Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá

Sapphire RX 6600 XT Pulse v detailoch

Radeony RX 6600 XT sú najvýkonnejšie grafické karty s malým jadrom AMD Navi 23. Na Navi 22 v RX 6700 XT prirodzene nestačí, ale GeForce RTX 3060 pokorí s prehľadom. Pri tomto odvážnejšom tvrdení však treba upresniť, že ona dominancia perfektne funguje iba za určitých okolností – v nižších rozlíšeniach bez ray-tracingovej grafiky. Táto grafika skrátka stojí o hráčov vysokorýchlostných monitorov s rozlíšeniami FHD, v takomto prostredí vyniká.

Po Nvidii a GeForce RTX 3060 má moderné úspornejšie grafické karty už aj AMD – RX 6600 a RX 6600 XT. My sa v tomto teste zameriame na výkonnejšiu RX 6600 XT, od ktorej sa síce očakáva nižší výkon, než má RX 6700 XT, ale takisto výrazne nižšia spotreba. Zatiaľ čo RX 6700 XT má TDP 230 W, tak u RX 6600 XT je 160 W, respektíve 170 W v prípade testovaného variantu s vyššími frekvenciami, než súf referenčné. TDP je ale inak rovnaké, ako má RTX 3060. Porovnanie s touto kartou dáva najväčší zmysel aj pre cenovú blízkosť.

RX 6600 XT sú postavené na grafickom jadre Navi 23, ktoré má s 237 mm2 ešte o 14 % menší plochu ako GPU GA106 v RTX 3060. Oproti RX 6700 XT (a Navi 22) je tu nevýhoda v užšej pamäťovej zbernici, o polovicu menšej Infinity Cache a nakoniec má RX 6600 XT aj o 4 GB menšiu videopamäť (8 GB), aspoňže je  stále typu GDDR6.

Detaily Sapphire RX 6600 XT Pulse

Vzorku na testy máme od Sapphiru – Pulse. Toto vyhotovenie je medzi používateľmi dlhodobo populárne. Obvykle sa jedná o najlacnejšie karty s daným GPU, ale najhoršie rozhodne nebývajú. Je ale pravda, že medzigeneračne sa toho pomerne veľmi zmenilo. Sapphire zrejme už dávnejšie dospel k tomu, že sa mu niektoré prémiové prvky na najlacnejších kartách príliš nevyplácajú. Odľahčený variant „BE“ (Basic Edition) Pulse vyšiel už s RX 5700 XT. Takýto prívlastok RX 6600 XT Pusle síce nemá, ale napriek tomu je návrh karty o niektoré veci ochudobnený. O veci, ktoré na starších grafikách Sapphire Pulse bývali.

Backplate tu zostal poriadny, kovový a s prieduchom v zadnej časti. Táto RX 6600 XT už ale nemá napríklad dual BIOS a chladič má iba dve heatpipe. Takto Sapphire osekal (z troch na dve heatpipe) aj BE chladič RX 5700 XT. Ale tu vyzerá byť jeho realizácia na lepšej úrovni. Síce sú tu iba dve heatpipe, ale s rovnomernejším zasadením do pasívu. RX 6600 XT má aj nižšie TDP (než RX 5700 XT), takže slabší chladič automaticky neznamená hlučnejší chod.

Na dosahovanie vyššieho statického tlaku majú ventilátory akýsi goliér. Do neho sú zapustené všetky konce lopatiek tak, že na ich okraji nie je žiadna medzera. Ventilátory sú dva, priemer majú 90 mm, hĺbku 10 mm a ložiská majú guľôčkové. V týchto veciach sa chladič od predošlej generácie grafických kariet Pulse nijako neodlišuje.

Trochu mrzutý pohľad je aj na pripojenie ventilátorov. Rotory už nie sú pripojené cez konektor v rámčeku, ale tradične cez kábel. Tým odpadáva rýchla a pohodlná používateľská výmena v prípade poruchy. Za to však Sapphire lynčovať nebudeme, keďže to bola vždy pridaná hodnota, ktorú iní výrobcovia neponúkajú.

   

Portová výbava kombinuje tri konektory DisplayPort štandardu 1.4a s jedným konektorom HDMI 2.1. Používať je možné všetky štyri súčasne. Kryt výstupov je na veľkej ploche otvorený, respektíve jeho spodná časť je priečkami pospájaná iba symbolicky, aby držapa pevne pokope. Za lepšou efektivitou chladenia ide Sapphire aj takýmito cestičkami.

Nejde o výrazný presah, ale v niektorých skrinkách, ktoré majú interiér vertikálne rozdelený na dve komory aj takéto malé vystúpenie môže spôsobiť vzájomnú nekompatibilitu. Počítať treba aj s tým, že nejde o čistokrvnú dvojslotovú kartu a kryt chladiča druhý slot presahuje o 2,5 mm a celková hrúbka grafickej karty (vrátane backplatu) je 44 mm.

Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E

Včera už jsme psali o (po)odhalení procesorů Ryzen 7000 a architektury Zen 4 na Computexu 2022. Tyto nové desktopové procesory také přinesou úplně novou platformu se socketem AM5 a novými čipsety – B650, X670 a X670E. Už o nich něco uniklo před víkendem, ale teď už je to i s detaily a přehledem konektivity, kterou AM5 desky budou nabízet. Část jich sdělilo přímo AMD, objevil se ale také neoficiální únik s detaily navíc. Celý článok „Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *