Grafické karty Intel Arc mají vyjít za pár týdnů, už víme ceny

První desktopová GPU Arc by mohla vyjít cca za měsíc

Dlouho už se čeká příchod Intelu do herních grafických GPU, kde teď figurují jen Nvidia a AMD. Intel koncem března udělal první krůček s grafikami Arc, které ale zatím začaly jen jako lowendové mobilní modely. Vypadá to ale, že už zhruba za měsíc by se mohla trojstranná konkurence opravdu rozjet s příchodem regulérních grafických karet Arc do stolních PC. Podle webu WCCFtech vyjdou nejdřív mainstreamové modely a už je i nástřel cen.

Desktopový příchod herních grafik Intelu už se celkem přiblížil. WCCFtech uvádí, že od zdrojů někde v tchaj-wanských firmách zabývajících se výrobou grafik zjistil, kdy by se zhruba desktopové Arcy mohly začít prodávat.

Vydávání karet by mělo probíhat postupně. V prvním sledu údajně Intel chystá trojici grafických karet, což je zajímavé, protože podle různých úniků by v této první generaci jeho desktopových karet pro hráče mohlo být celkem sedm až osm modelů. Toto snad znamená, že další karty budou ještě následovat po prvních třech, o kterých zatím WCCFtech mluví. To mají údajně být modely Arc 750, Arc 580 a Arc 380.

Nejdřív výkonnější Arc 7 a levný Arc 3

Jako první mají vyjít modely Arc A750 a A380. Tyto dvě karty mají být podle WCCFtechu vydané buď někdy na konci aktuálního měsíce, nebo na začátku příštího. Čili přelom května/června, možná by to mohlo být spojeno s veletrhem Computex. Intel zatím partnerům nesdělil konkrétní data vydání, jen to, že nastanou někdy v rozsahu 15. 5. až 30. 6. (informace je však stará několik dní, mezitím tedy mohlo k něčemu dojít). Je také možné, že mezi vydáními karty A750 a A380 by mohl být odstup třeba týden až dva.

Model Arc A750 bude založený na větším z obou GPU, která Intel vyrobil, ACM-G10, ale podle dřívějších úniků by to měla být ořezaná verze, kde bude aktivních jen 75 % jader Xe. GPU tedy bude mít 3072 shaderů a snad by také mohla být zmenšená L2 cache na 12 MB a zúžená paměťová sběrnice na 192 bitů. Karta by tedy měla nést 12 GB paměti GDDR6 s propustností 384 GB/s.

Vizualizace výkonnějšího ze dvou GPU Arc Alchemist, ACM-G10 (Zdroj: Intel)

Výkon by prý mohl být někde okolo GeForce RTX 3060 – toto by prozatím bylo nejvýš, kam se Intel ve výkonnostním žebříčku dostane, dokud nevyjde plně aktivovaná verze GPU. Nicméně firma údajně partnerům říká, že ovladače se poměrně rychle zlepšují, a výkon tedy časem po vydání může být výš. Cena při vydání by prý mohla být okolo 350 $, což je s DPH něco okolo 10 tisíc Kč / 400 eur.

Druhý model Arc 380 by byl lowendový, založený na čipu ACM-G11, tentokrát ale plně aktivovaném. Měl by tedy mít 1024 shaderů (8 Xe Core), 4MB L2 cache a snad 6GB paměť GDDR6 na 96bitové sběrnici (192 GB/s, nebo o něco méně, je-li efektivní frekvence nižší než 16,0 GHz).

Podle WCCFtechu má tato grafika mít výkon zhruba jako GeForce GTX 1650 generace Turing a cena má být okolo 150 $. Pro nás by to momentálně dávalo okolo 4300 Kč / 170 eur. Šlo by tedy o jednu z nejdostupnějších nových karet na trhu. Radeon RX 6400 od AMD je nicméně blízko (159 $).

Vizualizace menšího ze dvou GPU Arc Alchemist, ACM-G11 (Zdroj: Intel)

Prostřední Arc 5 později

Až později má vyjít třetí model v pořadí, který se zařadí mezi dva předchozí. Bude to Arc A580 – tedy segment Arc 5. Zde Intel údajně zatím plánuje vydání někdy během července (júla).

Arc A580 má stejné GPU ACM-G10 jako karta A750, ale bude více osekané, jen na 2048 shaderů / 16 Xe Core. To znamená, že z něj bude aktivní jen polovina, a stejně to asi bude s paměťovou sběrnicí, která asi bude zredukovaná na 128 bitů, takže kapacita bude 8 GB (propustnost snad 256 GB/s při 16,0GHz efektivní frekvenci). Tato karta dle WCCFtechu bude výkonem někde okolo GeForce RTX 3050 od Nvidie. Cena je údajně nyní plánována někde okolo 280 $. V přepočtu na naše lokální chechtáky to teď vychází na asi 8000 Kč / 320 eur.

Modely A770/A780 s plným výkonem ještě později?

Intel údajně zatím s partnerskými výrobci karet nekonzultoval vydání vyšších modelů (A770 a A780). Tyto karty by měly mít plně aktivní čip ACM-G10, a tudíž by už mohly konkurovat i ve vyšších výkonnostních patrech, proti kartám GeForce RTX 3060 Ti, RTX 3070 (a možná RTX 3070 Ti?). Případně samozřejmě odpovídajícím kartám z nabídky AMD, což by asi byly Radeon RX 6650 XT, RX 6700 XT a RX 6750 XT.

Grafická karta Intel Arc Limited Edition (Zdroj: Intel)

Je možné, že tyto modely vyjdou až později proto, že Intel ze začátku bude plně aktivní čipy ACM-G10 rezervovat pro notebookové grafiky. Snad to ale nebude trvat příliš dlouho, protože po konci letních prázdnin už pomalu bude u konkurentů čas na příchod úplně nové generace GPU.

Intel ostatně avizoval, že v létě vydá zřejmě nejvýkonnější kartu generace Alchemist pod označením Limited Edition. To by asi měl být vyšší model než A750 (buď A770, nebo A780).

Tip: Intel ukázal první desktopovou herní grafiku: Intel Arc Limited Edition vyjde v létě

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeony RX 7000 mají míň jednotek CU, AMD zmenšilo Navi 31 a 32

O víkendu vyšly zprávy o tom, že by se AMD mohlo u příští generace grafik Radeon RX 7000 dostat na teoretický výkon až 90 TFLOPS. Jenže vzápětí je tu zásadní obrat. Vypadá to, že počty výpočetních jednotek, které se v únicích objevily už dost dávno, se změnily. AMD se patrně před dokončením čipu rozhodlo vyrobit ho ve výrazně „užší formě“, takže bude mít asi jen 80 % shaderů a hrubý matematický výkon ALU o dost nižší. Celý článok „Radeony RX 7000 mají míň jednotek CU, AMD zmenšilo Navi 31 a 32“ »

 •  
 •  
 •  

Modely grafik Intel Arc pro desktop: vyjde sedm nebo osm karet

Na konci března vydal Intel své první grafické karty Arc, první z linie herních GPU, kterými chce prorazit na trh ovládaný značkou Nvidia GeForce a v menší míře AMD Radeon. Toto vydání (nakonec do značné míry virtuální) se ovšem týkalo modelů pro notebooky, zatímco většinu hráčů zajímají desktopové grafické karty. Máme tu teď informace o tom, jaké modely Intel pro stolní PC chystá. Mělo by jich být docela hodně, snad až osm. Celý článok „Modely grafik Intel Arc pro desktop: vyjde sedm nebo osm karet“ »

 •  
 •  
 •  

Vychází Radeon RX 6400: 53W verze Navi 24 je i jako low profile

AMD za tři týdny vydá refresh grafik s architekturou RDNA 2 – Radeon RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT. Kromě nich ale ještě vyjde jedna karta. Na začátku roku AMD vypustilo Radeon RX 6500 XT s čipem Navi 24. Na stejném už 6nm čipu je založená také levnější a úspornější karta Radeon RX 6400, která byla včera vypuštěna do obchodů. Jde o nejúspornější kartu této generace s jen 53W TDP, a také zatím vůbec nejlevnější. Celý článok „Vychází Radeon RX 6400: 53W verze Navi 24 je i jako low profile“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Arc 380 chcem kvôli AV1 enkóderu, len kto vie aká bude kvalita a stále neviem, či sa AV1 oplatí. Sledujem youtube videá z pohľadu ich veľkosti a kodeku, AV1 oproti VP9 dáva významnú dátovú úsporu až pri 4K a niekdy x264 má rovnakú, či nižšiu veľkosť ako VP9, dokonca i AV1 (pri FHD a menej). Pri niektorých videách (FHD=>) rozdiel vo veľkosti vidieť nie je, pri iných áno.
  Zatiaľ to vyzerá, že je lacnejšie prikúpiť HDD, ako konvertovať videa z 264 na HEVC či AV1.
  Nakoniec to možno dopadne tak, že AV1 enkóder bude integrovaný v nasledujúcej generácií intelov, čo by bola najlepšia varianta. V každom prípade, konkurencia je fajn. Len všetko strašne dlho trvá. Od ohlásenia do dostupnosti na trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *