Lovelace nemá PCI Express 5.0, GeForce RTX 4000 jen s PCIe 4.0

Nová generace Nvidie ještě nevyužije podporu PCIe 5.0 procesorů Alder Lake/Zen 4?

Na podzim, respektive možná již v září, přijde na trh nová generace grafik Nvidia, snad GeForce RTX 4000 (jméno ještě potvrzené není). Půjde o zcela novou generaci GPU s architekturou Lovelace či také Ada vyráběnou 5nm nebo dokonce rovnou 4nm procesem. Technologicky i výkonnostně by to měl být zase velký předěl, nicméně se zdá, že jedna očekávaná nová technologie s těmito GPU nepřijde.

Výpočetní GPU Hopper, které bylo nedávno firmou Nvidia představeno, je prvním s podporou nové páté generace PCI Expressu, dodávající propustnost 4GB/s (v každém ze směrů) na jednu linku. Dalo by se proto čekat, že tuto technologii bude podporovat i herní varianta, která by mohla používat stejný výrobní proces označený 4N (jde o jméno, které mu dala Nvidia, mělo by jít o upravenou verzi 5nm/4nm procesu). Nvidia by logicky měla být schopná použít stejné logické bloky a PHY i v herních čipech, pokud jsou vyráběné stejnou technologií.

Jenže leaker Kopite7kimi, který mívá o plánech Nvidie velmi dobré informace, nyní napsal na Twitteru, že GPU Lovelace/Ada v herních kartách GeForce zůstanou místo toho na PCI Expressu 4.0. Budou mít tedy stejné rozhraní do systému jako grafiky architektury Ampere/RTX 3000.

PCI Express 4.0 má jen poloviční propustnost (2 GB/s na jednu linku), takže propustnost GPU do systému bude s PCIe 4.0 ×16 jen 32 GB/s (v každém ze směrů), zatímco PCI Express 5.0 ×16 by dával 64 GB/s jedním i druhým směrem.

PCI Express 5.0 už nyní podporují procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake) na socketu LGA 1700. Je možné, že stejně bude mít podporu platforma AM5 od AMD vydaná v druhé polovině letošního roku s procesory Ryzen 7000. Dávalo by proto smysl, aby nová GPU už tyto schopnosti dokázala využívat. Teoreticky je asi možné, že čipy Lovelace budou tuto funkcionalitu fyzicky obsahovat, ale z nějakého důvodu nebude použitá nebo validovaná. Ale to bychom spekulovali.

Vývoj rychlosti PCI Expressu (pozor, propustnosti zahrnují součet obou směrů duplexních linek, Zdroj: PCI-SIG)

Zatím nevíme, zda to bude stejné u konkurenčních GPU AMD Radeon s architekturou RDNA 3, která by měla vyjít zhruba ve stejném čase, nebo zda u těch PCI Express 5.0 už bude. Pro výkon by to nemuselo mít příliš velký význam, protože je docela dobře možné, že PCI Express 4.0 ×16 bude i nejvýkonnějším GPU z této nadcházející generace pořád stačit (minimálně ve hrách, v některých výpočetních úlohách by se to možná mohlo projevovat trošku víc).

O GPU Lovelace už mezitím unikly údajné konfigurace čipů, které uvádí počty jejich bloků SM – nejvýkonnější GPU AD102 jich má 144. Je to z ukradených dokumentů přímo z Nvidie, takže číslo velice pravděpodobně může být pravda. 144 SM by normálně dávalo 18 432 shaderů. Kopite7kimi ale upozorňuje, že Nvidia by mohla opět nějak změnit počty jednotek FP32 v blocích SM, takže není jisté, zda pořád platí, že jeden SM znamená 128 shaderů (ve smyslu jednotek FP32).

Více: GeForce RTX 4000 poodhalené: Z hacknutých dokumentů Nvidie unikly specifikace GPU Lovelace

Zdroj: Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce GTX 1630 už příští týden. Specifikace nové levné grafiky

Vypadá to, že nová levná grafika Nvidie, o které jsme teprve v pátek psali, vyjde o dost dřív, než to mohlo vypadat. Web VideoCardz k ní už zjistil prakticky všechny parametry, takže máme lepší představu o tom, kam by asi mohla cenově a výkonem zapadat. Zejména ale píše, že by její uvedení mělo být prakticky za rohem, zřejmě zřejmě se ho dočkáme ještě na konci aktuálního měsíce. Celý článok „GeForce GTX 1630 už příští týden. Specifikace nové levné grafiky“ »

 •  
 •  
 •  

Nová levná grafika od Nvidie: chystá se GeForce GTX 1630

Schyluje se k vydání GeForce RTX 4000, což budou dosud nejrychlejší herní GPU v nabídce Nvidie. Firma ale podle všeho chystá nějaké nové grafiky také na opačném konci nabídky. Vypadá to, že by mohla vydat opravdu levné karty, které by přinesly novou architekturu do zanedbaného pásma, kde teď jsou jen staré karty GeForce GT 1030 a kde novější technologie opravdu chybí. Zvlášť poslední dva kryptobublinové roky. Celý článok „Nová levná grafika od Nvidie: chystá se GeForce GTX 1630“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly fotky chladiče pro GeForce RTX 4090 Ti Founders Edition

Novinkou tohoto týdne je zvěst, že nová generace grafických karet nastoupí ne v září, ale už zřejmě v červenci, kdy má Nvidia vydat (nebo aspoň představit) novou architekturu Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000. A vypadá to reálně, protože úniky se začínají sypat. Po specifikacích se objevila i fotografie chladiče, který by měl patřit nejvyššímu modelu GeForce RTX 4090 nebo 4090 Ti v provedení Founders Edition přímo od Nvidie. Celý článok „Unikly fotky chladiče pro GeForce RTX 4090 Ti Founders Edition“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *