GeForce RTX 3080 Ti a 3070 Ti v notebookoch. Max-Q a výkon

Nový hardvér a technológie Nvidie

Nvidia túto jar potešila novými modelmi grafických kariet pre herné notebooky. V sériách 70 a 80 sme sa prvýkrát dočkali modelov Titanium (Ti), ktoré bolo doteraz len v desktopových variantoch. Okrem vyššieho výkonu prichádza aj štvrtá generácia technológie Max-Q pre tenšie modely. Tá neobišla ani notebooky z „pracovnej“ divízie Nvidia Studio, do ktorej spadá aj Aero 16 od Gigabyte, na ktorom si novinky otestujeme.

Upozornenie: Tento článok vznikol na objednávku Nvidie a je platený. Firma však nijakým spôsobom nezasahovala do jeho obsahu a jediná podmienka bola priblížiť čitateľom objektívne výhody nových grafických kariet a technológií v notebookoch. Namerané výsledky v testoch sú naše vlastné.

Nový hardvér

Nie je žiadnym prekvapením, keď výrobcovia v priebehu životného cyklu prinesú vylepšené modely s mierne vyšším výkonom, aby tým hráčom uľahčili čakanie na úplne novú generáciu hardvéru. Pri Nvidii sme takto v priebehu rokov dostávali modely Ti, prípadne pri Ampere architektúre to boli Super verzie už existujúcich modelov.

Desktopové generácie Ampere a Turing trend Ti modelov zmenili, nakoľko vrcholový herný model radu x80 (RTX 2080 Ti/3080 Ti) vyšiel zároveň s „bežnou“ 2080/3080, čím výrobca prerušil zaužívanú ideológiu. Zmeny sa udiali aj na poli mobilných grafík, kde sme doteraz vždy končili pri modeloch x80, teda GTX 1080, RTX 2080 (Super) a v súčasnej generácii RTX 3080. Tento rok sme sa prvýkrát dočkali modelu Ti aj v mobilnom prevedení a v tomto čase sa do obchodov dostávajú už aj prvé notebooky s touto grafikou. Okrem vrcholného modelu „80“ Nvidia predstavila aj RTX 3070 Ti v mobilnom vyhotovení, pričom opäť platí, že Ti v 70 rade sme doteraz na notebookoch nevideli. Konkrétne zmeny v špecifikáciách jednotlivých GPU vidíte na obrázku nižšie.

Špecifikácie mobilných GPU radov 70 a 80 podľa webu Nvidie. (Zdroj: Nvidia)

Nová RTX 3070 Ti dostala o 15 % viac shaderov (jadier CUDA), no mierne sa jej znížili frekvencie. Spolu s jadrami CUDA narástol aj počet RT jadier, zo 40 na 46.  Mobilná RTX 3070 Ti ponúka teda na vlas rovnakú konfiguráciu ako desktopový variant RTX 3070. Podobný trend vidieť aj pri RTX 3080 Ti,  ktorá má takmer o 21 % viac shaderov a tiež o cca 100 MHz nižšie takty. Počet RT jadier tiež narástol o takmer 21 % z 48 na 58. Mobilná RTX 3080 Ti však nemá žiadnu podobnosť s desktopovými verziami a na plnú 3080 stále stráca. Ako je teda možné, že mobilná 3070 Ti sa zhoduje s desktopovou 3070 a mobilná 3080 Ti je tak rozdielna? Dôvod je jednoduchý, mobilná RTX 3080 Ti využíva nový typ GPU s označením GA103, ktorý doteraz nepoužívala žiadna verzia herných grafík výrobcu. Mobilná RTX 3070 Ti má rovnaký čip GA104, aký aj desktopová 3070, preto sa ich konfigurácie zhodujú. Pre lepšiu predstavu ako z jednotlivých čipov výrobca vytvára herné GPU, dobre poslúži nasledujúci obrázok.

Prevod GPU na herné modely. (Zdroj: Geekerwan)

Nvidia pri nových modeloch prezentuje silné vyhlásenia ako že mobilná RTX 3080 Ti je rýchlejšia ako desktopový Titan RTX alebo 3070 Ti má byť až 1,7-krát rýchlejšia ako 2070 Super. V nasledujúcich kapitolách sme si pre vás pripravili prvé testy výkonu, no na lepší obraz o výkone nových mobilných grafík sa budeme potrebovať pozrieť na viac notebookov od rôznych výrobcov, na čom už pracujeme.

Nový softvér

Zmeny hardvéru sú nám už jasné, no mobilné grafiky sa vo veľkej časti spoliehajú na softvér pre optimalizovanie výdrže aj výkonu vzhľadom na obmedzenia, ktoré forma notebooku obnáša. Nvidia s 10 generáciou Pascal priniesla nové technológie a označenia s názvom Max-Q, ktoré umožnili priniesť vysoký desktopový výkon do tenkých a ľahkých notebookov, pričom hlučnosť a výdrž batérie tiež dostali vysokú prioritu. S novými mobilnými RTX 3070 Ti a 3080 Ti dostávame už štvrtú generiáciu Max-Q technológií, ktoré doplňujú už existujúce riešenia ako Whisper Mode, Advanced Optimus či Dynamic Boost, ktoré už poznáte.

Max-Q technológie 4. generácie (Zdroj: Nvidia)

CPU Optimizer

Nový low-level framework, ktorého úlohou je optimalizovanie výkonu, teploty a spotreby novej generácie procesorov. Vďaka tomu môže byť energia presúvaná medzi CPU a GPU podľa potreby na dosiahnutie vyššieho herného výkonu.

Rapid Core Scaling

Je určený pre tvorcov a študentov, ktorí využívajú aplikácie ako Adobe Premier Pro, Bledner či Mathlab. Rapid Code Scaling umožňuje grafickému jadru monitorovať reálne požiadavky systému a používať len tie jadrá, ktoré sú potrebné, namiesto všetkých. Tým sa presunie energia zo všetkých jadier len na tie využívané, vďaka čomu môžu pracovať na vyššej frekvencii a podľa výrobcu umožniť až trojnásobný výkon pri intenzívnej práci na batérii.

Battery Boost 2.0

Isto viete, že po odpojení notebooku od napájacieho adaptéra dramaticky klesá jeho výkon, čo platí obzvlášť pri najvýkonnejších modeloch. Battery Boost 2.0 preto využíva AI na ovládanie celého zariadenia a v reálnom čase hľadá rovnováhu medzi využitím grafiky a procesora, vybínania batérie, kvalitou obrazu a snímkovacou frekvenciou. Výsledkom má byť „skvelá“ hrateľnosť na batériu, pričom výdrž sa má zlepšiť až o 70 %.

Nvidia Studio

Niekoľkých noviniek sa dočkal aj ekosystém Nvidia Studio, ktorý už obsahuje viac ako 75 aplikácií s podporou RTX. Novinkou je Nvidia Omniverse  čo je otvorená platforma pre spoluprácu v 3D dizajne, škálovaní multi-GPU v reálnom čase pre simulácie, vytváranie digitálnych dvojčať a mnoho iného. Bližšie informácie o Omniverse nám výrobca predstavuje vo videu:

Notebooky s označením Nvidia Studio sú zamerané predovšetkým pre tvorcov, ktorým majú poskytnúť vysoký výkon pre ich potreby kdekoľvek sa nachádzajú. Nvidia porovnala výkon v niekoľkých 3D aplikáciách, kde ukazuje porovnanie RTX 3080 Ti proti Apple Silicon M1 Max.

Porovnanie výkonu dvojice GPU od Nvidie s Apple Silicon M1 Max v 3D aplikáciách (Zdroj: Nvidia)

Dajte nám v komentároch vedieť, či by vás téma pracovných aplikácií a výkon v 3D computingu zaujímala, mohli by sme o tom pripraviť samostatný článok. M1 Max mám k dispozícii a pravdepodobne čoskoro siahnem aj po M1 Ultra, mohlo by teda ísť o zaujímavé porovnanie.

Nové RTX 3070 Ti a 3080 Ti sú už dostupné naprieč rôznymi modelmi od známych výrobcov ako Acer, Alienware, Asus, Aorus, Dell, Gigabyte, Legion, MSI či Razer. Testovaný kúsok Gigabyte Aero 16 YE5 si viete zakúpiť na CZC.cz za 118 790 Kč/4880 eur. CZC má tiež k dispozícii aj ďalšie modely s RTX 3070 Ti s cenou od 52 500 Kč/2150 eur a takisto modely s RTX 3080 Ti s cenou od 83 990 Kč/3450 eur.

Obchodu CZC.cz sa tiež chceme poďakovať za poskytnutie notebooku Gigabyte Aero 16 YE5, ktorý si v nasledujúcich stranách v krátkosti otestujeme a neskôr vám prinesieme aj našu plnohodnotnú recenziu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

ARM procesory s GeForce. MediaTek chystá čipy s GPU od Nvidie

Telefonům s operačním systémem Android dominuje Qualcomm, ale hodně se na něj tlačí MediaTek, který už dosáhl podobně významné tržní podíly, jen mu chybí takové pozice v nejvyšších třídách mobilů. Ale vypadá to, že MediaTek chystá krok, který by možná mohl situací zamíchat. Tchajwanský výrobce se totiž prý spojil s Nvidií, a v jeho čipech pro mobily by se tak mohlo objevit GPU s její architekturou. Celý článok „ARM procesory s GeForce. MediaTek chystá čipy s GPU od Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4060 Ti 16GB má jinou variantu GPU a vyšší TDP

Minulý týden jsme tu měli zprávu, že chystaný levnější model nové generace grafik GeForce RTX 4060 Ti bude mít vedle základní 8GB také verzi s rozšířenou 16GB pamětí. Ten má sice vyjít až během prázdnin, a ne hned tento měsíc, ale už, zdá se, není moc pochybností o jeho existenci. Na internetu už se objevily i specifikace této karty. Existovala možnost, že by je Nvidia mohla proti 8GB verzi výrazně změnit, ale patrně nejde o rozdíly drastické. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti 16GB má jinou variantu GPU a vyšší TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *