Test Sapphire RX 6650 XT Nitro+: Suverénnejšie proti RTX 3060

Sapphire RX 6650 XT Nitro+ v detailoch

Radeon RX 6650 XT v ponuke AMD nahradzuje grafickú kartu RX 6600 XT. Tá za určitých okolností výkonnostne poráža GeForce RTX 3060, ale vždy iba tesne. Teraz, po frekvenčnom zrýchlení GPU a zvýšení pamäťovej priepustnosti, je dominancia Radeonu už jednoznačná a efektivita je pritom stále na strane AMD. Nereferenčné vyhotovenie Sapphire Nitro+ je navyše nadštandardne tiché – po novom je chladič o dosť robustnejší.

Embargo na testy Radeonov RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT vypršalo a môžeme sa im tak naplno venovať, aj v rámci podrobných analýz. Počet výpočtových jednotiek sa síce nenavršoval a už i staršie grafiky RX 6600 XT, RX 6700 XT a RX 6900 XT mali kompletne odomknuté grafické jadrá, ale garantované sú vyššie frekvencie boostu a rýchlejšie sú takisto pamäte.

U testovaného modelu Sapphire je pre RX 6650 XT Nitro+ oficiálne zrýchlenie (oproti RX 6600 XT Nitro+) GPU boostu 87 MHz (na konečných 2694 MHz) a o 9,4 % sa zvýšila aj priepustnosť pamätí. Šírka pamäťovej zbernice je rovnaká (128 bitov), ale rýchlejšie sú samotné pamäťové moduly, namiesto efektívnych 16 GHz sú použité 17,5 GHz. To sú zbrane, s ktorými sa AMD chce výraznejšie oddialiť konkurenčnej GeForce RTX 3060. Určenie sa pritom nemení – s RX 6650 XT má byť primárne na hranie v rozlíšenie Full HD.

Radeony RX 6650 XT sú postavené na GPU Navi 23, majú 2048 shaderov a 8 GB pamäte typu GDDR6. Rozhranie sa používa PCI Express 4.0, ale z neho iba osem liniek. Detailný výpis všetkých parametrov nájdete v tabuľke druhej kapitoly článku.

Detaily Sapphire RX 6650 XT Nitro+

Na to, ako je táto grafická karta pomerne krátka (270 mm), má vysokú hmotnosť. S 850 gramami preváži aj niektoré trojventilátorové modely. Oproti predošlému návrhu (pre RX 6600 XT Nitro+) je pasív dlhší aj vyšší. Zdá sa, že celková plocha rebier sa zväčšila neúmerne malému nárastu spotreby. To je ale dobre, keďže tak vzniká priestor na účinnejšie chladenie. V rámci pasívu dokonca pribudla aj jedna heatpipe, teraz ich je už párny počet, sú štyri.

Zmenil sa i tvar rotora ventilátorov. Sapphire síce stále vsádza na úzke a výrazne zatočené lopatky, ale v tomto prípade na stred pridal ešte ostrý zlom. Tým sa zasiahlo do pozdĺžne plynulého zakrivenia, čo bude mať vplyv aj na trajektóriu prúdenia vzduchu. Verme, že pozitívnu a že budú na jednotku akustického tlaku tieto ventilátory efektívnejšie. Na dosahovanie vyššieho tlaku sú konce lopatiek zapustené do celistvého rámčeka, ktorý lemuje rotor. Hrany rebier radiátora, ktoré rozrážajú vzduch ventilátora, majú zase zúbkované hrany. To pre to, aby sa znížil mechanický odpor a tým aj celková hlučnosť. Je to síce kozmetika, ale keď sa takéto čiastkové drobnosti spočítajú, tak sú rozhodujúce pre kvalitatívne umiestnenie chladiča.

   

Backplate je kovový, z hliníku a podieľa sa aj na chladení VRM. V miestach za pamäťami však už cez thermalpad v kontakte nie je. Možno je to ale preto, že by skôr než k ochladzovaniu dochádzalo k zahrievaniu pamäťových modulov od napäťových regulátorov. Plášť backplate je navyše pomerne deravý, takže teplý vzduch únikové cesty má. Najväčšia je vzadu, kde je veľké okno, cez ktoré ventilátor skrz na skrz prefukuje pasív. To v časti, ktorá už presahuje PCB grafickej karty. Na jeho konci je 3-pinový konektor na pripojenie príslušenstva s ARGB LED. Regulácia osvetlenia je možná cez firemnú aplikáciu TriXX.

Zboku grafickej karty je i trojpolohový prepínač BIOSu. V krajnej polohe vľavo je režim „performance“ s najvyššími frekvenciami, v strede je o trochu pomalší „silent“ a poloha úplne vpravo je určená pre softvérové prepínanie.

   

Všetky naše výsledky sú merané v režime „performance“ (v popise grafov uvádzané skratkovito písmenom „P“). To z dôvodu, že rozdiel v hlučnosti a zahrievaní je naozaj zanedbateľný a performance tu neznamená, že by bol chladič hlučný. Naopak, bez ohľadu na voľbu BIOSu je vždy tichý.

   

Výbava videovýstupov je v konfigurácii 3+1 v prevahe konektorov typu DisplayPort (1.4a) k jednému HDMI (2.1). Všetky štyri výstupy je možné používať súčasne.

Ešte raz sa pristavíme pri výške grafickej karty. Počítajte s tým, že s 58 mm pod svojim vlastným zablokuje ešte ďalšie dva sloty, teda o jeden viac než RX 6600 XT Nitro+.

Grafická karta je testovaná bez funkcie TriXX boost. Sapphire k jej použitiu síce vždy urputne vyzýva, ale to zrejme preto, aby boli v testoch dosahované vyššie fps, hoci na úkor (nižšej) vizuálnej kvality. Tú už ale v grafoch nevidíte. Takže ak by ste v niektorých iných testoch videli výrazne lepšie výsledky grafických kariet Sapphire, môže za nimi stáť aj takéto nerovné nastavenie.

Poznámka: Testy s AMD SAM vydáme až neskôr. Naraz, do jedného článku, to nebolo možné stihnúť. K ovládačom sme sa dostali príliš neskoro. O výsledky však ukrátení nebudete. A prečo majú prednosť merania s vypnutým Resizable BAR? Pretože sú konzistentné, zatiaľ čo podmienky s ReBARom sú pomerne nestále a to, čo platilo pred mesiacom už platiť nemusí a preto ani nie je prekvapenie, keby boli výsledky RX 6650 XT s odstupom času nad RX 6700 XT alebo naopak pod RX 6600 XT (ani to sa nedá vylúčiť, ReBAR niekedy, typicky v nehernom prostredí, výkon i znižuje).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2

Když vyšly Windows 11, měly poměrně striktní hardwarové požadavky například s povinným TPM2, což chvíli dělalo spoustě lidí vrásky. Oficiálně navíc podporují jen velmi omezený seznam nových procesorů s nejasnou hrozbou, že na starších nemusí například fungovat budoucí aktualizace. Nyní Microsoft potichu utáhl šrouby. Naštěstí ne tak, že by opravdu začal vymáhat tento seznam, ale systém přestane fungovat na řadě starších procesorů. Celý článok „Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2“ »

 •  
 •  
 •  

AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem

Letos (snad v třetím kvartále) vyjdou procesory AMD s novou architekturou Zen 5. Bude to opět velká změna, zatímco předchozí Zen 4 byl v podstatě evoluce Zenu 3, a podle různých nepřímých náznaků, mezi nimiž jsou i výroky architekta Mike Clarka, by to prý mohla být vůbec nejzajímavější architektura AMD od prvního Zenu. Je zajímavé, že až dosud o ní byly informace z jediného youtuberského zdroje. Právě ale byly oficiálně potvrzeny přímo z AMD. Celý článok „AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *