Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G: Dvojslotový entry-level

Záver

Koncom minulého mesiaca vyšla konečne GeForce RTX zo „šesťdesiatkového“ radu, ktorý sa každú generáciu teší vysokej popularite. RTX 3060 je zatiaľ najlacnejšia grafika Ampere a vo vyhotovení Gigabyte Eagle (OC) je i vcelku úsporná karta. To tak vo význame menších rozmerov ako i relatívne nižšej spotreby. Na presnú ucelenú predstavu je ale potrebná detailná analýza, na ktorú vás pozývame.

Záver

K GeForce RTX 3060 zatiaľ neexistuje ekvivalentná karta AMD a do vydania RX 6700 sa to zrejme ani nezmení. Hodnotenie musíme teda viesť v trochu inom ako porovnávajúcom duchu, za RX 6800 zaostáva v závislosti od rozlíšenia v priemere 16–21 % a za RTX 3070 (Gaming X Trio) 27–30 %. To len na hrubú orientáciu, samozrejme naprieč rôznymi vyhotoveniami sa tie pomery môžu trochu líšiť.

Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12G si s väčšinou hier na najvyšších detailoch bez raytracingovej grafiky poradí slušne pri kadencii nad 60 fps aj v rozlíšení 2560 × 1440 px. Pod touto hranicou sa z testovaných hier hýbe napríklad Borderlands 3, Control, Cyberpunk 2077 (pri tom môže byť ale riešením DLSS) či Total War Saga: Troy. Na plynulosť v QHD si ale najskôr nebudete sťažovať v trojáčkových tituloch, ako sú Red Dead Redemption 2 či Assassin’s Creed: Valhalla. ACV je navyše jediná hra, kde RTX 3060 vo vyšších rozlíšeniach QHD/UHD podáva vyšší výkon ako RTX 3070. Čím vyššie rozlíšenie, tým väčší ten odskok je (v UHD až +26 %, resp. 11 fps), čo poukazuje na dôležitosť veľkosti VRAM, z ktorej tu výrazne profitujú aj Radeony.

Taký DOOM Eternal, FIFA 21 alebo Wasteland 3 si užijete pekne plynule aj v UHD/2160p, ale sú len svetlé výnimky skôr pre zaujímavosť, než by sme vás na párovanie RTX 3060 karty s takto vysokým rozlíšením nabádali. Nezachraňuje to ani tých 12 GB VRAM a špeciálne vo vyšších rozlíšeniach je ten chýbajúci výkon oproti vyšším radom cítiť.

Hrubý výkon má síce táto RTX 3060 nižší než RX 6800, ale pri 3D renderingu už s CUDA/OptiX podáva o nejaké to percento lepšie výsledky (ako Radeon pod OpenCL), a to súčasne pri o trochu nižšej spotrebe. Nižšia je takisto cena RTX 3060 a príplatok za pretaktovanie Eagle OC je minimálny a veruže reálne frekvencie GPU (1900–1905 MHz) sú slušné a atraktívny je aj pomer cena/výkon. Jeho koeficient pre rozlíšenie QHD je až 4,32, teda výborný – zatiaľ najvyšší (tzn. najvýhodnejší) z doteraz otestovaných grafických kariet.

Najvýraznejšie negatívum RTX 3060 Eagle OC je vyššia hlučnosť. Je to daň za menšie rozmery a treba počítať s tým, že je táto grafika skrátka pomerne hlučná, výrazne prehluší trebárs i RTX 3090 Gaming X Trio s viac než dvojnásobnou spotrebou. A pritom to nie je o tom, že by mal prestrelenú reguláciu. Hot-spoty (pri priemernej teplote GPU 66–67 °C) i takto v dobre chladenej skrinke dosahujú 81 °C, čo je tak akurát. Počas nižšej záťaže je chod pasívny, ale do aktívneho prepína veľmi rýchlo, kde po dosiahnutí 50 °C na GPU sa už ventilátory bežia na 80 % okolo 1450 ot./min.

Napriek vyššej hlučnosti chladiča veľmi milo prekvapili tichučké cievky. Tie sú citeľne tichšie než na ktorékoľvek inej z doteraz otestovaných grafických kariet. Medzi hlavné prednosti RTX 3060 Eagle OC patrí za normálnych okolností výhodná cena, veľmi slušná efektivita, respektíve vysoký výkon na jednotku wattu, ale i menšie rozmery a výborná kompatibilita so skrinkami či ďalšími rozširujúcimi kartami. RTX 3060 Eagle OC 12G netrpí žiadnymi zásadnými nedostatkami a udeľujeme jej tak redakčné ocenenie „Approved“.

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *