Test Sapphire RX 6650 XT Nitro+: Suverénnejšie proti RTX 3060

Metodika: ako meriame spotrebu

Radeon RX 6650 XT v ponuke AMD nahradzuje grafickú kartu RX 6600 XT. Tá za určitých okolností výkonnostne poráža GeForce RTX 3060, ale vždy iba tesne. Teraz, po frekvenčnom zrýchlení GPU a zvýšení pamäťovej priepustnosti, je dominancia Radeonu už jednoznačná a efektivita je pritom stále na strane AMD. Nereferenčné vyhotovenie Sapphire Nitro+ je navyše nadštandardne tiché – po novom je chladič o dosť robustnejší.

Metodika: ako meriame spotrebu

Spôsob merania spotreby sme ladili pomerne dlho a ešte nejaký čas ho ladiť budeme. Ale už teraz máme k dispozícii prípravky, s ktorými môžeme spokojne fungovať.

Aby ste dostali presnú hodnotu celkovej spotreby grafickej karty je treba mapovať interný odber na slote PCI Express a externý na prídavnom napájaní. Na analýzu slotu PCIe bolo treba zostrojiť medzikartu, na ktorej meranie spotreby prebieha. Jej základ sú odpory kalibrované na presnú hodnotu (0,1 Ω) a podľa výšky úbytku napätia na nich vieme vypočítať prúd. Ten následne dosadzujeme do vzorca k zodpovedajúcej hodnote výstupného napätia ~ 12 V a ~ 3,3 V. Úbytok napätia je pritom natoľko nízky, že VRM grafickej karty nijako nerozhodí a na výstupe je stále viac než 12/3,3 V.

Spotrebu meriame na karte medzi grafikou a slotom PCI Express. O návrh a realizáciu sa ochotne postaral Rado Kopera (ďakujeme!)

Na podobnom prípravku pracujeme aj pre externé napájanie. Pri ňom sú však dosahované podstatne vyššie prúdy, je nevyhnutná aj dlhšia kabeláž a viacero priechodov medzi konektormi, čo znamená, že úbytok napätia bude treba odčítavať na ešte menšom odpore 0,01 Ω, súčasný stav (s 0,1 Ω) máme zatiaľ nestabilný. Dokým to poriadne vyladíme budeme na merania na kábloch používať prúdové kliešte Prova 15, ktoré takisto merajú s peknou presnosťou, akurát majú rozsah do 30 A. To ale stačí aj na OC verziu RTX 3090 Gaming X Trio. V prípade, že by bola nejaká karta cez rozsah, je vždy možnosť realizovať meranie spotreby na dvakrát (najprv na jednej a potom na druhej polovici 12 V vodičov).

A prečo sa vôbec trápime s takýmito prípravkami, keď má Nvidia analyzátor spotreby PCAT? Pre úplnú kontrolu nad meraniami. Zatiaľ čo naše zariadenia sú transparentné, tak to od Nvidie používa procesor ktoré môže (ale samozrejme i nemusí) merania rôzne prifarbovať. Po testovaní grafiky AMD na meracom prístroji Nvidia by sme asi pokojne nezaspávali.

Na čítanie a záznam meraní používame riadne skalibrovaný multimeter Keysight U1231A, ktorý vzorky posiela do XLS. Z neho získavame priemernú hodnotu a dosadením do vzorca s presnou hodnotou výstupných napätí na vetve získavame podklady do grafov.

   

Čiarové grafy s priebehmi budeme rozoberať pre každú časť napájania zvlášť. Aj keď podiel na 3,3 V je obvykle zanedbateľný, monitorovať ju treba. Ťažko povedať, čo táto vetva presne napája, ale obvykle je odber na nej konštantný a keď tak sa mení iba s ohľadom na to, či sa vykresľuje statický alebo dynamický obraz. Spotrebu meriame v dvoch náročnejších hrách (F1 2020 a Shadow of the Tomb Raider) a jednej menej náročnej (CS:GO) s nastavením najvyšších grafických detailov a rozlíšenia UHD (3840 × 2560 px). Potom v pri 3D renderingu v Blenderi s použitím renderera Cycles na známej scéne Classroom. Okrem testov s vysokou záťažou je však dôležité mať prehlaď o odbere vo webovom prehliadači (tým je v našom prípade akcelerovaný Google Chrome), kde trávime tiež dosť času. Jednak teda pri sledovaní videa alebo pri prechádzaní stránkami. Obvyklej priemernej záťaži tohto typu zodpovedá stránka FishIE Tank (HTML5) s 20 rybičkami a webové video v našich testoch spotreby zastupuje vzorka s kodekom VP9, dátovým tokom 17,4 mb/s a 60 fps. Naproti tomu testujeme spotrebu videa i offline, v prehrávači VLC. To na vzorke HEVC (45,7 mb/s, 50 fps). A nakoniec ešte odber grafickej karty zaznamenávame aj  na pracovnej ploche nečinných Windows 10. S jedným i s dvoma aktívnymi monitormi UHD@60 Hz.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1

Jak bylo předvídáno úniky, přichází dnes vydání Radeonu RX 7600, nové mainstreamové grafiky AMD založené na čipu Navi 33. Ten má novou architekturu RDNA 3, která zvyšuje výkon jednotek CU (a měla by mít i nějaká zlepšení v akceleraci ray tracingu a AI). Na rozdíl od highendových karet je stále vyráběný 6nm procesem, takže pokroky v energetické efektivitě jsou poměrně omezené, ovšem stále existují. Celý článok „Radeon RX 7600 vydán. Jak je to s referenční kartou a DP 2.1“ »

  •  
  •  
  •  

Specifikace i cena Radeonu RX 7600 venku. Stojí míň než RTX 4060

Než vyjde nová grafická karta, prakticky vždycky její parametry utečou neoficiálně ven ve větším, nebo menším předstihu. To, jaké budou specifikace mainstreamového Radeonu RX 7600, se ale AMD kupodivu podařilo dost dlouho utajit. Sice jsme měli rámcové specifikace díky tomuto únikuparametry samotného čipu byly známé, ale až teď se konečně zjistilo, jaké budou frekvence, TDP této grafické karty a už i definitivní cena. Celý článok „Specifikace i cena Radeonu RX 7600 venku. Stojí míň než RTX 4060“ »

  •  
  •  
  •  

Unikly benchmarky Radeonu RX 7600 proti GeForce RTX 4060 Ti

Minulý týden byla odhalená GeForce RTX 4060 Ti a tento týden se začne prodávat. O den později by měl být vydán také konkurenční Radeon RX 7600, ke kterému bylo ale zatím úniků méně. Teď ale máme fotky referenčního provedení v podobném designu, jako mají karty RX 7900 XT/XTX, a také se objevily údaje o tom, jakého skóre dosahují nové karty Nvidie i AMD v testech 3DMark, což dává trošku představu o tom, kam přesně Radeon RX 7600 zapadne. Celý článok „Unikly benchmarky Radeonu RX 7600 proti GeForce RTX 4060 Ti“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *