Radeon RX 7800 XT potvrzen, PowerColor ukázal kartu i specifikace

PowerColor Radeon RX 7800 XT Red Devil prakticky oficiálně

V pátek jsme tu měli oficiálně nově vydané profi Radeony Pro a zmiňoval jsme drby o tom, že by mohl vyjít také levný hráčský Radeon RX 7500. Ale vzápětí se ukázalo, že nejblíž v potrubí je zřejmě výkonnější model – Radeon RX 7800 XT, který se zařadí pod model RX 7900 GRE, jenž bude u nás asi jen pro OEM trh. Teď totiž o prvně zmíněné grafice s čipem Navi 32 vyzradil v podstatě všechno PowerColor a je jen otázka, kdy se dostane do obchodů.

Na webu PowerColoru, což je jeden z hlavních výrobců grafik věnujících se čistě kartám s GPU od AMD, se objevila kompletní prezentace grafiky Radeon RX 7800 XT v provedení Red Devil OC („RX 7800 XT 16G-E/OC“). AMD zatím tento model oznámený nemá, a jde tedy asi o klasický případ, kdy partner vypustí, co nemá, nebo ulije start.

Druhé GPU řady RDNA 3 venku po dlouhé prodlevě

PowerColor ukázal přímo oficiálně obrázky karty, které můžete vidět zde v článku, a podobně jako v případě Radeonu RX 7900 GRE také použité GPU. Na obrázku PCB je vidět, že jde o čipletové GPU Navi 32 se čtyřmi MCD okolo hlavního GCD čipletu.

GPU Navi 32 na grafice PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil

Grafika RX 7800 XT poskytuje 3840 shaderů a 60 ray acceleratorů, což by měla zřejmě být plná konfigurace daného GPU – zatím totiž všechno sedí oproti informacím o tomto GPU, které unikly bez pár dnů před rokem. Navi 32 pravděpodobně bude mít 64MB Infinity Cache (kvůli čtyřem MCD), byť to ve specifikacích PowerColor neuvádí.

Grafika bude dle očekávání používat 256bitovou paměťovou sběrnici s 16GB pamětí GDDR6. AMD u ní použije nižší frekvenci než u highendových modelů – jen 18,0 GHz efektivně. Karta tak bude mít stejnou propustnost jako model RX 7900 GRE (nebo Radeon RX 6950 XT) – 576 GB/s.

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil

Takty GPU jsou v rychlejším ze dvou režimů, které karta poskytuje, 2255 MHz (herní frekvence) až 2565 MHz (boost). Toto je ale režim označený OC. Druhý pomalejší režim označený STD/Silent má herní frekvenci 2210 MHz a takt boostu 2520 MHz. Tyto takty spíše budou odpovídat referenčním frekvencím, které má model RX 7800 XT oficiálně používat bez přetaktování. Není ale vyloučeno, že i v tomto profilu už je zahrnuto nějaké přetaktování, takže frekvence berte spíše orientačně.

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil

Tato konkrétní karta bude chlazena třemi 100mm ventilátory (s okružím pro lepší stabilitu a nějakým japonským dvojkuličkovým ložiskem), včetně 0dB režimu, zapínajícího ventilátory až od 60 °C. Používá VRM s 11+3+1 fázemi DrMOS pro GPU a 2+1 fázemi pro GDDR6. PCB je 14vrstvé a karta má dva BIOSy, jakož i nějaké ARGB podsvícení.

Co zatím PowerColor neprozradil, je TDP karty. Protože jde o OC model, stejně by možná bylo vyšší než referenční, ale ani takovou nepřímou indicii bohužel únik nedodává. Je otázkou, zda bude karta mít TDP spíše blíže k 200 W, což by bylo vítáno, nebo spíše někde okolo 250 W a výš (Radeon RX 7900 GRE má být 260W karta). Asi by to minimálně mohlo být více než 225 W, protože napájení je dvěma osmipinovými konektory. Pravda, může to být i proto, že je PCB sdílené s RX 7900 GRE.

Specifikace grafiky PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil (zdroj: PowerColor)

Specifikace ještě prozrazují, že grafika bude klasicky používat rozhraní PCI Express 4.0, takže se nestalo, že by AMD třeba už u tohoto novějšího GPU zprovoznilo PCI Express 5.0. Není sice uvedeno, že by rozhraní mělo 16 linek, ale nečekáme, že by bylo osekáno. Karta PowerColoru bude mít standardní skladbu výstupů s třemi DisplayPorty 2.1 a jedním HDMI 2.1.

Zajímavá je poznámka, že jen dva porty mohou současně používat vyšší rychlosti DP 2.1, při zapojení třetího už ten může běžet jen na standardu DP 1.4a. Patrně jde o nějaký limit použitého výstupního bloku GPU Navi 32. Bohužel není sděleno, zda grafika umí porty UHBR13.5, nebo jen UHBR10 s nižší propustností, jako nyní Radeony Pro W7600 a W7500. Maximální rozlišení je dle specifikací 7680 × 4320 bodů. Snad to bude na frekvenci vyšší než 60 Hz (což je asi největší přínos DP 2.1), přesný údaj ale chybí.

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil

Cena zatím není známá

Web PowerColoru také – jak se dalo čekat – neukazuje nic o doporučené ceně. Ta bude samozřejmě u této karty kritická a bude na ní záležet, jak zajímavá pro hráče bude. I pokud pomineme grafiky GeForce, je tu totiž konkurence v podobě modelů jako Radeon RX 6800 a 6800 XT, které lze teď sehnat s různými slevami.

Zdroje: VideoCardz, PowerColor

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *