale má zopár vlastností, pre ktoré ho môže niekto uprednostniť.

Najnovší chladič Arctic – Alpine 17 – je typu top-flow a stojí na rovnakom základe ako Arctic 12. Zatiaľ síce nemáme kompletné špecifikácie, ale pasív je s najväčšou pravdepodobnosťou identický. Jedná sa teda o kruhový hliníkový monolit s rovnými rebrami, ktoré sa ku koncu rozdvojujú do tvaru písmena Y. To na zväčšenie celkovej vyžarovacej plochy. Na topologicky podobné konštrukcie môžete naraziť aj u starších chladičov Intel.

Alpine 17 má ale o trochu vyšší profil, minimálne v porovnaní s intelovskými chladičmi z posledných generácií. Medené jadro mu však chýba a je kompletne vyrobený z hliníka, na ktorom sedí 92 mm ventilátor. Ten sa na Alpine 17 osadzuje v dvoch rýchlostných variantoch.

Základný chladič (bez prívlastku), ktorý spoznáte aj podľa bieleho rotora, má zrejme rýchlostný 150–2000 ot./min a u Alpine 17 CO bude asi 250–2700 ot./min. „Asi“ píšeme preto, že Artcic oficiálne špecifikácie doposiaľ nezverejnil (na stránke výrobcu nemá ešte ani produktovú stránku) a vychádzame z predpokladu, že sa parametre oproti Alpine 12 nebudú odlišovať.

Najväčšia konštrukčná zmena bude zrejme širšia rozteč (78 × 78 mm) montážnych dier. Variant CO sa oproti obyčajnému odlišuje aj typom použitých ložísk. Zatiaľ čo Alpine 17 má fluidné (FDB) ložiská, tak ventilátor Alpine 17 CO je postavený na dvojitých guľôčkových. Tie majú mať výrazne dlhšiu životnosť a tento variant (so sivým ventilátorom) sa preto odporúča aj na nepretržitú prevádzku. V tomto prípade už nejde o špekuláciu a toto je isté. Arctic to tak má dlhodobo aj u iných chladičov.

Teplovodivá pasta je predaplikovaná na základni a jedná sa o Arctic MX-4. V tomto je oproti Alpine 12 s Arctic MX-2 malý rozdiel. Vplyv na chladiaci výkon to však nebude mať žiadny. Alpine 17 bude znovu vhodný pre procesory s TDP do 65 W a prevádzku s limitmi napájania, ktoré dlhodobú spotrebu na tejto hodnote (65 W) i udržia.

Podľa interných testov má pri rovnakej hladine hluku 28 dBA Alpine 12/17 dokonca prekonávať aj viac než dvakrát drahší chladič Noctua NH-L9i(-17xx). Ak je to pravda (čo vo veľmi krátkom čase v testoch potvrdíme alebo vyvrátime), tak nevýhoda Alpine 17 je v takmer dvojnásobnej výške. So 68,2 mm sa tento chladič už do veľa úzkych skriniek nezmestí.

Alpine 17 dáva zmysel v kombinácii s procesormi, ku ktorému sa nedodáva chladič. Tieto verzie bývajú však lacnejšie iba o 5–6 eur a aby sa párovanie s chladičom Arctic oplatilo, tak musíte na pribaľovanom Laminar RM1 nájsť nejaké negatíva. Ten vás totiž spolu s procesorom vyjde cenovo lacnejšie (kombinácia procesora bez chladiča + Alpine 17 stojí viac). V prospech chladiča Arctic môžu zavážiť nižšie minimálne otáčky alebo v prípade variantu CO odolnejšie ložiská.

Ako Alpine 17 obstojí oproti Intel Laminar RM1 sa dozviete čoskoro z našich testov. Odporúčaná koncová cena pre Alpine 17 je 13,99 eur a pre Alpine 17 CO je to o euro viac.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. U Laminaru mohou být kamenem úrazu právě ta ložiska. Naposled s boxem Haswellu jsem měl zrovna takovou zkušenost, přibližně po roce byl ventilátor výrazně hlučnější a donutil mě k výměně chladiče.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *