Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Klíčové vlastnosti

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black.

Klíčové vlastnosti chladiče

Chladiče z řady Freezer patří tradičně mezi produkty se zajímavým poměrem ceny a výkonu a Arctic Freezer 36 si klade za cíl na tuto tradici samozřejmě navázat. Přichází ale také s řadou zajímavých změn, které podrobně probereme. Při prvním pohledu se vám sice může zdát, že se jedná o klasický chladič se symetrickou konstrukcí, ale ďábel se skrývá v detailech. Orientace chladiče je důležitým prvkem, protože vstupní plocha pasivu je rovná, ale výstupní plocha pasivu je konvexně zakřivená s několika hlubšími zářezy ve svislé ose chladiče. Hliníková žebra pasivu mají na hranách profil připomínající zuby pily, což by mělo zlepšovat akustiku a zároveň zvyšovat účinnost chladiče.

   

Pasiv chladiče je tvořen jedním svazkem hliníkových žeber s vysokou hustotou, skrze který prochází čtveřice šestimilimetrových měděných heatpipes. Tyto heatpipes jsou na základně chladiče zploštělé a tvoří přímou kontaktní plochu s tepelným rozvaděčem procesoru. Pevnou součástí základny chladiče je také příčka s upínacími šrouby, které jsou vybaveny integrovanými pružinami pro dosažení optimálního přítlaku chladiče na tepelný rozvaděč procesoru. Konce heatpipes jsou na vrchní ploše chladiče skryty pod matně černou hliníkovou destičkou s logem výrobce, což zlepšuje vizuální dojem.

   

   

A nyní se konečně dostáváme k těm zajímavým detailům, o kterých jsem v předchozím textu psal. Ventilátory se na pasiv už nepřipevňují pomocí kovových spon, ale na pasivu najdete plastové jamky, které obejmou šroubky s kulovou hlavou, které jsou předinstalované v rozích ventilátorů. Ventilátory tak stačí jen zacvaknout do chladiče, což výrazně zjednodušuje jejich instalaci na chladič a navíc vede k jeho úhlednějšímu designu, který není rušen drátky po stranách chladiče.

   

Díky tomuto inovovanému systému pro montáž na patici Intel LGA 1700 působí příslušenství možná až překvapivě skromně. Nepotřebujete totiž nic víc, než čtyři šroubky pro nahrazení původního upínacího mechanismu procesoru přibaleným rámečkem od Arcticu. Pro montáž na AMD zde pak najdete dvojici kovových můstků a odpovídající sloupky se šroubky. Příslušenství pak doplňuje ještě malá tuba teplovodivé pasty Arctic MX-6. Papírové manuály už pár let u Arctic chladičů nejsou, protože v rámci úspory nákladů a životního prostředí byly nahrazeny interaktivní elektronickou formou pod odkazem, na který vás navede QR na zadní straně krabice. Samotná montáž chladiče je díky malému počtu součástek snadná bez jakýchkoliv překážek a trvá jen pár okamžiků.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Co se velikosti týče, tak Arctic Freezer 36 A-RGB nijak nevybočuje ze své třídy. Jeho výška těsně pod 16 centimetrů už ho může občas vyřadit z kompatibility s některými skříněmi. Šířkou ani hloubkou se však nijak nevymyká zavedeným standardům v této třídě chladičů a také si nemusíte lámat hlavu ohledně výšky modulů operační paměti, protože do prostoru DIMM slotů tento chladič nijak nezasahuje. Nyní je také chladič extrémně zajímavý svojí cenou. Cena v závorce platí pro probíhající akci k 23. výročí společnosti Arctic a tato akce potrvá až do 5. června 2024.Ventilátor P12 PWM PST A-RGB není na trhu žádnou novinkou a parametricky odpovídá ventilátorům u soupeřících chladičů ve stejné cenové třídě. Rotor ventilátoru je vybaven ARGB LED pro podsvícení a kabely vedoucí z ventilátoru mají možnost sériového zapojení. Bude vám tak stačit pouze jeden PWM a jeden ARGB konektor na základní desce. Zajímavým prvkem je přítomnost 0dB režimu, kdy dojde k zastavení ventilátoru, pokud dojde k poklesu PWM signálu pod 5%. Pro uživatele, kteří chtějí mít semipasivně chlazený systém je to jistě vítaná funkce.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (27) Pridať komentár

 1. tak tento test sa mi paci.. nieje tam 7milion grafov a v nich 7milion produktov. Pekne vybrana najblizsia konkurencia a porovnane. Len tak dalej…

  1. Díky za komentář. Osobně bych byl naopak raději, pokud bychom mohli tento chladič srovnat s přechozími, co mám v databázi, ale s tím „LGA 1700 only“ mi do toho Arctic hodil trochu vidle. Původně jsem chtěl dělat jen představení, ale nakonec mi to nedalo. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno vykuchal svůj osobní PC s Intel 13900, tak jsem měl shodou okolností po ruce LGA 1700 desku a procesor a mohl tak udělat alespoň tuhletu improptu recenzi, která sice nezapadá mezi ostatní, ale pořád lepší než nic, že? 🙂

   1. ja naopak neznasam, ked tam je milion veci v grafe. Kludne by stacilo dat referencny chladic (NHD15, AK620, AssasinIV) a k tomu to vztazovat. Alebo potom niekde na zaciatku by bol formular s checkboxom, kde by som si vybral s ktorymi chladicmi to chcem porovnavat a bolo by. Ked su pomiesane vodne aj vzduchove chladice do jedneho a este je tych grafov na kazdy prst 10, tak sa mi to proste nechce hladat a preskocim cely test na zaver.
    Napr. v teste Dark rock elite je 49 chladicov v kazdom grafe, kto to tam ma hladat, ci je lepsi alebo horsi ako NHD15?

    1. alebo spravit databazu ako ma passmark, ze zadam nazvy chladicov a vyhodi mi tiieto data vedla seba a mozem ich priamo porovnat.

     1. Výhoda našich interaktívnych grafov je v tom, že stačí, keď si v prvom (grafe) nájdete chladiče, ktoré Vás zaujímajú a farebne si och odlíšite/označíte. To kliknutím na ich pruh a zvolením ľubovoľnej farby. Tá sa potom aplikuje pri danom chladiči aj vo všetkých grafoch v článku.

   2. takto, ze sa to porovnalo s Fera5 – kazdy vie co je fera5 a ako chladi je to uplne perfektne. Vidime, ze je drahsi, chladi rovnako, takze nieje o co stat…

    1. S končiacim informačným embargom, ktoré bolo včera, sa Freezer 36 zaoberali viacerí.

 2. Thermalright ponúka kopec Air chladičov s dobrým výkonom za super ceny. Arctic k svojim AIO so super pomerom výkon-cena pridáva aj Air… Hmmm… vyzerá to ako vojna o trhové podiely v tomto cenovo prijatelnejšom segmente. Okrem toho je tu aj Endorfy, a začínajú sa presadzovať aj IDCoolIng a PCCooler.
  … zaujímavé …joooj, keby bola taká konkurencia aj inde…GPU… 🙂

  1. Jojo, v GPU segmentu je to dost nuda. Nvidia si dělá co chce, cenově se to nikomu pochopitelně vůbec nelíbí, ale AMD s Intelem se tváří, že se jich to vlastně zase tolik netýká…

   1. Nie je zač…ale Ľubooooo…v čase 1:30 (a.m) sa má spať a nie grafy opravovať 🙂
    Aha.. už rýmujem ako Jaskier

 3. Pavel, ten posledný graf na 4. strane mal byť asi o príslušnom dBA …lebo teraz je tam duplicitne teplota pri max RPM.

 4. Možná byste mohli zvážit nějaký doplňkový badge za invenci, markeťáci se určitě zatetelí, konečně taky budou mít proč.

 5. jedna otázočka: Ako sa tento chladič montuje resp. odmontuje z procesora, ak je v skrinke? Na to potrebujem odmontovať ventilátory, aby som mal prístup ku skrutkám držiacich pasív, ale ako sa dostanem k skrutkám držiacimi ventilátory? V skrinke je plno iného hardvéru… vidím tam malý uhlový skrutkovač, ale neviem si dosť dobre predstaviť prístup k skrutkám, ktoré sú bližšie k doske. v tomto sú tie zatracované spony podstatne praktickejšie – jedným prstom zboku odopnem a vyberiem ventilátor je ľahšie, ako točiť rukou v stiesnenom priestore.

  1. No, práveže nemusíš nič skrutkovať v skrinke, … ventilátor sa pripevní len zacvaknutím (pop-up).
   Keď treba vymeniť ventilátor, tak len „odcvakneš“ z pasívu a mimo skrinky premontuješ šraubičky na iný ventilátor a potom znova len zacvakneš na pasív.

  2. Pozri videá, tie fany sa len zacvaknú. Zatlačíš, cvak a drží. Vytlačíš, cvak a je uvoľnený.
   Šróbky môžeš aj jednoducho odšróbovať z fanu mimo skrinky a môžeš našróbovať na iný štandardný fan a zacvakneš späť na chladič.
   Super riešenie čo sa týka jednoduchosti výmeny fanov, len dúfam že ten plastový bazmek čo drží šróbky sa dá vymeniť, lebo keď sa tam dačo odlomí môžeš celý chladič vyhodiť lebo fan už držať nebude.

   1. Presne tak, je to varianta “push-pin” mechanismu. Ty jamky pusobi docela bytelne, ale samozrejme asi nemuzu doporucit vymenu ventilatoru kazdy druhy tyden 🙂

    1. jj, a Števo Burkovie povedal, že sa asi ten plastový zacvakávací mechanizmus dá vymontovať a vymeniť (ak ho Arctic bude chcieť zaslať na požiadanie)

   2. no dobre, vyzerá to potom dosť jednoducho, ale aj tak si nerobím ilúzie o výdrži toho kúska plastu držiaceho skrutky na pasíve, ono plasty nemajú nejakú extra výdrž ani pri klasickom skrutkovaní, kde po pár skrutkách je závit vydratý a na vyhodenie, čo potom pri hentom pretláčaní skrutky cez plast napriamo… oproti klasickej oceľovej spone, ktorá vydrží stovky výmen by som na tento skrutka-do-plastu systém nestavil ani deravý groš! jasné, niekto nasadí ventilátory a nerieši ďalej nič, ale niekto počítač aj občas povysáva a zhodí ventilátory, aby očistil pasív, sem-tam prepastuje procesor a tak podobne a ak ten plastík praskne pri treťom „užasne“ ľahkom zacvaknutí, tak to trochu aj naserie…

    1. miro, normální lidi používají na vstupech do skříně prachové filtry a pasiv chladiče díky tomu čistí jednou za uherský rok. Spony jen zbytečně zavazí a snadno skončí zohýbané do paragrafu.

     1. žiadny prachový filter ti nezachytí všetok prach a ak áno, tak neprepustí ani vzduch, t.j. VŽDY budeš mať počítač zasraný od prachu, ak na to kašleš. neviem, aké spony používaš, ale normálne oceľové v normálnych rukách vydržia veľa a ak máš také mantľavé, že poohýbaš spony, choď radšej robiť niekde, kde budeš držať onakvejšie železo, napr. do kováčskej dielne 🙂

    2. to by som moc neriesil, kolko krat budes potrebovat dat tie vrtule dole? 5x za zivot? A ako je pisane, bude mozne ziskat aj nahradny diel tej plastovej zapadky. A ak nahodou nie, zdrhovacia paska to isti vyborne!

 6. pozrite si, koľko majú stáť pri začatí predaja v Alze (bez reklamy):

  Freezer 36: 19,13 €
  Freezer 36 CO: 20,64 €
  Freezer 36 (Black): 20,51 €
  Freezer 36 A-RGB (Black): 24,95 €
  Freezer 36 A-RGB (White): 25,96 €

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *