Asus Dual RTX 4070 12G alebo RTX 3080 prestávajú dávať zmysel

Asus Dual RTX 4070 12G v detailoch

Grafické karty GeForce RTX 4070 vypĺňajú veľkú priepasť medzi RTX 4070 Ti a RTX 4060 Ti, a pokiaľ ide o rýchlosť či herný výkon, oscilujú okolo RTX 3080. To však s mnohými výhodami, z ktorých najväčšia spočíva vo výrazne nižšej spotrebe. Tá je u RTX 4070 polovičná. Pri lacnejších vyhotoveniach, aké predstavuje aj testovaný variant Asus Dual, je u RTX 4070 (oproti výpredajovým RTX 3080) atraktívnejší aj pomer cena/herný výkon.

S grafickým jadrom AD104 (v RTX 4070) sa Nvidia dostáva na rýchlosť populárnych grafických kariet z vyššej triedy predošlých generácií. Teda približne na úroveň modelov RTX 3080 (Pascal)RX 6800 XT (RDNA 2), pokiaľ ide o ekvivalent z konkurenčných radov AMD. To však s nálepkou „TDP 200 W“. Okrem podstatne úspornejšej prevádzky tak možno očakávať aj nižšie nároky na chladenie, s čím súvisí tichší chod alebo menšie rozmery pre väčšiu kompatibilitu s ostatnými komponentmi.  A teraz si podrobne rozoberieme, čo a v akej miere sa podarilo zužitkovať Asusu v rámci vyhotovenia Dual.

Detaily Asus Dual RTX 4070 12G

Toto vyhotovenie je to najlacnejšie, aké má Asus v ponuke. A to i v rámci rôznych variantov Dual RTX 4070. Model s prívlastkom „12G“ (bez písmena „O“) má odporúčanú cenu ešte o chlp nižšiu ako variant „O12G“ s vyššími špecifikovanými frekvenciami boostu GPU o 45 MHz. Pri základnom variante, teda pri tom, ktorého sa týka táto analýza, je garantovaný boost GPU uvádzaný na 2475 MHz.

S dvoma ventilátormi (preto označenie „Dual“) máte dočinenia s relatívne kratšou kartou, ktorá má na dĺžku 267 mm. Vďaka nim je širšia kompatibilita so skrinkami a zmestí aj do menších, v ktorých mnoho trojventilátorových variantov už naráža na priestorové obmedzenia.

Hrúbka Dual RTX 4070 (cca 51,5 mm) je cez dva sloty PCIe, ale nie dramaticky, takže nadštandardné sú aj možnosti inštalácie rozširujúcich kariet v slotoch základnej dosky.

   

V atypických skrinkách s interiérom vertikálne rozdeleným do dvoch komôr však buďte ostražití. Celkovo sú rozmery síce menšie, ale to stále pri pomerne veľkej šírke, pre ktorú môže dochádzať ku kolíziám s bočnicou skrinky. Jazýček záslepky PCIe táto grafická karta presahuje o 27 mm. V tejto osi sa chladič trochu rozrastá, to aj pre relatívne väčšie, 95-milimetrové ventilátory.

Konštrukcia ventilátorov vsádza na jedenásť užších listov, ale spevnených obručou. Tá je v kontaktne priamo so špičkami lopatiek a jej úloha je v prvom rade potláčať vibrácie, ktoré by inak (bez obruče) vznikali pre väčšiu pružnosť lopatiek. V ich dôsledku vplyvom rezonancie je zvuk charakteristický dunivejším prejavom. K nemu v tomto prípade však nedochádza, čoho dôkazom je tvar zvukových spektrografov bez agresívnych frekvenčných špičiek na nižších frekvenciách.

Napriek tomu, že sa jedná o lacnejšie vyhotovenie, tak backplate je stále solídny, kovový. A to nebýva vždy pravidlo, napríklad nižšia trieda vyhotovení Gigabyte (Eagle) máva backplate z plastu. Asus na tomto ale nešetril a konštrukcia je naozaj robustná a vzbudzuje v tejto cenovej relácii veľmi dobrý dojem.

Dual RTX 4070 12G má dva BIOSy, medzi ktorými môžete prepínať. Vo východiskových nastaveniach je v polohe „P“ (Performance). Neznamená to ale, že na „Quiet“ by boli dosahované nižšie frekvencie, tie sú nastavené rovnako. Nižšie sú len rýchlosti ventilátorov a naopak o trochu vyššie je zahrievanie. O koľko, to je už individuálne a závislé od podmienok, v ktorých sa grafická karta používa. Každopádne, pokiaľ z testov vyhodnotíte chod karty ako „hlučný“, dá sa pomerne jednoducho stíšiť.

   

Externe (káblom zo zdroja) sa grafická karta napája jedným 8-pinom, ktorý je len kúsok za hranou krytu chladiča. Po zapojení konektora tak počítajte v najširšom mieste (s pripojeným konektorom) s o trochu väčšiu šírkou okolo 140 mm, do ktorých by sa už mohli zmestiť aj vodiče tradičného, priameho konektora.

   

Okno vzadu na backplate, za rebrami pasívu, je pomerne malé/úzke – rovnako ako je malý rozdiel medzi PCB a celkovou dĺžkou (t.j. vrátane krytu) grafickej karty.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

 •  
 •  
 •  

Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky

S procesormi Raptor Lake Refresh síce nevyšli dosky s čipsetom Z890, ale každému výrobcovi pribudli nové modely so „starým“ (Intel Z790). Dôvod, prečo sa o ne zaujímať, môže byť napríklad podpora DIMM Flex. Tá má vybraných základných doskách Asusu súčasne zvyšovať pamäťovú priepustnosť súčasne i stabilitu. Asus dobre opisuje, ako to celé technicky funguje a zverejnil aj zopár praktických výsledkov. Celý článok „Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Chtěl jsem napsat, že souhlasím, Ada Lovelace je vhodným nástupcem Pascalu a jeho driver overhead, ať už je to cokoli, je už dnes slabý. Trochu si ale říkám, že žádný Pascal v grafech nevidím, tak jestli autor nemyslel na Ampéru.

  Lovelace je celkově velký propadák a 4070 je jediná karta, která starší generaci zdatně sekunduje. Dokonce o RTX 4070 také přemýšlím jako o náhradě GTX 1080. Obávám se totiž, že RX 7800 vyjde až v listopadu (vyjít má 9/10, ale dostupnost nejspíš později) a navíc nebude mít možná ani výkon RTX 4070 a nebo bude dražší. :-/

  RTX 4070 je tak do příchodu generace 5000 jedinou rozumnou volbou. Nejen že RTX 3080 pi nižších rozlišeních nestíhá, ale nestíhá ani RX 6800XT a moc vzdálena není ani RX 7900XT, přitom je podstatně dražší. Nejzbytečnější kartou je však definitivně RTX 4070Ti s podobným výkonem jako RTX 4070, ale za ujetou cenu.

  Asus Dual asi ne, vidim to spíš na Inno3D, Gainward nebo Gigabyte. Cena je podobná a grafiky mi připadají míň ošizené na chlazení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *