Nejlepší DDR5 pro herní PC? G.Skill má 5600MHz paměti s CL 28

DDR5-5600 s CL pod 30 cyklů: nízké latence a vysoká propustnost současně

S platformou procesorů Intel Alder Lake se premiérově objevily v PC nové paměti DDR5 (procesory AMD je dostanou na podzim). Tato novinka přinesla velká zlepšení propustnosti RAM, ale zatím jsou tyto paměti typicky pomalejší proti DDR4, které nahrazují, pokud vám jde o latence (tedy délku čekání na data). A to je velmi důležité například pro hry. Ovšem G.Skill teď vydává moduly tak rychlé, že u nich tento kompromis téměř není.

Standardní časování dle specifikací JEDEC pro paměti DDR5-4800 je 40-40-40 (čili CL 40), což je hodně pomalé (ekvivalent 20-20-20 u DDR4-2400), přestože u DDR4 je dnes alespoň u modulů používajících profily XMP časování o hodně lepší. Celkem běžně se dá koupit třeba DDR4-3600 s latencí CL 18 nebo 16. Dost modulů se při vydání Alder Lake drželo JEDEC časování, i když se vyskytly nějaké s CL 38 nebo 34. Ale situace se zlepšuje a novinka G.Skillu je na tom už o dost lépe – mělo by jít zřejmě o první DDR5 s CL pod hranicí 30 cyklů.

Ohlášené paměti vychází ve dvou konfiguracích, přičemž ta lepší je DDR5-5600, tedy s efektivní rychlostí 5600 Mb/s, či chcete-li 5600 MHz. Její časování je 28-34-34-89. Při onom jednoduchém srovnávání by tedy latence měla odpovídat DDR4-2800 s CL 14 nebo DDR4-3200 CL 16.

Tabulka specifikací pamětí G.Skill se sub-30 CL (Zdroj: G.Skill)

Vedle toho by měla existovat ještě levnější varianta, která je certifikovaná jen na DDR5-5200 se skoro stejným časováním 28-34-38-83. Obě tyto varianty budou dostupné v podobě 32GB kitu dvou modulů i většího 64GB kitu dvou modulů. Obojí je určeno pro platformu Z690 a procesory Alder Lake, přirozeně. G.Skill uvádí, že validace proběhla na desce Asus ROG Z690 Maximus Z690 s procesorem Core i7-12700K.

Validace pamětí G.Skill DDR5-5600 CL 28 (Zdroj: G.Skill)

Tyto moduly by mohly být hodně zajímavé pro herní počítače, protože zachovají vysokou propustnost DDR5, ale zároveň přinesou nízké latence, které také samy přinášejí hlavně ve hrách zrychlení. Přítomnost jak bonusu z propustnosti, tak z latence současně by mohla být přesně to, co je třeba, aby se dále zlepšil herní výkon procesorů Alder Lake / Core 12. generace na platformě Z690. Zrovna teď jim vyrostla nečekaně schopná konkurence v podobě Ryzenu 7 5800X3D s 3D V-Cache, takže výkonová injekce přidávající ve hrách trochu FPS navíc by mohla být docela důležitá, ne-li rozhodující.

Na trhu už tento měsíc

Tyto nové paměti od G.Skillu firma uvádí najednou ve třech různých edicích lišících se chladičem a případně ozdobnou iluminací – budou dostupné v sérii modulů Trident Z5 RGB, Trident Z5Ripjaws S5.

Provedení, v kterých budou moduly G.Skill s latencí CL 28 dostupné (Zdroj: G.Skill)

Prodávat se mají globálně a G.Skill uvádí, že by měly být dostupné již tento měsíc (květen/máj). Zatím ale nehovoří o ceně. Paměťové moduly s top specifikacemi obvykle bývají výrazně dražší než průměrné moduly.

Zdroj: G.Skill

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND

Paměti DRAM používané v operačních pamětech dlouhodobě narážejí na problémy. Škálování na nové výrobní procesy jim nejde nejlíp, což limituje růst kapacit. Podobné to bylo u posledních 15nm pamětí NAND Flash před momentem, kdy byla planární technologie nahrazena za 3D NAND. To vdechlo SSD doslova nový život, nebo přinejmenším životnost. Teď se však i pro paměti DRAM rýsuje vrstvená „3D“ verze, která doufejme bude podobně přínosná. Celý článok „Vrstvená paměť DRAM na obzoru. Může to být převrat jako 3D NAND“ »

 •  
 •  
 •  

Kompromis pro levná PC: Přichází první 12GB paměťové moduly

Před rokem se začaly prodávat paměti DDR5 pro PC s nepravidelnou kapacitou 24 GB a 48 GB. Ty jsou založené na čipech DRAM s kapacitou 24 Gb (3 GB). Použitím čtyř takových čipů se dají vyrobit i paměťové moduly s kapacitou 12 GB coby taková střední cesta, pokud je pro vás 16GB paměť (z dvou 8GB modulů) malá, ale 32GB už zase moc drahá. Dlouho se neobjevovaly, ale Crucial je teď konečně začíná prodávat, takže tato volba teď bude k dispozici. Celý článok „Kompromis pro levná PC: Přichází první 12GB paměťové moduly“ »

 •  
 •  
 •  

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *