Asus Dual RTX 4070 12G alebo RTX 3080 prestávajú dávať zmysel

Záver

Do generácie Ada Lovelace pribudla konečne už aj stredná trieda grafických kariet s GPU Nvidia. Medzinegeračný progres v rýchlosti je u RTX 4060 Ti síce relatívne nižší, ale zato výrazne klesla spotreba a celkovo sú prevádzkové vlastnosti sympatické. Najmä pokiaľ ide o konštrukcie podobné MSI Gaming X Trio s dobre naddimenzovaným chladičom. Tri ventilátory, spotreba do 170 W a herný výkon výrazne nad Radeon RX 6650 XT.

Záver

Atraktívna nielen z pohľadu efektivity, ale i pomerom cena/výkon. Z rýchlostných dôvodov sa vám síce upgrade z RTX 3070 (Ti) príliš neoplatí, ale pri kúpe nového počítača je RTX 4070 už všestranne lepšia voľba ako RTX 3080. Nové RTX 3080 sú navyše často drahšie a bazárov zase nemajú plnohodnotnú záruku.

V rozlíšení QHD je priemerný herný výkon Asus Dual RTX 4070 12G prakticky rovnaký ako u Aorus RTX 3080 Xtreme 10G či Radeon RX 6800 XT. Zásadný rozdiel je však v tom, že RTX 4070 ho dáva pri polovičnej (v porovnaní s RTX 3080) či dvojtretinovej (oproti RX 6800 XT) spotrebe. V Ultra HD už RTX 4070 na RTX 3080 trochu (7 %) stráca, ale napríklad v Assassin’s Creed: Valhalla má trochu navrch. Väčšinou však RTX 4070 ťahá za kratší koniec a niekedy výrazne viac, než je priemerný pokles. V Controle je RTX 4070 z tejto dvojice pomalšia karta až o 27 %. To je však stále reč o rozlíšení UHD, v QHD sa už rozdiel zužuje. Vo Full HD, kde sa na výsledkoch značne podpisujú limity CPU, je už RTX 4070 v porovnaní s RTX 3080 v priemere dokonca už o 6 % rýchlejšia. Toto berte ale len ako čisto orientačný údaj a ukážu toho, že „driver overhead“ je pre Pascal väčší problém ako u Ada Lovelace. S pomalšími procesormi, než je testovací Ryzen 9 5900X, bude rozdiel vo Full HD väčší (než tých 6 %) a s rýchlejšími môže byť o trochu menší.

Každopádne RTX 4070 je grafická karta vhodná hlavne do vyšších rozlíšení a mnohé tituly s najvyššími vizuálnymi nastaveniami zvláda s fps nad 60 aj v Ultra HD. Potom je ale dosť takých, kde framerate v náročnejších scénach padá aj pod túto hranicu a na ich elimináciu treba buď znížiť detaily, rozlíšenie alebo, samozrejme, použiť DLSS. Výhoda RTX 4070 oproti RTX 3080 je aj v tomto smere v podpore DLSS 3 (a jeho Frame Generation, ktoré je zaujímavé najmä pre majiteľov starších procesorov).

Zahrievanie GPU je nadštandardne nízke, ale tu treba brať do úvahy to, že popri pomerne vysokej hlučnosti chladiča. Pokiaľ stojíte o tichší chod, tak pri inštalácii je potrebné mechanicky zmeniť východiskový BIOS „Performance“ na „Quiet“, to dvojpolohovým prepínačom na boku karty. Potom sa už budete možno viac zaoberať zvukom cievok. Tie sú ale pomerne tiché. Charakterizuje ich síce úzka vysokofrekvenčná špička na 17,2 kHz, ale na tú už treba naozaj dobrý sluch, takže niekoho nemusí vôbec zaujímať. Špeciálne v prostredí uzatvorenej PC skrinky, kde zaniká. Kritické pásmo 5–10 kHz už pravdepodobne neprepočujete, ale v porovnaní s väčšinou iných kariet (aj pomalších) je menej hlučné a akusticky príjemnejšie, to už tónové špičky necharakterizujú. Vzhľadom na nižšiu triedu, do ktorej grafický karty Dual patria, musíme akustické vlastnosti okolo cievok zaslúžene pochváliť.

Frekvencie GPU v hernom booste deklarované hodnoty v praxi presahujú o 190–330 MHz (vrchná hranica zodpovedá hrám, ktoré na GPU vyvíjajú nižšiu záťaž). 2805 MHz je stabilne dosahovaných aj v Blenderi, ale to je takisto z dôvodu (podobne ako v CS:GO) nižšej záťaže, ktorá nenaráža o limity spotreby.

Keď to teda zhrnieme: RTX 4070 priniesla do vyššej výkonnostnej triedy špičkovú efektivitu a to súčasne pri pôsobivom pomere cena/výkon. Vyhotovenie Asus Dual je navyše veľmi solídne, či už ide o efektivitu chladiča, akustické vlastnosti cievok alebo celkovú kompatibilitu pre relatívne nižší profil a kratšiu dĺžku. Za súbor priaznivých vlastností tejto grafickej karte udeľujeme ocenenie „Smart buy!“.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Chtěl jsem napsat, že souhlasím, Ada Lovelace je vhodným nástupcem Pascalu a jeho driver overhead, ať už je to cokoli, je už dnes slabý. Trochu si ale říkám, že žádný Pascal v grafech nevidím, tak jestli autor nemyslel na Ampéru.

    Lovelace je celkově velký propadák a 4070 je jediná karta, která starší generaci zdatně sekunduje. Dokonce o RTX 4070 také přemýšlím jako o náhradě GTX 1080. Obávám se totiž, že RX 7800 vyjde až v listopadu (vyjít má 9/10, ale dostupnost nejspíš později) a navíc nebude mít možná ani výkon RTX 4070 a nebo bude dražší. :-/

    RTX 4070 je tak do příchodu generace 5000 jedinou rozumnou volbou. Nejen že RTX 3080 pi nižších rozlišeních nestíhá, ale nestíhá ani RX 6800XT a moc vzdálena není ani RX 7900XT, přitom je podstatně dražší. Nejzbytečnější kartou je však definitivně RTX 4070Ti s podobným výkonem jako RTX 4070, ale za ujetou cenu.

    Asus Dual asi ne, vidim to spíš na Inno3D, Gainward nebo Gigabyte. Cena je podobná a grafiky mi připadají míň ošizené na chlazení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *