Enermax ERT850EWT: Oklepať prach, nastaviť ARGB LED a…

Zdroj Enermax ERT850EWT (850 W)

Do pripravovaného testu napájacích zdrojov s podporou štandardu ATX 3.0 máme nachystaný už aj model Enermaxu. Revolution D.F. X kombinuje viac netradičných vlastností, vďaka čomu sa jedná o vcelku slušný unikát. Okrem niektorých naozaj raritných prvkov Enermax vsádza aj na solídne elektrické osadenie či nadštandardne praktickú kabeláž. A pritom cenovo neprelieza konkurenciu.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Enermax je, čo sa týka produkcie zdrojov ATX 3.0, naozaj aktívny. Len relatívne nedávno sme písali aktualitu o prvých modeloch Revolution a už sú v predaji aj novšie zdroje Revolution D.F. X. Z tých sa budeme zaoberať najslabším, ale s 850 W stále výkonným modelom ERT850EWT. Znovu sa jedná o strednú triedu s účinnosťou, ktorá má podliehať certifikácii 80 Plus Gold. Odporúčaná koncová cena výrobcu je 159,90 eur/cca 3882 Kč, ale aj vo veľkých obchodoch je často lacnejší a s cenou okolo 140 eur na úrovni výkonnostných ekvivalentov BeQuiet! Pure Power 12 M či MSI MAG GL.

Pozoruhodné u týchto zdrojov je hneď to, že sú s dĺžkou iba 140 mm prekvapivo krátke (vrátane 1600 W variantu), takže okrem výbornej kompatibility sa budú do skrinky aj jednoduchšie inštalovať.

Otázka, samozrejme, je, ako to bude s chladením. To bude cez pekne nereštriktívnu mriežku (z rovných drôtov s kruhovým prierezom) zabezpečovať 120 mm ventilátor. Ten sa v prvom rade vyznačuje obojstranným otáčaním. Zo štartu ventilátor najprv automaticky strasie prach z lopatiek a potom už opačným, štandardným smerom zabezpečuje cirkuláciu vzduchu pre bežnú prevádzku.

Funkčne i geometricky podobný ventilátor (D.F Pressure) Enermax kedysi predával aj samostatne. Ventilátor v zdroji by mal spínať až od 20-percentnej záťaže zdroja. Pravdaže, pokiaľ nepočítame s počiatočným upratovaním (čistením).

Výkonnostný variant s 850 W má na 12-voltovej vetve trvalo zvládať 70,5 A, špičkovo (100 µs) potom, ako to určuje norma ATX 3.0, dvojnásobok. Tým pádom zdroj ustojí aj najkritickejšie prúdové špičky, ktoré spôsobujú typicky moderné grafické karty.

Pre modely s GPU Nvidia Ada Lovelace je zdroj vybavený konektormi 12VHPWR. Tie môžete zapojiť súčasne až dva – jeden „natívne“ (kábel má 16-pin z jednej aj z druhej strany) a druhý cez tradičné 8-piny.

V obidvoch prípadoch prierez vodičov (18 AWG) aj vyhotovenie zvyšku konštrukcie (v čele s dutinkami s veľkou kontaktnou plochou) zodpovedá záťaži 600 W.

   

Pokiaľ ide o využitie možnosti pripojenia dvoch grafických kariet GeForce, tak tento výkonnostný variant (s 850 W) dáva zmysel skôr pre slabšie modely, do RTX 4070. S výkonnejšími grafickými kartami sa už v záťaži budete blížiť pomyselnej hrane možností, kde je zdroj už aj mimo pásmo optimálnej elektrickej účinnosti.

Štyri 6+2-pinové konektory sú aj pre majiteľov Radeonov a cez dva 8-piny môžete napájať aj CPU. Čo s týka výbavy kabeláže sa 850 W Revolution D.F. X od 1050 W nijako neodlišuje. Až 1200 W má potom o jeden 6+2-pin PCIe navyše.

   

A ešte k tomu ARGB LED z titulku: Osvetlenie je medzi zdrojmi pomerne zriedkavé, tu ho Enermax realizuje svetlovodivým panelom s logom Revolution D.F. X cez celú bočnú stenu, ako je to vidieť na fotografii v záhlaví článku. Synchronizácia so základnou doskou je možná pripojením 2-pinového adaptéra, ktorý má na druhej strane tradičný konektor ARGB s troma pinmi.

Možnosť číslo dva, ako ovládať osvetlenie, je tlačidlom na zadnej strane zdroja. Pomocou neho je možné LED aj vypnúť.

… zvnútra

Kryt zdroja s ventilátorom drží na štyroch skrutkách, pričom na jednej je záručná plomba, nič špeciálne. Pri otváraní si ale treba dať pozor na väčšie množstvo káblov, keďže k PCB je prirodzene pripojený aj panel ARGB LED, o ktorom už bola zmienka.

Ohľadne vnútornému osadeniu iba základné veci: Na meniči DC-DC je pomerne veľký, dobre členitý pasív.

Skladba kondenzátorov je v réžii Nippon Chemi-Conu (v primárnej časti sú 450-voltové modely KMR) a Nichiconu (na sekundári). Na aké zdroj dosahuje elektrické vlastnosti v porovnaní s inými sa dozviete neskôr v testoch. Zatiaľ teda len takáto malá ukážka toho, s čím Enermax ide do boja.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *