Z testlabu HWC #3: AI aplikácie Topaz Labs už aj v testoch GPU

Výkon v Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI

Firma Topaz Labs má niekoľko pôsobivých aplikácií na vylepšovanie obrazovej kvality fotografií. Poznať ich môžete aj z našich testov CPU. Akcelerácia výkonnejšou grafickou kartou je však na úplne inej výkonnostnej úrovni a preto dáva väčší zmysel na tieto úlohy využívať silu grafického jadra. Pozrite sa napríklad na to, o aký kus Radeon RX 6600 XT predbieha 16-jadrový Ryzen 9 5950X.

Metodiku na testovanie grafických kariet máme síce rozsiahlu, ale ešte nejaké to rozšírenie znesie. Tentokrát to bude AI aplikáciami Topaz Labs, na ktorých existenciu nás upozornil čitateľ Cnews.cz.

Pri procesoroch ich používame od prvých testov podľa novej metodiky, no pri grafický kartách doteraz chýbali. To je škoda najmä preto, že tieto aplikácie ako jedny z mála kombinujú to, že využívajú hardvérové AI jednotky a zároveň je realizácia testov veľmi jednoduchá. A veruže grafické karty dokážu poriadne vyžmýkať (nejde len o nejaké symbolické urýchlenie popri hlavnej práci procesora) a ani tak výkonný procesor, akým je AMD Ryzen 9 5950X sa nemôže porovnávať s grafikami strednej triedy. Rozdiel vo výkone je priepastný. Aplikácie Topaz Labs už navyše nepoužívajú CUDA (tak ako to bolo spočiatku), ale DirectML a DirectX. To znamená, že sa medzi sebou dajú veľmi pekne porovnávať GeForce s Radeonmi.

Na testovanie budeme rovnako ako pri procesoroch používať DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. DeNoise AI slúži najmä na redukciu šumu, ktorá sa hodí špeciálne pri nočných fotkách, Gigapixel AI na prevzorkovávanie (napríklad malých výrezov) do vyššieho rozlíšenia a Sharpen AI je ostriaci nástroj. Výhľadovo testy grafických kariet, ale i procesorov rozšírime aj o Video Enhance AI na reštauráciu videí.



Séria článkov s prefixom „Z testlabu HWC“ bude slúžiť na rýchlu informatizáciu čitateľov o témach, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú testovacieho centra magazínu HWCooling.net. Obsahovať môže úpravy meracích postupov, prípadne oznamy a progres v rámci pripravovaných vecí. Alebo sa vám formou týchto článkov len tak prihovoríme, keď budeme mať potrebu niečo objasniť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

    1. Priznám sa, že o existencii ESRGANu sa dozvedám až teraz. V čom je lepší ako Topaz? Môžeme ho doplniť, aj keď tých fotoaplikácií máme už tak dosť: Keď zvyšovať časovú náročnosť, tak asi skôr niečím iným…

      Na Topaz Labs som vtedy dostal tip a možno to bude aj rozšírenejšie medzi používateľmi? Predsa len, tie ich reklamné aktivity sú pomerne masívne. Ale v metodike to máme samozrejme z iných dôvodov. V poznámkach k ovládačom často vídam, že sa v nich rieši podpora aplikácií Topas Labs. Navyše sa celkom dobre sa s nimi komunikuje, čo sa týka podpory… a nakoniec som si obľúbil aj to účelové používateľské rozhranie, cez ktoré sa veľmi dobre sa v tom testuje.

      Ale je pravda, že tie aplikácie Topaz fakt dosť nevýhodný pomer cena/počet funkcií, a to aj oproti Lightroomu.

      1. Aha, no protože jsem si kladl otáku, jestli náhodou Topaz nevužívá i Tensor jádra apod. A pokud Vám byla licence Topaz k testování poskytnuta (zasponzorována) tak… ESRGAN je tuším omezená pouze na CUDA.

        1. Topaz tensorové jadra používa, keď sú k dispozícii (som si myslel, že u toho ESRGANu to bude podobné…). Do nejakej verzie ale takisto podporoval iba CUDA.

          1. Nejspíš ale Tensor jádra využívá jen pro zlepšování (trénink) algoritmů, nebo i jádra koncového uživatele (protože výsledky tomu zvlášť neodpovídají)? Je to vlastně jedno, jen jsem si myslel, že pro to rozhodnutí máte nějakou obšírnější technickou oporu. Jenže, pokud jste licenci Topaz dostali, netřeba hledat pro jeho používání validnější argument. To je pro mě trošku zklamání, ale zachoval bych se na Vašem místě stejně. K ukázání rozdílu mezi CPU a GPU by ESRGAN stačil. A pokud chcete takto CPU a GPU porovnávat, bylo by fajn ilustrovat to i v kontextu spotřeby/efektivity.

            1. Na akceleráciu by mali byť používané aj tensorové jadrá grafickej karty používateľa, takú informáciu mám z technickej podpory Topaz Labs. Prečo sklamanie? Nie je to tak, že by s ponukou prišli oni, ale namiesto toho, aby sme tie licencie kupovali za vlastné prostriedky (a peniaze mohli investovať do vecí, ktoré za publicitu nezískame), sme si ich z vlastnej vôle vyžiadali na testovacie účely. To porovnanie efektivity CPU/GPU znie užitočne a výhľadovo ho zapracujeme.

              1. Jen jsem myslel, že jste před rozhodnutím dali více variant na misky vah, licence zadara to bourá :-/ 😀

                1. No, zrovna ten Topaz sme doplnili na žiadosť čitateľa zo Cnews.cz a keď som si tie aplikácie potom študoval, dávalo mi to zmysel. A ani sme nanašli nič lepšie (v tom kontexte, že by to používalo tensorové jadrá a zároveň bolo vidieť, že sa o to v rámci podpory intenzívne zaujíma aj Nvidia… a možno aj AMD? Neviem…).

                  Ako efektívnu syntax Topaz má, sa ešte len uvidí. Napríklad RTX akceleráciu v rámci doostrovania fotografií prevzorkovávaním má aj Lightroom. A skrôr či neskôr chcem naprieč týmito aplikáciami porovnať efektivitu z pohľadu obrazová kvalita vs. výkon/spotreba (Topaz vs. Adobe). Topaz sa s Adobe často rád porovnáva, takže… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *