Asus Dual RTX 4070 12G alebo RTX 3080 prestávajú dávať zmysel

Asus Dual RTX 4070 12G v detailoch

Grafické karty GeForce RTX 4070 vypĺňajú veľkú priepasť medzi RTX 4070 Ti a RTX 4060 Ti, a pokiaľ ide o rýchlosť či herný výkon, oscilujú okolo RTX 3080. To však s mnohými výhodami, z ktorých najväčšia spočíva vo výrazne nižšej spotrebe. Tá je u RTX 4070 polovičná. Pri lacnejších vyhotoveniach, aké predstavuje aj testovaný variant Asus Dual, je u RTX 4070 (oproti výpredajovým RTX 3080) atraktívnejší aj pomer cena/herný výkon.

S grafickým jadrom AD104 (v RTX 4070) sa Nvidia dostáva na rýchlosť populárnych grafických kariet z vyššej triedy predošlých generácií. Teda približne na úroveň modelov RTX 3080 (Pascal)RX 6800 XT (RDNA 2), pokiaľ ide o ekvivalent z konkurenčných radov AMD. To však s nálepkou „TDP 200 W“. Okrem podstatne úspornejšej prevádzky tak možno očakávať aj nižšie nároky na chladenie, s čím súvisí tichší chod alebo menšie rozmery pre väčšiu kompatibilitu s ostatnými komponentmi.  A teraz si podrobne rozoberieme, čo a v akej miere sa podarilo zužitkovať Asusu v rámci vyhotovenia Dual.

Detaily Asus Dual RTX 4070 12G

Toto vyhotovenie je to najlacnejšie, aké má Asus v ponuke. A to i v rámci rôznych variantov Dual RTX 4070. Model s prívlastkom „12G“ (bez písmena „O“) má odporúčanú cenu ešte o chlp nižšiu ako variant „O12G“ s vyššími špecifikovanými frekvenciami boostu GPU o 45 MHz. Pri základnom variante, teda pri tom, ktorého sa týka táto analýza, je garantovaný boost GPU uvádzaný na 2475 MHz.

S dvoma ventilátormi (preto označenie „Dual“) máte dočinenia s relatívne kratšou kartou, ktorá má na dĺžku 267 mm. Vďaka nim je širšia kompatibilita so skrinkami a zmestí aj do menších, v ktorých mnoho trojventilátorových variantov už naráža na priestorové obmedzenia.

Hrúbka Dual RTX 4070 (cca 51,5 mm) je cez dva sloty PCIe, ale nie dramaticky, takže nadštandardné sú aj možnosti inštalácie rozširujúcich kariet v slotoch základnej dosky.

   

V atypických skrinkách s interiérom vertikálne rozdeleným do dvoch komôr však buďte ostražití. Celkovo sú rozmery síce menšie, ale to stále pri pomerne veľkej šírke, pre ktorú môže dochádzať ku kolíziám s bočnicou skrinky. Jazýček záslepky PCIe táto grafická karta presahuje o 27 mm. V tejto osi sa chladič trochu rozrastá, to aj pre relatívne väčšie, 95-milimetrové ventilátory.

Konštrukcia ventilátorov vsádza na jedenásť užších listov, ale spevnených obručou. Tá je v kontaktne priamo so špičkami lopatiek a jej úloha je v prvom rade potláčať vibrácie, ktoré by inak (bez obruče) vznikali pre väčšiu pružnosť lopatiek. V ich dôsledku vplyvom rezonancie je zvuk charakteristický dunivejším prejavom. K nemu v tomto prípade však nedochádza, čoho dôkazom je tvar zvukových spektrografov bez agresívnych frekvenčných špičiek na nižších frekvenciách.

Napriek tomu, že sa jedná o lacnejšie vyhotovenie, tak backplate je stále solídny, kovový. A to nebýva vždy pravidlo, napríklad nižšia trieda vyhotovení Gigabyte (Eagle) máva backplate z plastu. Asus na tomto ale nešetril a konštrukcia je naozaj robustná a vzbudzuje v tejto cenovej relácii veľmi dobrý dojem.

Dual RTX 4070 12G má dva BIOSy, medzi ktorými môžete prepínať. Vo východiskových nastaveniach je v polohe „P“ (Performance). Neznamená to ale, že na „Quiet“ by boli dosahované nižšie frekvencie, tie sú nastavené rovnako. Nižšie sú len rýchlosti ventilátorov a naopak o trochu vyššie je zahrievanie. O koľko, to je už individuálne a závislé od podmienok, v ktorých sa grafická karta používa. Každopádne, pokiaľ z testov vyhodnotíte chod karty ako „hlučný“, dá sa pomerne jednoducho stíšiť.

   

Externe (káblom zo zdroja) sa grafická karta napája jedným 8-pinom, ktorý je len kúsok za hranou krytu chladiča. Po zapojení konektora tak počítajte v najširšom mieste (s pripojeným konektorom) s o trochu väčšiu šírkou okolo 140 mm, do ktorých by sa už mohli zmestiť aj vodiče tradičného, priameho konektora.

   

Okno vzadu na backplate, za rebrami pasívu, je pomerne malé/úzke – rovnako ako je malý rozdiel medzi PCB a celkovou dĺžkou (t.j. vrátane krytu) grafickej karty.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Chtěl jsem napsat, že souhlasím, Ada Lovelace je vhodným nástupcem Pascalu a jeho driver overhead, ať už je to cokoli, je už dnes slabý. Trochu si ale říkám, že žádný Pascal v grafech nevidím, tak jestli autor nemyslel na Ampéru.

    Lovelace je celkově velký propadák a 4070 je jediná karta, která starší generaci zdatně sekunduje. Dokonce o RTX 4070 také přemýšlím jako o náhradě GTX 1080. Obávám se totiž, že RX 7800 vyjde až v listopadu (vyjít má 9/10, ale dostupnost nejspíš později) a navíc nebude mít možná ani výkon RTX 4070 a nebo bude dražší. :-/

    RTX 4070 je tak do příchodu generace 5000 jedinou rozumnou volbou. Nejen že RTX 3080 pi nižších rozlišeních nestíhá, ale nestíhá ani RX 6800XT a moc vzdálena není ani RX 7900XT, přitom je podstatně dražší. Nejzbytečnější kartou je však definitivně RTX 4070Ti s podobným výkonem jako RTX 4070, ale za ujetou cenu.

    Asus Dual asi ne, vidim to spíš na Inno3D, Gainward nebo Gigabyte. Cena je podobná a grafiky mi připadají míň ošizené na chlazení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *