Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G: Dvojslotový entry-level

Detaily Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G

Koncom minulého mesiaca vyšla konečne GeForce RTX zo „šesťdesiatkového“ radu, ktorý sa každú generáciu teší vysokej popularite. RTX 3060 je zatiaľ najlacnejšia grafika Ampere a vo vyhotovení Gigabyte Eagle (OC) je i vcelku úsporná karta. To tak vo význame menších rozmerov ako i relatívne nižšej spotreby. Na presnú ucelenú predstavu je ale potrebná detailná analýza, na ktorú vás pozývame.

GeForce RTX 3060 má z pohľadu funkčných SM (28) v porovnaní s RTX 3090  tretinové jadro a i plocha GA106 je menej než polovičná. Tak hrozivé sa už nezdá byť ani TDP 170 W. Vzhľadom na súčasné pomery a trend narastajúcej spotreby z generácie na generáciu môže byť už skoro reč o úspornej grafickej karte. Zároveň ide o prvú grafiku s podporou Resizable BAR, ktorému sa však teraz venovať nebudeme. Jednak preto, že už pripravujeme testy RX 6700 XT a to pred jej vydaním musíme stihnúť domerať a vydať RTX 3060 Ti, aby bolo nový Radeon s čím porovnávať.

K Resizable BAR sa ale určite vrátime, keď vyjde RX 6700. Teraz RTX 3060 vlastne ani nemá priamu konkurenciu a podľa všetkého pôjde o výrazne slabšiu grafiku, než akou bude RX 6700 XT. Aj preto budú dávať tie testy SAM význam až v porovnaní s RX 6700. A to s otestovaním v rovnakom čase, tesne za sebou. To z dôvodu, že i Nvidia bude podobne ako AMD v nasledujúcich dňoch bude pracovať na optimalizáciách SAM a dá sa očakávať, že ten výkon v čase sa bude výrazne meniť, špeciálne teraz zo začiatku. Ale naspäť ku dnešným testom RTX 3060 Eagle OC, za ktorou stojí Gigabyte. Tak ako všetky doteraz vydané RTX 3060 má až 12 GB pamäte typu GDDR6. Dá sa však očakávať, že sa neskôr objavia aj lacnejšie varianty so 6 GB, na ktoré je 192-bitová pamäťová zbernica takisto dobre pripravená.

Detaily Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G

Eagle predstavuje medzi RTX 3060 najnižší a najlacnejší rad a tak treba k tejto grafike i pristupovať. Hoci treba poznamenať, že sú dostupné dva varianty. Náš testovaný s továrenským pretaktovaním je rýchlejší a drahší.

RTX 3060 Eagle OC patrí medzi stredne dlhé grafické karty. Jej 242 mm na dĺžku v drvivej väčšine skriniek nebude spôsobovať žiadne ťažkosti s (ne)kompatibilitou. Ventilátory sa na chladič zmestili prirodzene iba dva, ale s nadštandardným priemerom rotora 100 mm. Otáčanie je tu protichodné a lopatky sú navyše nasekané pomerne nahusto a s drobnými výstupkami. Oba tieto prvky sa majú podieľať na dosahovaní vyššieho statického tlaku a teda i celkovej účinnosti chladiča.

Ventilátory sú jedna vec, tie vyzerajú dobre, ale dôležitý je aj pasív. Teplo z GPU do hliníkových lamiel odvádzajú štyri 6 mm heatpipe. Tie sú, zdá sa, v kontakte s grafickým jadrom cez heatspreader, ktorý je spoločný aj pre pamäťové čipy. Do pasívu je odvádzané i teplo z MOSFETov a cievok VRM. Tento centrálny hliníkový pasív pôsobí dobrým funkčným dojmom.

Na zlepšenie prietoku vzduchu rebrovaní Gigabyte dobre využíva rozdiel medzi dlhším radiátorom a kratším PCB. Zadok grafickej karty je tak otvorený a tým pádom prievzdušnejší.

Kryt karty pôsobí lacnejším dojmom. Z plastu je predok a rovnako i backplate, teda komplet všetko. Dielenské vyhotovenie je ale slušné – presné, všetko pekne lícuje a je i dostatočne robustné. Backplate má však len ochrannú funkciu a teplo z grafickej karty neodvádza tak, ako je to v prípade kovových variantov. Aj vďaka týmto ľahším materiálom má RTX 3060 Eagle OC sympatickú hmotnosť 677 g.

Karta je o trochu hlbšia než referenčný návrh. Ale len o centimeter, pričom samotné PCB má štandardnú hĺbku. Tú presahuje čiastočne heatpipe a kryt chladiča. Treba však dodať, že tento presah nie je väčší, než je výška konektora na externé napájanie, takže ani v tomto smere by nemala nastať nejaká kolízia. Teda v prípade, že nevlastníte nejakú úplne atypickú skrinka, kde sa však nezmestí žiadna grafická karta so záslepkou s plnou výškou.

Z videovýstupov má RTX 3060 Eagle OC HDMI (2.1) a DP (1.4a) v rovnovážnom počte dva ku dvom, čo je trochu iná konfigurácia, než má väčšina konkurenčných kariet. Môže byť ale užitočná, pokiaľ využívate viac vstupných zariadení a jedným z nich je televízor.

Na záver prvej kapitoly ešte informácia o výške karty. Tá je, ako už z nadpisu viete, dvojslotová a nič by sa na veci nemenilo, ani keby bol chladič o 3 mm vyšší. A to by mu dozaista neuškodilo, ako sa v ďalších kapitolách testu dozviete.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?

Podle úniku v databázi ECC chystá Gigabyte desky s novým čipsetem od AMD označeným X570S. Vypadá to, že by mohlo jít o už dřív zmiňovanou úspornější verzi highendového X570, která by možná na deskách konečně mohla mít pasivní chlazení. Také se nám možná začíná vyjasňovat obrázek o refreshi Ryzenů 5000 označeném Warhol. U toho se spekulovalo o jádrech Zen 3+ a 6nm procesu, ale podle všeho mylně. Celý článok „Gigabyte chystá desky s čipsetem AMD X570S: fanless verze X570?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Oprava: Cena RTX 3060 Eagle OC 12G je nižšia, než sme písali

V piatkovom teste grafických kariet sa žiaľ hodnotenie odvíjalo od nesprávnej ceny a po tejto korekcii je všetko trochu inak. Konečný verdikt je dosť protichodný a líši sa do takej miery, že sme to nemohli v článku „len tak prepísať“ bez riadneho upozornenia. V tomto doplnku tak veci radi uvedieme na pravú mieru. Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G cenovo vychádza naopak dosť výhodne. Celý článok „Oprava: Cena RTX 3060 Eagle OC 12G je nižšia, než sme písali“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej

Gigabyte predstavil novú sériu kvapalinových chladičov. WaterForce X majú kvalitatívne posunúť starších AIO vodníkov s prozaickým označením „Liquid Cooler“. Okrem sľubovanej vyššej účinnosti sa práce dotkli aj vstavaného displeja, ktorý okrem monitoringu voliteľných funkcií zvláda zobrazovať aj obrázky z micro SD karty, pre ktorú má vlastnú čítačku. Cena sa pritom navršovala iba symbolicky. Celý článok „AIO vodníci už i pod WaterForce X. Vyšší výkon a nový displej“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *