Lovelace nemá PCI Express 5.0, GeForce RTX 4000 jen s PCIe 4.0

Nová generace Nvidie ještě nevyužije podporu PCIe 5.0 procesorů Alder Lake/Zen 4?

Na podzim, respektive možná již v září, přijde na trh nová generace grafik Nvidia, snad GeForce RTX 4000 (jméno ještě potvrzené není). Půjde o zcela novou generaci GPU s architekturou Lovelace či také Ada vyráběnou 5nm nebo dokonce rovnou 4nm procesem. Technologicky i výkonnostně by to měl být zase velký předěl, nicméně se zdá, že jedna očekávaná nová technologie s těmito GPU nepřijde.

Výpočetní GPU Hopper, které bylo nedávno firmou Nvidia představeno, je prvním s podporou nové páté generace PCI Expressu, dodávající propustnost 4GB/s (v každém ze směrů) na jednu linku. Dalo by se proto čekat, že tuto technologii bude podporovat i herní varianta, která by mohla používat stejný výrobní proces označený 4N (jde o jméno, které mu dala Nvidia, mělo by jít o upravenou verzi 5nm/4nm procesu). Nvidia by logicky měla být schopná použít stejné logické bloky a PHY i v herních čipech, pokud jsou vyráběné stejnou technologií.

Jenže leaker Kopite7kimi, který mívá o plánech Nvidie velmi dobré informace, nyní napsal na Twitteru, že GPU Lovelace/Ada v herních kartách GeForce zůstanou místo toho na PCI Expressu 4.0. Budou mít tedy stejné rozhraní do systému jako grafiky architektury Ampere/RTX 3000.

PCI Express 4.0 má jen poloviční propustnost (2 GB/s na jednu linku), takže propustnost GPU do systému bude s PCIe 4.0 ×16 jen 32 GB/s (v každém ze směrů), zatímco PCI Express 5.0 ×16 by dával 64 GB/s jedním i druhým směrem.

PCI Express 5.0 už nyní podporují procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake) na socketu LGA 1700. Je možné, že stejně bude mít podporu platforma AM5 od AMD vydaná v druhé polovině letošního roku s procesory Ryzen 7000. Dávalo by proto smysl, aby nová GPU už tyto schopnosti dokázala využívat. Teoreticky je asi možné, že čipy Lovelace budou tuto funkcionalitu fyzicky obsahovat, ale z nějakého důvodu nebude použitá nebo validovaná. Ale to bychom spekulovali.

Vývoj rychlosti PCI Expressu (pozor, propustnosti zahrnují součet obou směrů duplexních linek, Zdroj: PCI-SIG)

Zatím nevíme, zda to bude stejné u konkurenčních GPU AMD Radeon s architekturou RDNA 3, která by měla vyjít zhruba ve stejném čase, nebo zda u těch PCI Express 5.0 už bude. Pro výkon by to nemuselo mít příliš velký význam, protože je docela dobře možné, že PCI Express 4.0 ×16 bude i nejvýkonnějším GPU z této nadcházející generace pořád stačit (minimálně ve hrách, v některých výpočetních úlohách by se to možná mohlo projevovat trošku víc).

O GPU Lovelace už mezitím unikly údajné konfigurace čipů, které uvádí počty jejich bloků SM – nejvýkonnější GPU AD102 jich má 144. Je to z ukradených dokumentů přímo z Nvidie, takže číslo velice pravděpodobně může být pravda. 144 SM by normálně dávalo 18 432 shaderů. Kopite7kimi ale upozorňuje, že Nvidia by mohla opět nějak změnit počty jednotek FP32 v blocích SM, takže není jisté, zda pořád platí, že jeden SM znamená 128 shaderů (ve smyslu jednotek FP32).

Více: GeForce RTX 4000 poodhalené: Z hacknutých dokumentů Nvidie unikly specifikace GPU Lovelace

Zdroj: Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Specifikace GPU Nvidia AD102, AD103 a AD104 v grafikách Ada

Nvidia teď odhalila novou generaci herních grafik s architekturou Ada Lovelace – GeForce RTX 4090, RTX 4080 a RTX 4080 v osekané 12GB verzi. Ze začátku firma nesdělila přímo detaily o použitých GPU, které ale máme teď. Důležité jsou proto, že nové grafiky čipy nepoužívají naplno – nechávají tu větší, tu menší část neaktivní. A to vytváří rezervu pro výkonnější modely (možná označené Ti nebo Super) v budoucnu. Celý článok „Specifikace GPU Nvidia AD102, AD103 a AD104 v grafikách Ada“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?

V úterý představila Nvidia dlouho vyhlížené nové grafiky GeForce s architekturou Ada Lovelace a 4nm výrobním procesem. Slibuje u nich nárůsty výkonu ve výši až „2–4ד. Jde samozřejmě jen o oficiální benchmarky, takže je asi na místě opatrnost. Zdá se, že ty největší nárůsty jsou totiž dílem upscalingu DLSS. Nvidia totiž speciálně pro GeForce RTX 4000 uvádí jeho novou generaci DLSS 3. Ta je schopná masivního zvýšení FPS, ale má to háčky. Celý článok „Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *