Radeony RX 7000 zřejmě podporují PCIe 5.0, dostanou enkodér AV1

Linuxové patche prozrazují první detaily k RDNA 3

Zatím jsou sice nepotvrzené, ale objevily se zprávy, že nová generace herních GPU v grafikách Nvidia GeForce RTX 4000 „Lovelace“ ještě nebude podporovat konektivitu PCI Express 5.0 a stále zůstane u 4.0 s poloviční rychlostí linek. Zdá se, že u konkurence by ale PCIe 5.0 nastat mohlo. Naznačuje to kód přidávající podporu těchto GPU do Linuxu, v němž se objevily i některé další náznaky vlastností grafik generace RDNA 3.

AMD začalo do různých open source projektů okolo Linuxu posílat podporu architektury RDNA 3, z čehož už se vyplynula například informace, že nyní oficiálně oznámené APU Phoenix by už mohlo mít integrované GPU s touto architekturou. Uživatel Twitteru s přezdívkou Kepler, který se v těchto patchích rozhlížel, teď našel kód, který by zřejmě měl ukazovat některé vlastnosti pro změnu samostatných GPU, která mají začít vycházet v druhé polovině letošního roku.

Podle tohoto kódu by Navi 31, tedy nejvýkonnější GPU s architekturou RDNA 3, už mělo podporovat PCI Express 5.0. Highendové grafiky této generace (Radeon RX 7900 XT, pokud se tedy nezmění systém značení) by tedy mohly být prvními kartami, které budou moci využít PCIe 5.0 ×16 na platformě Intel LGA 1700/Alder Lake a později dalších včetně AMD AM5. Rozhraní PCI Express 5.0 dosahuje propustnost 64 GB/s (a to v obou směrech komunikace), zatímco u PCIe 4.0 ×16 je rychlost poloviční.

O ostatních GPU této generace vedle Navi 31 zatím řeč není, takže nevíme, zda o něco slabší, ale stále čipletové 5nm GPU Navi 32 bude také podporovat PCIe 5.0. Mainstreamové GPU Navi 33, které vyjde jako první a je postavené na odlišném základu (jde o nikoliv čipletové, ale monolitické GPU a je celé 6nm), by asi mohlo zůstat jen u PCI Expressu 4.0.

AMD CEO Lisa Su s GPU Navi 21 v roce 2020 (Zdroj: AMD)

PCIe 5.0 u highendových karet asi nemusí udělat nějaký znatelný rozdíl ve výkonu a být kriticky důležitou funkcí (proto možná Nvidia podporu vynechala). U mainstreamové karty s třetinou výpočetních jednotek logicky bude podpora o něco méně potřebná.

Tip: Specifikace Radeonů RX 7000 se změnily, Navi 31 a 32 mají méně výpočetních jednotek

Hardwarové enkódování AV1?

Patche s podporou RDNA 3 také naznačují, že by grafiky RDNA 3 možná mohly podporovat hardwarové kódování videa do formátu AV1, zatímco karty generace RDNA 2 podporují jen dekódování tohoto formátu. Nedávno se objevily informace, že blok VCN4 (Video Core Next 4), který má v těchto GPU být integrován, ještě kompresi AV1 umět nebude. Ale podobně se patche pro Linux od AMD tvářily, že Ryzeny 6000 Rembrandt nepodporují dekódování AV1, aby to pak nakonec bylo jinak.

V patchích pro architekturu RDNA 3 to ale vypadá, že by komprese AV1 měla být přítomná a Navi 31 a snad i ostatní by tedy tuto funkci mohly mít. Ona zdánlivá nepodpora signalizovaná patchi pro VCN4 by tak zase možná mohla být zastírací manévr. Šance na hardwarové enkódování AV1 tedy asi když nic víc, tak zůstává ve hře.

Zdroje: Kepler (1, 2, 3), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E

Včera už jsme psali o (po)odhalení procesorů Ryzen 7000 a architektury Zen 4 na Computexu 2022. Tyto nové desktopové procesory také přinesou úplně novou platformu se socketem AM5 a novými čipsety – B650, X670 a X670E. Už o nich něco uniklo před víkendem, ale teď už je to i s detaily a přehledem konektivity, kterou AM5 desky budou nabízet. Část jich sdělilo přímo AMD, objevil se ale také neoficiální únik s detaily navíc. Celý článok „Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *