Test Sapphire RX 6650 XT Nitro+: Suverénnejšie proti RTX 3060

Záver

Radeon RX 6650 XT v ponuke AMD nahradzuje grafickú kartu RX 6600 XT. Tá za určitých okolností výkonnostne poráža GeForce RTX 3060, ale vždy iba tesne. Teraz, po frekvenčnom zrýchlení GPU a zvýšení pamäťovej priepustnosti, je dominancia Radeonu už jednoznačná a efektivita je pritom stále na strane AMD. Nereferenčné vyhotovenie Sapphire Nitro+ je navyše nadštandardne tiché – po novom je chladič o dosť robustnejší.

Záver

Označením je nový Radeon 6650 XT presne medzi RX 6600 XT a RX 6700 XT, ale výkonnostne má podstatne bližšie k RX 6600 XT. V závislosti od rozlíšenia je nárast priemerného herného výkonu voči RX 6600 XT 4–6 % (na RX 6700 XT je to strata 9–19 %). To je síce pomerne málo, ale dosť na to, aby bola konkurenčná GeForce RTX 3060 výrazne slabšia a Radeon možno i trochu zatienil výhodu Nvidie v rýchlejšej raytracingovej grafike.

V rozlíšení Full HD, do ktorého je táto trieda grafických kariet smeruje, má RX 6650 XT nad RTX 3060 navrch 9 %. Isteže, vyhotovenie od vyhotovenia sa môže ten rozdiel trochu líšiť, ale víťazne vždy skončí Radeon. A pritom aj RX 6650 XT Nitro+, operujúci s frekvenciami GPU až okolo 2700 MHz, je v praxi úspornejšia možnosť ako pomalšia GeForce RTX 3060. V porovnaní s Sapphire Nitro+ (RX 6650 XT) s Gigabyte Eagle OC (RTX 3060)v rozlíšení FHD Radeon navrch 7 %. V QHD je to už vyrovnané a v UHD je už efektívnejšia GeForce, keďže so zvyšujúcim sa rozlíšením už RX 6650 XT stráca svoje vedúce postavenie. Na tom ale zase až tak nezáleží, keďže ani RTX 3060 nemá ambície do UHD. Nájdu sa ale hry, ktoré si v takto vysokom rozlíšení zahráte plynulo aj na tejto triede grafických kariet.

Taká FIFA, Forza Horizon 4 či F1 2020 v Ultra HD bežia lepšie na RX 6650 XT, ale Age of Empires II: DE, DOOM Eternal či Wasteland 3 zase na RTX 3060. Vo Full HD sa ale už ťažko hľadajú tituly, kde by Radeon ťahal za kratší koniec. Na nejaké asi narazíte, ale budú určite v početnej nevýhode. Z osemnástich hier, ktoré testujeme, má RTX 3060 navrch iba v Total War Saga: Troy. V Borderlands 3 je RX 6650 XT rýchlejší až o 33 %, v Battlefield V o 27 % (neplatí pre fungovanie s raytracingom, s ním je Radeon slabší, najviac/na Ultra ale o 8 %), v Cyberpunk 2077v Shadow of the Tomb Raider o 10 % a napríklad v Mafia DE o 6 %. S raytracingom je ale Radon väčšinou slabší, jednou z výnimiek je pôvodné Metro Exodus, v ktorom je dosahovaný rovnocenný výkon.

Vo výpočtových testoch má obvykle navrch GeForce, ale nájdu sa i prípady, kde je popredu Radeon. Oproti RTX 3060 sme zaznamenali napríklad aj menší pokles herných fps počas nahrávania obrazu cez AMD VCE, tak v OBS ako aj v Xsplite.

Zvláštna je oproti RX 6600 XT výrazne vyššia spotreba RX 6650 XT pri dekódovaní videa HEVC a VP9. Vzťahovať sa to môže však výhradne na testovanú grafiku Sapphire Nitro+ a je možné, že to iba vec ranných ovládačov. Spotreba mimo záťaže sa už ale skoro podľa očakávaní, tá je od RX 6600 XT vyššia iba o 3 W.

S dvoma monitormi na výstupe počítajte mimo záťaže so zhruba päťnásobným nárastom spotreby, keďže stúpne rýchlosť pamätí a RX 6650 XT má rýchlejšie, 17,5 GHz moduly. K zvýšeniu spotreby (a vysokým frekvenciám VRAM) nemusí dôjsť, ak máte dva monitory s nižším rozlíšením (niečo ako 2× FHD), inak ale počítajte so zhruba päťnásobným nárastom spotreby. A to už tu bolo echo, že na efektívnejšej prevádzke s viacerými monitormi AMD snáď zapracovalo. Každopádne aj s RX 6650 XT je to stále „iba“ okolo 37 W, ktoré nevyžadujú aktívne chladenie. A keď sa aj ventilátor pri vyššej záťaži rozbehne, tak sa vždy drží na nízkych otáčkach a chladenie je tiché a príjemne nízke je aj zahrievanie GPU. Náročnejší používatelia skôr než aerodynamický hluk budú trpieť zvuk cievok. Netvrdíme, že sú hlučné, ale popri tichých ventilátoroch ide o relatívne intenzívnu zložku hluku. Mali sme tu už aj výkonnejšie karty s tichšími cievkami.

Sapphire RX 6650 XT Nitro+ je atraktívna grafika, pokiaľ cenovo naozaj zostane na úrovni RX 6600 XT a nebude drahšia ako RTX 3060 v ekvivalentnom vyhotovení. Aj keď výpredajové  RX 6600 XT bude v období, kým z trhu nezmiznú, zrejme charakterizovať výhodnejší pomer cena/výkon.

Chystané novinky do testov grafických kariet: Čoskoro trochu modernizujeme a rozšírime testovaciu metodiku o dve hry (God of War a Age of Empires IV) a aplikácie Topaz Labs na reštauráciu fotografií a videí. Zaradíme aj testy AMD FSR. Existuje niečo špeciálne, čo by vás zaujímalo a v testoch to nenachádzate?

Testovacie hry máme z Jamy levovej


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark

V předvečer velkých novinek od Intelu se objevila ještě jedna od AMD. Tato firma zřejmě někde za zavřenými dveřmi prezentovala novou generaci highendových či pro pracovní stanice určených procesorů Ryzen Threadripper, respektive Ryzen Threadripper Pro. Z této akce se dostaly na veřejnost jako důkaz snímky slajdů, a vypadá to tedy, že nová generace trhače vláken od AMD je skutečná. A brzo se má dostat do obchodů. Celý článok „Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP

Letos už AMD vydalo Epyc 9004 „Genoa“, až 96jádrovou serverovou verzi architektury Zen 4, dokonce i s HPC modely Genoa-X vybavenými 3D V-Cache. Teď se k nim přidává ještě jedna separátní rodina – procesory s kódovým označením Siena, které jsou speciálně navržené pro nižší spotřebu a nižší cenu. Mají vlastní platformu označenou SP6 se šestikanálovými paměťmi (takže i desky by měly stát méně) a TDP začínající už od 70 W. Celý článok „AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?

Minulý týden se teprve začaly prodávat nové Radeony RX 7700 XT a RX 7800 XT a už to vypadá, že se k nim brzo přidá další model. Prozradil ho PowerColor, opět indiskrétní partner AMD vyrábějící karty. Tentokrát ale ne přímo publikováním chystaného modelu, ale v databázi EEC. To je o něco slabší doklad, nicméně vydání Radeonu RX 7700 XT poprvé uniklé v tomto zdroji se potvrdilo. Nyní EEC ukazuje, že se chystá Radeon RX 7600 XT. Celý článok „Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *