AMD dobýva územie Intelu: Ryzen 5 5600 vs. Core i5-12400(F)

AMD Ryzen 5 5600 v detailoch

V lacnejšej strednej triede procesorov sa v ostatných rokoch angažoval iba Intel, čím si v segmente najlacnejších Core i5 získal veľkú popularitu. Podobnú popularitu, akú mal kedysi Ryzen 5 3600. Od jeho vydania však Intel otočil tri generácie konkurenčných procesorov a dostal sa tak na pomyselného koňa. Zhodiť z neho ho ale AMD prichádza s Ryzen 5 5600. Ten je výrazne lacnejší ako doteraz jediný 7 nm triedy Ryzen 5 – 5600X.

AMD Ryzen 5 5600 v detailoch

Keď už niektorí možno ani nedúfali, tak AMD pred prechodom na novú platformu (AM5) nakoniec rozšírilo ponuku procesorov Ryzen 5. A to rovno dvoma modelmi – 5500 (tento rad bol generáciu určený iba pre OEM trh) a 5600. V tomto teste nás bude zaujímať Ryzen 5 s vyšším číslovaním, nástupca bestselleru (3600), model 5600.

Jeden Ryzen 5 (5600X) je tu už od začiatku, ako AMD vydalo procesory Vermeer, ale ten pre najvýhodnejšie Core i5 nebol priamou konkurenciou. To pre výrazne vyššiu cenu. Ryzen 5 5600 lacnejší, niekde medzi Core i5-12400F (bez iGPU) a Core i5-12400 (s iGPU). Pre o trochu lacnejšie dosky s čipsetom AMD B550 (než sú Intel B660) sa ten 20-eurový rozdiel v cene za samotný procesor stráca. V kombinácii s low-endovou základnou doskou B550 alebo A520 (aj tieto dosky začínajú s podobnou výbavou na nižších cenách ako H610), potom môže platforma AMD ako celok vyjsť aj na nižšiu sumu.

Oproti modelu 5600X má 5600 o 200 MHz nižšiu základnú frekvenciu a takisto frekvenciu jedného (4450 MHz) i všetkých jadier (4400 MHz), pokiaľ nie je spotreba procesora limitovaná jeho TDP (65 W). Limit PPT je pritom 76 W. Na tejto hranici, vo vysokej záťaži, sa frekvenciu procesorov znižujú a stretávajú na 4,3 GHz.

V nižšej, typicky hernej záťaži je Ryzen 5 5600 frekvenčne pomalší, ale aj úspornejší. Inak model 5600 od 5600X neodlišuje. Aj ten má šesť jadier v dvanástich vláknach a v balení je chladič Wraith Stealth, ktorý na chladenie procesora stačí s prehľadom a v nižšej záťaži môže byť aj pomerne tichý.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE

Včera jsme psali, že Intel bude v oblasti desktopových procesorů mít příští dva roky stále jen Arrow Lake s 8 velkými a 16 efektivními jádry, protože zrušil desktopovou verzi následující 1,8nm generace Panther Lake i refresh Arrow Lake, který měl alespoň výrazně přidat na počtu jader. Ovšem zdá se, že realita je složitější. Intel totiž paralelně bude udržovat při životě socket LGA 1700 a vydá pro něj úplně nové procesory. Celý článok „Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake

Brzo to bude půl roku, co vešly ve větší známost problémy procesorů Intel Core 13. a 14. generace s nestabilitou ve hrách, přinejmenším u 125W modelů s vyššími takty. Intel se k němu moc nevyjadřuje a stále ještě hledá hloubkovou příčinu. Ač se o problému neobjevuje moc nových zpráv, bohužel stále trvá a není vůbec vzácný. To teď doložilo šťourání youtubového kanálu Level1Techs, podle kterého mají problémy až desítky procent procesorů. Celý článok „Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není

Ještě než veletrh Computex strhl pozornost na nové procesory AMD, Intelu a Qualcommu, měli jsme tu jednu táhnoucí se kauzu: nestabilní procesory Intel Raptor Lake. Intel měl původně přinést nějaké veřejné vyjádření k této věci do konce května, což se však nestalo. Intel teď prozradil, že nalezl chybu, která může přispívat k nestabilitě, ale stále to není hlavní ani definitivní příčina a řešení problémů těchto CPU stále chybí. Celý článok „Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (25) Pridať komentár

 1. Keby som šiel do takto výkonného procesora, určite by som nešiel do nového Ryzen 5 5600 na AM4 ale do intel 1700 i5-12400.
  Okrem toho že Ryzen je o cca 40 Eur drahší, môže síce fungovať aj v lacnej A320 doske, ale je otázne, či ušetrených približn 50 Eur sa oplatí vzhľadom na fakt, že intelácke by mali umožniť ešte aspoň jednu generáciu, kým pre AM4 je toto konečná.

  Ryzen 5 5600 nemá dobrú cenu. Keby bol cenovo na rovnakej úrovni ako Intel, spolu s dsokou bol by celkovo až o 50-60 eur lacnejší. Beriem to z pohľadu, že o 4-5 mesiacov by mohla byť AM5. Pre podniky to bude jedno, ale do domácnosti, na môj vkus AMD je drahé, vhodnejšie by bolo kupovať nový PC na začiatku školského roku. I keď inflácia, to môže zmeniť.
  Keby AMD dalo na trh 5300G a 5600G by zlacnila. Nemôžem si pomôcť. Pozrel som si grafy, do domácnosti ako najefektívnejší procesor vidím i3-12100(F).

  AMD výrazne zaostáva v jednovlákne. To je to podľa mňa najdôležitejšie, čo dáva pozitívny pocit na rýchlosť odozvy počítača. Zrovna dnes som si pustil staršiu ale priebežne aktualizovanú hru. Zaujímala ma spotreba RAM. Zistil som, že je 32bit a je to len jeden proces. Tu bude vyhrávať Intel. Rovnako ako aj na hrách, ktoré využijú max 4 jadrá. To bude aj dôvod, prečo 4jadro 12100 nie je o 33% pomalšie oproti 6 jadru 5600, ale súhrnný rozdiel je okolo 1-2%.

  Nebolo by od veci, prestať testovať v 720p – vás zbytočne oberá čas.
  To rozlíšenie nie je zaujímavé takmer už ani pre notebooky (budúci rok 100%). Aj nové lowend grafiky v pohode zvládajú 1080 i keď možno na low. Nedávno som pozeral alzu, s menším rozlíšením ako FHD sa skoro nedá kúpiť žiaden monitor. V ponuke je jeden 1366 × 768, jeden 1600 × 900 a všetko ostatné je 1080 a viac.
  720p je strata času. 800fps pri CS:GO je k ničomu (rovnako ako všetky frekvencie vyššie ako zvláda zobraziť monitor). Najmä ak obraz na monitore vyzerá príšerne v prípade celoobrazovkového hrania. Upscaling z 720p je hrozný, pred rokmi si na ňom dali výrobcovia monitorov viac záležať.
  Čo sa mňa týka, FHD, QHD a UHD. Nemá význam ani testovať procesor pri 720p. Nikto, naozaj nikto si nebude vyberat procesor pre jeho výkon v 720p. To zvláda hocaký armový procesor v mobile.
  Vďaka za recenziu!

  1. Dobrá úvaha, díky.

   Rozlíšenie 720p s najnižšími grafickými detailami by som ale v testoch CPU úplne nezatracoval. Netreba nad ním však uvažovať v kontexte s reálnou aplikáciou, ale ako nad pozoruhodnou syntetikou. V tomto nastavení ide totiž ako v jedinom o čisto procesorovú prácau, grafika sa na výsledku prakticky nepodiela. Osobne ma to, ako hardvérového nadšenca, zaujíma oveľa viac ako skóre v Cinebench alebo v 3DMarku, pod ktorým sa ťažko niečo predstavuje. 🙂

   1. Cinebench viem, čo si pod tým predstaviť.
    Ale možte zaradiť Supreme Commander benchmark z tohto klienta https://www.faforever.com Tam je jednovlákno, ktoré vykonáva fyzikálne výpočty a od toho závisí, ako rýchlo vám pôjde hra. Nie len vám, ale všetkým s ktorými hráte (IPC + MEM). Strašen tam prepadávali prvé Ryzeny. Táto hra je typická ukážka prečo niekto potrebuje silné jadro viac ako menej výkonné 6-64 jadrá. Cinebench je toho obdoba.

    3DMark by som nepoužíval, lebo je to platená aplikácia, ťažko len tak porovnať výsledky s tým, čo je doma. Využívam Heaven UNIGINE, ale ten je asi platený pre médiá. Aspoň tak to kedysi bolo. Výhoda je, že pre osobnú potrebu je zadarmo a hocikto si môže otestovať svoju kartu a ak by boli výsledky, porovnať s tým, čo je v recenzií.

    720p testujte si, ale to zas ja nechápem ku čomu to je. Ak chcem výkon celého procesoru, máte aj tie testy. Nejaký Winrar či 7zip občas doma použije každý nadšenec, OBS, prácu s grafikou tiež, ale ku čomu je mi testovať procesor pri 720p, ktoré niktio, dovolím si kategoricky vrdiť, nikto nepotrebuje a nepoužíva, neviem. Celé CPU sa testuje pri niečom, čo nik nepotrebuje.

    Urobím reklamu, ale neidem kupovať. Teraz má Samsung zľavu na 32″ UHD monitor, VA, 265 Eur.
    Fakt je ten, kým sú UHD grafiky, kým sú ešte dostupné APU s AMD starej generácie, 720p minimálny význam má. Ak nejaká grafika nedá ani 30 v 720p, vo FHD by bola ledva 10. Ani tak 720p nemá význam. Notebooky s tým rozlíšením sa takmer nevyrábajú (narozdiel od tabletov). Všade je FHD. Jediné čo mi na tom vadí, že je to niekoľko otočení koliečom, kým sa dostanem ku podstatnému FHD testu. Keby nebol, mohli by byť 2 hry na jednej strane. Namiesto 10, 5 strán. Čo je najviac čítané, to viete vy, nie ja 🙂

    1. kámo, prestaň blúzniť o nezmyselnosti 720p – Ľubo to vysvetlil v predchádzajúcom príspevku, ale uvedom si, že čím menšie rozlíšenie použiješ, tým sa ti viac rozškáluje výkon testovaných a porovnávaných procesorov a vieš ten výkon procesora v hrách objektivne porovnať, čo by sa nestalo, keby si testoval vo vysokom rozlíšení, kde by ťa mohla pri výkonnejších procesoroch už brzdiť grafika a tak by bol test výkonu procesorov neobjektívny.

     1. kámo, dobrý pokus o strápnenie, podaril sa ti!
      keď si udrieš gebulu o stenu, možno kámo zistíš, že že trilión snímok pri pri FHD nepotrebuješ a je ti úplne (tebe nie kámo, ty si blbý) pri prdeli, či pri 720p má 800 alebo 500 snímok, lebo kámo, keď grafika dá 200 pri FHD kámo, je ti kámo zbytočné riešiť či ti grafika brzí alebo nei procesor kámo, lebo tvoj monitor kámo, má 60Hz a možno 144Hz kám a že ti to kámo dá 800 na 720p je ti (tebe nie, si blbý) u prdele, pretože kámo, aj tých 720 pri 800 dokážeš kámo zobraziť len 60 až 144 krát za sekundu kámo, takže kámo, pomasturbuj si že máš 800 pri 720p a to je tak všetko kámo, čo s tým môžeš urobiť, kámo.
      kámo, keby tých 720p bolo tak dôležitých kámo, asi by si si sám kámo bedel dopočítať koľko to bude pri FHD, QHD a UHD kámo, potom káko, by mali byť všetky ostatné testy zbytočné kámo, lebo na výkon v hre kámo, tebe kámo, má stačiť jediný test, 720p, aby si zistil, čo zvláda procesor kámo.

      1. Držme, prosím, tie emócie na uzde. Diskusia je, samozrejme, vítaná a každý to môže vidieť trochu inak, ale pri komentovaní je vždy fajn si zachovať chladnú hlavu.

       Sebaovládanie mi tiež často robí problémy a niekedy je to naozaj náročné, či už ide o mystifikácie z „tech“ YT videí, čo sem-tam niekde vyskakujú, a spod kontroly sa dostávam aj pri komunikácii s colníkmi (to je teraz aktuálna téma okolo vzorky RX 6650 XT, ktorá sa už preclila na Taiwane, ale pani s generátorom predpripravených fráz tomu nerozumie :)) a tam už treba pritlačiť na pílu, stále to však zostáva medzi štyrmi očami. Verejné urážky ako forma nesúhlasu v civilizovanom svete nikdy nikam nevedú.

      2. nuž, vidím že písať ťa naučili, ale „komu není shůry dáno, v apatéce nekoupí!“ Ľubo sa trápi týždeň s procesorom, aby nakoniec prišiel takýto borec, no nenaserie to?

       1. Hej kámo, prezraď ako reálne ty kámo využívať 800 snímk za sekundu pri 720p, keď ty kámo nedokážeš porvnať výkon procesorov podľa FHD, kde je to len 500?
        Strašne rád hej kámo si prečítam tvoj odborný výklad, prečo ty kámo nedokážeš porvnať výkon podľa 1080p ale jedien podľa 720p, lebo ty ptrebuješ minimálne 800 lebo 500 pre teba hej kámo je strááášne málo.

        A hej kámo, tvoja najpbľúbenejšia hra pri 720p a na akom procesore, dúfam že aspoň nejaké serverové 64 jadro, nech to máš aspoň 1500 krát za sekundu.
        Snáď si so svojim 15 rokov starým 720p monitorom nadmieru spokojný.

        1. Miro podľa mňa nebude mať 720p monitor a ani takéto rozlíšenie nepoužíva. A asi ani nepotrebuje 800 fps a tie hodnoty vníma ako relatívne, z ktorých vznikajú nejaké pomery a následne potom percentuálne rozdiely. Vtedy na absolútnych hodnotách nezáleží. Testy v takto nízkom rozlíšení sú dôležité z dvoch dôvodov:

         1.) Jedná sa výhradne o procesorovú záťaž, do ktorej výkon grafickej karty neprehovára (výsledky tak odrážajú iba výkon procesora bez ohľadu na výkon grafickej karty)
         2.) Rozdiely medzi jednotlivými procesormi sú, čo sa týka výkonu, najvýraznejšie

         Je to ale celé trochu ošemetné a predtým, ako sme sa pustili do prvého testovania, sme to celkom skúmali. Stiahnuť rozlíšenie na minimum (720p) je jedna vec, ale potom sú tu ešte grafické detaily. Tie máme v tomto rozlíšení tiež na najnížších. Niekto by ale mohol mať výhrady, že lepšie by bolo ponechať vysoké detaily, pretože inak odpadajá pre procesor ráca na súbore príkazov o tom, čo a ako má GPU vykresľovať (tzv. draw calls). Lenže potom sme testovali, aká je spotreba procesorov v nastavení 720p@low a 720p@high a na low bola dosahovaná vyššia spotreba. To znamená, že je na CPU kladená vyššia záťaž. Na 720p@high sú už navyše výsledky už veľmi blízko nastaveniu vo FHD. Píšem to preto, aby ste sa zbytočne nehádali, pretože z uvedených dôvodov tie pomery medzi 720p a 1080p ani neškálujú, čoho je vidieť aj v tomto teste. Z nich je zrejmé i to, že draw calls uberajú výkon procesorom Intel momentálne menej a tuším to historicky bolo práve naopak?

         Tak sa chlapi nesekajte na kravinách. Vážim si vás obidvoch a preto sa mi tieto komentáre zle čítajú. Samozrejme nevadí, keď niekto považuje xy testov za zbytočných (to je prirodzené), ale mrzí ma, že je tá diskusia okolo toho vedená takto nepríjemne.

         1. Pointa je v tom, že každý test má mať nejaký zmysel. Testovať pri 720p nemá žiaden praktický ani nepraktický význam, lebo kto má procesor na hranie, je limitovaný monitor, grafickou kartou, má vsync a potrebuje len vedieť, či procesor dokáže spracovávať dáta tak, aby bolo pohodlné hranie.

          Ten test je úplne ku ničomu, nemá žiadne reálne využitie. Ak si niekto vyberá procesor na prácu s videom, s dátami, či to urobí za 3 minúty alebo za 30 minút, je sakra rozdiel. Ale či má v 720p 300, 2000 alebo 800 snímok? Wow, zistí sa, že na 60Hz monitor v dnešnej dobe stačí jedno jadro.
          Už sa aj ukazuje, že aj rozdiely vo FHD medzi procesormi sú minimálne, QHD a UHD už nestíha grafika, ale 720p? Zabité 2-3h zbytočným testom, ktorý len ukazuje že aj celeron G6900 stačí na 720p hranie na 60Hz a 720p nemá absolútne žiadne opodstatnenie.
          Po nástupe novej generácie APU, ani len pri testoch integrovaných grafík.
          Buď ušetriť čas netestovaním zbytočnosti, alebo ho venovať inej hre, alebo inému testu. Iný test mi nenapadá, hier na výber je veľa. Čo sa hier týka, mňa zaujíma QHD a UHD, či daju vsync 60Hz. Ak si pozriem výsledky, ukazuje sa, že limitom je jednojadro výkon a výkon grafiky.
          Ak sa porovná pomer medzi 720p a 1080p, rozriel v priemere medzi 5600 a top procesorom je 4-5%, niekde 10% body, lineárny. Ak by som kupoval procesor len na hry vo FHD, ukazuje sa, že aj i3 má prebytok výkonu, pentium, ak by bolo o 200-300MHz rýchlejšie (čo určite do pár mesiacov bude), dá 60 FHD stabilných. Už teraz dáva, ale tak tak.
          Navrhoval by som, test pri 720p nechať maximálne len pri jednej hre (minimálne čo sa procesorov týka). Keď už.
          Do 2-3 rokov bude nepodstatné aj testovanie vo FHD. Výkon na jedno jadro bude už tak vysoký, že ten 60-75Hz monitor obslúži bez najmenšieho zaváhania aj lowendový procesor. Za to pribudne 8K.
          HD, FHD, QHD, UHD, 8K.
          Keby som chcel blbnúť, kúpim VR set a dám test s ním. Tam ide o 2 obrazovky. Ale ani tie nepoužívajú tak smiešne rozlíšenie 720p.

          Poznámka, v Cyberpunk 2077 s prehľadom G7400 porazilo všetky procesory.

          1. A není pointa možná v tom, že bys byl přehlasován dadidam? Já jsem za zachování testu, alespoň vím o kolik (kolikrát) poměrně je procesor rychlejší/pomalejší ve výpočtech herní fyziky a umělé inteligence.

        2. počúvaj ty šašo počmáraný, keď nerozumieš písanému textu a vieš akurát mlieť len to svoje stále dokola ako pokazený gramofón, povedz rodičom, nech ťa zapíšu na nejakú špeciálnu školu pre menej chápavé deti a po pár rokoch, keď sa trochu naučíš rozmýšľať a dávať fakty do súvislostí a takisto aj pochopiť význam slov ako sú „výkon“, „škálovanie“, „procesor“, „TEST“, tak potom si prečítaj tunajšie testy ešte raz a možno, hovorím len možno ti dôjde, aký si bol vtedy, t.j. v momentálnej zaostalej súčasnosti hňup a pako…

   1. Aby si mal zábavu, pozri si Súhrnný herný výkon, čo je absolútny nezmysel (čítal som vysvetlenie). Pri 2160p@ultra dáva Pentium 955fps, pričom pri väčšine hrách je to medzi 30-60.
    To riešiť nechcem, je to pre mňa zbytočný údaj, lebo vždy sledujem najprv hry ktoré ma zaujímajú a ak je to tam ok, ostatné je doplnok, ale určite by som to riešil tabuľkou, rozdelil na DX9, DX11, DX12 a ku tým dal priemerné hodnoty.
    DX9 ani nie je potrebné riešiť, to dáva vysoké hodnoty na všetkom. Sám som hral HL2:DM na HD4000.

    Len je každému jasné, že sú tu hry, ktoré fungujú aj na kalkulačke a potom sú tu hry, ktoré majú problémy pri UHD aj na najvýkonnejšícj kartách.

    Toto je test procesorov, kto si pozrie výsledky, od QHD je limitom grafická karta, pri HD a FHD aj ten najlacnejší umožnuje FHD hranie na 60Hz. Ak niekto ide skladať PC na hranie hier, potrebuje rozlíšenie + 1 či 2 monitory… heh, hlavne že je tu 720p :))
    S novou generáciou grafík, ktoré tu budú o +- polroka, neviem či do toho pôjdem tento rok, ale VR sety majú 4K rozlíšenie, nestoja ani veľa, +- 500Eur. Čo je len o málo viac ako 1 UHD monitor v bežnej cene.

    Aby som to nejak ukončil. Na 720p stačí hociaký súčasne dostupný procesor. Na FHD stačí aj Pentium, ale i3 dáva rezervu a nič drahšie netreba. Pri QHD a UHD už najväčšiu úlohu zohráva grafická karta, i3 je stále dostatočné, rozdiely sa pohybujú v jednotkách fps.

    Teším sa na recenzie nových grafík. Nakoniec možno aj RX6400, niečo čo zvládne FHD na vysoké detaily, aby to šlo ku jednému TV. Podľa recenzií viem, že stačí ku tomu aj o generáciu staršie i3. Dokonca opakovane pozerám, obyčajné Pentium G7400, ku hrám ktoré ma zaujímajú.

    Čo sa týka práce, 5600 je dosť dobré, ale ku mojim potrebám i3-12100 sa ukazuje ako najlepšia voľba. Spotrebou sú podobne. Čo ma prekvapilo, že 5600 ma o dosť mižšiu spotrebu v porovnaní s i5-12400. Rozdiel je až 20W. Výkon na W ma jeden z najlepších.
    Čo mi vadí pri Intel i AMD, tieto nové generácie zvojnásobili spotrebu v nečinnosti. V nečinnosti samotné CPU má spotrebu ako celý môj notebook pri bežnej práci.
    Nie že by som doteraz extra riešil spotrebu, ale pri niekoľkých zapnutých pc v rodine, pri tom čo sa deje s peniazmi, som normálne zapol vypínanie diskov pri nečinnosti, vec ktorú som doteraz okamžite deaktivovával. Ak bude zle, nastavím aj vypínanie monitorov :))

     1. Preto som napísal, že som to čítal, v záhlaví je Overall score according to min. fps (2160p@ultra) – higher is better
      Celé je to podľa mňa riadna blbosť z ktorej sa človek nič zaujímavé nedozvie. Pri hrách zaujíma počet zobrazených snímkov, Súhrnný výkon zobrazuje niečo celkom iné ako testy hier. Ale to je mi naozaj jedno, toto nečítavam. Len viem že iné weby majú ako súhrnný výsledok priemerné prierezové fps.
      Keď si vezmem, že top procesor má 1000 a úplny lowend 900, pri UHD, akože sorry, vychádza z toho cca 10% rozdiel medzi nimi. Čo síce zodpovedá testom frekvencie v hrách, o to viac by som tam dal priemerné fps (a 100% vynechal z toho DX9 a iné extrémy). Ale ako píšem, súhrn ma nikdy nezaujímal, preto je fajn že sa testuje viacero hier. Ja si prioritne pozerám tie ktoré ma zaujímajú. Vybrané sú kúsky z takmer každého žánru okrem MOBA 🙂

      1. S označením „riadna blbosť“ musím nesúhlasiť. 🙂 Presnejšie to už byť nemôže. „iné weby majú ako súhrnný výsledok priemerné prierezové fps“ a to je práve to horšie, menej presné riešenie, kde má každá hra vo výsledku inú váhu.

       Grafy so súhrnným výkonom herného výkonu sú fajn pre tých, ktorí v čiastkových testoch svoju hru nenájdu a vlastne ani nevedia, čo konkrétne im bude niekedy na tej zostave, do ktorej vyberajú procesor, spíjemňovať voľný čas. Slúži to na orientáciu o tom, aký je relatívny výkon procesora do herného počítača. Keby sa to počítalo z výslekdov úplne iných hier, ako testujeme, vychádzalo by to podobne a pravdivostná hodnota sa nemení.

       PS: Po záverečnom hodnotení je to najpopulárnejšia kapitola s treťou najväčšou návštevnosťou. Prvá je samozrejme prvá kapitola (rozcestník), potom ten záver, potom grafy s priemerným herným výkonom. 🙂

       1. V pohode. Len si niekde zaistite RX6400 a RX6300 😀
        Štve ma na nich že nemajú enkóder (čert ho ber) ale že nemajú AV1 dekóder. Všade o nich čítam ako o zbytočných, ale pri 53W spotrebe, ak by dali dobrý výkon pri FHD.
        Potom tie nové Intelácke, tie ma zaujímajú viac, kvôli AV1 enkóderu (to asi budú riešiť špecializované stránky, akej kvality je). To ma bude zaujímať viac. Toto pri procesoror to bolo len tak 🙂

        Čo sa týka AMD, mne príde zaujímavý Ryzen 3 5100, len nikde o ňom nič. Ako keby to bol len hoax. To by s lacno A320 doskou mohla byť zaujímavá kombinácia. Škoda že AMD nedalo Ryzen 5300G do predaja. To by bola dosť dobrá protiponuka ku 12100. Trochu slabší procesor, ale výkonnejšia grafika.

        1. Tiež ma hnevá, že bývajú tieto triedy grafických kariet médiami a najmä tými novodobými influencermi, či ako sa to označujú, trestané v podstate za to, že majú nízku spotrebu. Jasné, doplníme do testov aj tieto lacné grafiky. Bude to na programe nasledujúcich dní. ?

    1. Dám ti ještě takový příklad, když hraju single player OpenTTD, tak zpravidla navrhnu nějaký scénář, odstartuju byznys, zadám rychlejší plynutí času, a pak co nejvíce zmenším okno (snížím rozlišení) tak, abych měl přehled jen o uplynulém čase, který takto ubíhá v závislosti na výkonu cpu. Takto jsem schopen za hodinu vyzkoušet (hrát) scénář v mnoha různých obdobách. Podobných příkladů by se dalo najít vícero, za všechny by se dal zmínit Garry’s Mod.

     1. Pokiaľ ti nevadí, že hrá ma štandardne na pevno nastavené 60Hz (frekvenciu podľa monitora) a ani sa nedá nastaviť na viac ako 240Hz, hlavne že si šťastný 🙂

      1. Se souhrnnými výsledky napříč mnoha hrami odrážejícími co nejlépe výkon cpu pro tyto účely je nás evidentně více. Na kříž se prosím příznačně přibij sám.

       1. Škoda len že OpenTTD je zrovna hra, kde výkon v hrách nemá žiadnu váhu. 1 Proces, 2 vlákna, hra bude bez jediného zaseknutia bežať i na najlacnejšom Celeron G6900 pri maximálnych parametroch na fixných Hz.
        Smola no.

        1. Aby potupa bola dokonalá, v OpenTTD sa dá vypnúť/zapnúť GPU akcelerácia, po ktorej vypnutí grafickú kartu, okrem 2D základného zobrazenia takmer nevyužíva. 😛 😀

         good shot!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *