„Väčší, lepší“, SilverStone vydal 160 mm ventilátor so žraločou kožou

SilverStone má dva nové ventilátory s ARGB LED, vo väčšom (160 mm) i štandardnom (120 mm) formáte

Ako viete, prietok ventilátorov je závislý od plochy ich lopatiek. Čím je plocha väčšia, tým má ventilátor lepšie predpoklady na dosahovanie vyššej efektivity. Hnať donekonečna sa to však nedá a maximálne rozmery obmedzujú tak chladiče ako i PC skrinky. SilverStone teraz však prišiel s ventilátorom, ktorý má rozteč dier ako štandardné 140 mm modely, akurát má oproti nim väčší prierez. A zvýhodňovať ho má ešte niečo.

Niekto na maximalizáciu efektivity naťahuje ventilátory do hĺbky (ako napríklad Phanteks model F120T30), iný v plošných osiach. To je i prípad novinky SilverStone, respektíve väčšieho z dvojice ventilátorov Shark Force ARGB.

Ventilátor má pri štandardnej hrúbke 25 mm šírku a výšku 160 mm. To je rozmer medzi vonkajšími hranami rámčeka, samotný rotor má o trochu menší priemer. Nielen v tomto prípade, ale samozrejme celkovo. Pre neštandardný 160-milimetrový formát SilverStone použil rovnakú rozteč dier, ktorá sa používa pri menších 140 mm ventilátoroch, 125 × 125 mm. To je kľúčové pre kompatibilitu so skrinkami, do ktorých má 160 mm Shark Force ARGB (SST-SF160B-ARGB) namierené. Na radiátory kvapalinových chladičov sa prirodzene nehodí. Nainštalovať ho síce bude možné, ventilátor bude mať ale po stranách výrazné presahy a nebude dosahovať optimálnu efektivitu.

   

Pre maximálnu rýchlosť (1600 ot./min) SilverStone uvádza prietok až 272 m3/h. Na porovnanie je dvaapolkrát viac, než sme nemerali u 120 mm Arctic BioniX F120. Oproti 140 mm to pri porovnateľnej hlučnosti už taký dramaticky odskok nebude, ale aj tak sa dá predpokladať, že ich bude nadštandardne veľký Shark Force ARGB prevyšovať. Spolu so 160 mm modelom SilverStone uviedol aj menší, 120 mm (SST-SF120B-ARGB), pri ktorom je pri o 2,1 dBA vyššej hladine hluku uvádzaný o tretinu nižší prietok, ale na 120 mm ventilátor je i tak nadštandardný (169,9 m3/h), hoci za cenu vysokej rýchlosti (2500 ot./min) a vysokej hlučnosti. Pri tomto menšom modely je uvádzaný mimoriadne vysoký tlak dosahujúci až 4,66 mm H2O.

Lopatky ventilátorov Shark Force ARGB sú dlhé a úzke, keď sa na to pozeráte proporčne. Vyrobené sú z polykarbonátu, ktorý sa vyznačuje vysokou tvrdosťou. Štruktúra povrchu lopatiek je inšpirovaná kožou žralokov. Pravidelné výstupky v tvare I s rôznymi dĺžkami, sústredené do kosoštvorcových sústav, sú rozmiestnené po celej ploche lopatiek a majú urýchľovať prúdenie. Snáď by mohli mať priaznivý vplyv aj na akustické vlastnosti. Čo a v akej kvalite sa SilverStonu podarilo ukážu prirodzene ale až testy.

Štartovacie ani minimálne otáčky parametre síce neobsahujú, vieme z nich, že podporuje pasívny chod. Respektíve pri veľmi nízkej intenzite PWM sa rotor zastavuje. SilverStone tu ale upozorňuje na dôležitosť správneho nastavenia krivky v BIOSe. Vo východiskových nastaveniach totiž môžu mať totiž krivka PWM agresívnejší charakter a ani v spodnom rozsahu nemusia byť impulzy dostatočne riedke na to, aby sa ventilátor prestal otáčať. Použité ložiská sú fluidné (FDB), strednú dobu medzi poruchami SilverStone neuvádza.

Aby ventilátor zapôsobil aj vizuálne, má aj ARGB LED so štandardným 3-pinovým konektorom na 5 V. Pokiaľ o osvetlenie nemáte záujem, nemusíte kábel k nemu vôbec pripojiť. Na zlepšenie správy kabeláže má ventilátor z boku dva konektory a kábel musíte pripojiť aj k motorčeku. Celkovo je to teda akýsi krok k lepšej správe kabeláže, aj keď teda nepripojený motor nedáva zmysel nikdy, ale keď chcete kábel z nejakého dôvodu vymeniť, napríklad za dlhší, bude to jednoduchšia práca.

Odporúčaná cena 160 mm ventilátora Shark Force ARGB je 34,99 USD. Menší 120 mm by vás má vyjsť približne o 7 USD/EUR lacnejšie. U popredných distribútorov SilverStone sú už ventilátory dostupné celosvetovo.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter

Aj SilverStone robí zdroje ATX 3.0. Model DA850R Gold je okrem iného pozoruhodný menšími rozmermi, než je obvyklé. Na dĺžku má iba „základných“ 140 mm rovnako ako napríklad Enermax ERT850EWT (ostatné z testovaných zdrojov sú väčšie), takže pre majiteľov skriniek s horšou kompatibilitou zdrojov sa rysuje tematické mikro porovnanie. Ale aj mnoho iných, pozoruhodných vecí. Celý článok „SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *