Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic Liquid Freezer III

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur?

Chladiče Liquid Freezer III Arctic pripravil na 12 spôsobov v rôznych formátoch a vyhotoveniach. Pri všetkých (240, 280, 360 a aj 420 mm) je na výber z troch možností. K dispozícii je jedna bez osvetlenia a dve s ARGB sú dostupné okrem čierneho vyhotovenia aj kompletne v bielom (s bielymi ventilátormi, s bielymi radiátormi a aj s bielym poťahom hadíc).

Zatiaľ čo ventilátory chladičov ARGB LED majú rotor s obručou (P12 PWM PST A-RGB alebo P14 PWM PST A-RGB), tak neosvetlené ju nemajú a jedná sa o ventilátory P12 PWM či P14 PWM. Bez ohľadu na formát majú ventilátory vždy 1700 ot./min, ale ako z našich testov viete, vlastnosti osvetlených a non-ARGB sa trochu odlišujú. Arctic P12 PWM dosahujú pri rovnakých rýchlostiach vyšší prietok, pretože majú dlhšie lopatky, ale takisto sa ich chod vyznačuje nepríjemnejšími tónovými špičkami (než majú varianty Arctic P12 PWM PST A-RGB na osvetlených chladičoch Liquid Freezer III).

Namiesto „štandardných“ 27 mm sú radiátory hrubé 38 mm. Isteže, na jednej strane to zhoršuje kompatibilitu (najmä pri stropnej inštalácii, kde v niektorých skrinkách môže dochádzať ku kolíziám so základnou doskou), ale to pre dosiahnutie vyššieho chladiaceho výkonu.

Kompatibilita Liquid Freezer III je horšia (než bývala) aj pokiaľ ide o podporované platformy. Na Intel LGA 1200/115x a 2066 už tieto chladiče nenainštalujete, ale zase sa bral nadštandardný ohľad na fungovanie na aktuálnejšej platforme Intel LGA 1700 (a nadchádzajúcej LGA 1851). Pre tú je súčasťou balenia aj ILM (Integrated Lever Mechanism), ktorý pri vysokom prítlaku eliminuje pri týchto procesoroch deformáciu pätice v problematických bodoch, čím sa znižuje mechanická záťaž na základnú dosku a zároveň sa zlepšuje kontakt chladiča s procesorom (a tým pádom je rýchlejší aj prestup tepla).

Na procesoroch AMD je zase coldplate s mikrokanálikmi (zvnútra) centrovaný nad asymetricky (vzhľadom na PCB procesora) uložené čiplety CCD s jadrami procesora, na ktorých dochádza k najvyššiemu zahrievaniu. Odvádzanie tepla z kritických miest je tak rýchlejšie.

Za pozornosť stojí aj inovovaný chladič VRM. Pri jeho konštrukcii sa Arctic inšpiroval kompresormi z prúdových motorov. Lamelová mriežka (v detaile je ju dobre vidieť na fotografiách vyššie) má zvyšovať tlak na vstupe, čo potom prispieva aj k efektívnejšiemu chladeniu (s vyšším prietokom) na výstupe.

Za touto mriežkou (kompresorom) je ventilátor a za ním potom ešte aj smerovače vzduchu, ktorých úloha je zase efektívnejšie navádzanie prúdnic vzduchu tam, kde je typicky potreba najintenzívnejšieho ochladzovania. Rozdiel v efektivite chladenia okolia pätice zachytávajú interné termovízne testy.

Porovnanie zahrievania VRM so zapnutým (vľavo) a vypnutým ventilátorom v tele vodného bloku

Arctic sa nám v komunikácii pochválil, že tlak na objednávky je enormný, k čomu dozaista prispelo aj nasadenie prekvapivo nízkych cien. Je však pravdepodobné, že tie časom nemusia platiť, pretože ide iba o „zľavy“. Napríklad najlacnejší Liquid Freezer III 240 je síce v predaji za 61 eur, ale tie vznikli po 41-percentnom znížení zo 104 eur. Pri najdrahšom LF III 420 A-RGB je to zase 97,50 eur z pôvodných 150 eur. Isteže, jedná sa o šikovný marketingový ťah, ale aj napriek tomu sa zdajú byť tie ceny mimoriadne atraktívne. Teda, pokiaľ sa s odstupom času neukáže, že sú na úkor niečoho, na čom sa príliš šetrilo.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Pomerom cena/chladiaci výkon sa ale ani LF III 240 nebude chytať na niečo ako Fera 5. Snáď bude vodník Arctic aspoň efektívnejší. S tým 38 mm hrubým radiátorom by mal byť. 🙂

   1. I kdyby nebyl, člověk se neplácne přes kapsu a může si dopřát trochu zábavy, povzbudivé. Nedivím se, že jdou na dračku.

 1. kompresor z lietadla? Ľubo, kašli na bulvár, alebo radšej si pozri, pri akých rýchlostiach a tlakoch a HLAVNE otáčkach pracuje kompresor dvojprúdového motora…

  1. Viem. Pozerám, že tú časť textu k tomu, že je to trochu iná situácia (ako pri lietadlách :)) a že to v tomto prípade nebude mať prakticky na nič vplyv, som nakoniec vyhodil, asi aby to nebolo príliš komplikované… Išlo my hlavne o to, aby bolo zrejmé, kde sa Arctic pri tvare tej mriežky inšpiroval (a prečo sa tam používa). Nie je to prepis toho, čo niekde tvrdia. Netvrdia. 🙂

   1. Takže to není přepis?! Zvyšuje tlak na vstupu?! To je od vás, Ľubo, nečekaně divoká improvizace 😅 Kde vás takto zpracovali?

    1. — „Zvyšuje tlak na vstupu?!“

     Pri prúdových motoroch áno. Na LF III je to podobný princíp, ale ako píše Miro… tie rýchlosti sú tu už také malé, že sa to najskôr nijako neprejaví. V teoretickej rovine sa však o tom baviť (snáď) môžeme. Negatívny efekt by to mať nemalo, keď má otvorená časť mriežky väčší prierez, ako je prierez samotného ventilátora. Jasné, vždy tam vplyvom nedobrých optimalizácií môže dochádzať k nejakým rezonančným frekvenciám, ktoré by bez mriežky byť nemuseli, ale to je už vec na analýzu v rámci testov.

     Niečím sa tie inak pomerne nezaujímavé veci holt koreniť musia. Väčšina ľudí má rado pálivé, osobne preferujem lisované za studena. 🙂

      1. Aj preto nikde nepíšem, že je to rovnaké (porovnateľný je iba tvar) a súhlasím, že prínos do praxe pri tejto implementácie nebude prakticky žiadny. Každopádne aj v tomto prípade je to mriežka, ktorá nejakým spôsobom reaguje na prúdiaci vzduch, byť to s veľmi nízkym tlakom vzhľadom na malý formát ventilátora s relatívne nízkymi rýchlosťami, čo je za tou mriežkou. Možno by to bolo lepšie uvádzať ako usmerňovač (vzduchu) a možno to úplne ignorovať, keďže najväčší vplyv to má pravdepodobne na tu estetiku. 🙂

       Mimochodom, podobné statické mriežky/usmerňovače (áno, s trochu inou štruktúrou… :)) sa v rôznych systémoch na meranie prietoku vzduchu používajú bežne, aby v mieste merania eliminovali prílišné turbulencie a zvýšili dynamický tlak. Vnímam ich však vždy ako „krízové riešenie“ (kompromis) do prostredí, kde neexistuje veľa iných možností a majú, samozrejme, aj nežiaduce vedľajšie efekty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *