Nové highendové PCIe 4.0 SSD od WD. A také externí SSD s RGB LED

Nová SSD Od WD

Také Western Digital teď chystá nové výkonné SSD moduly. Firma původně spojená s pevnými disky se docela úspěšně zabydlela v konkurenčním rybníku a vedle obyčejných SSD má i povedené highendové NVMe moduly. Teď firma oznámila jejich novou generaci WD Black SN850X a současně také novou generaci externího herního SSD. Je zajímavé tím, že se už i do něj dostaly RGB LED, takže potěší uživatele, kterým musí všechno svítit.

WD Black SN850X: výkonnostní vylepšení highendu

První novinka Western Digitalu, WD Black SN850X, je následníkem dosavadního nejvýkonnějšího SSD pro hráče, který firma má v nabídce s označením WD Black SN850 (které jsme loni testovali) a šlo o její první NVMe modul s rozhraním PCI Express 4.0 ×4. Toto rozhraní bude dál používat i verze SN850X. Zatím zde tedy neprobíhá přechod na PCI Express 5.0.

WD Black SN850X o něco zvýší výkon proti starší verzi – firma uvádí, že rychlost čtení z původních 7000 MB/s stoupne až na 7300 MB/s, takže tato nová verze víceméně vyždímá zbylé rezervy rozhraní PCIe 4.0 ×4. WD bohužel ještě neuvádí podrobnější údaje o výkonu, takže nevíme, zda se zrychlil i zápis (u SN850 byl maximálně 5100 MB/s).

WD Black SN850X (Zdroj: Western Digital)

Vzhledem k označení jsou asi moduly SN850X relativně menším upgradem předchozího SSD, kdy řadič je nejspíš stejný a odlišnosti budou ve firmwaru a pravděpodobně v novějších čipech NAND. Tímto zrychlením ale WD srovnává krok se sekvenčními rychlostmi nejvýkonnějších SSD založených na řadiči Phison E18. Od loňského léta se začala objevovat druhá vlna těchto SSD, která díky výkonnějším čipům NAND zvýšila sekvenční rychlosti čtení až na 7300–7400 MB/s a WD Black SN850X s nimi nyní bude v tomto ostře sledovaném parametru roven.

WD uvádí jako speciální funkci těchto SSD minimální latenci a adaptivní správu teplot, ale těžko říci, jestli je za tím něco víc než obvyklé techniky, které už SSD od WD (a dalších firem) používala doteď. Řadič SSD má také provádět cosi označeného Predictive Loading, ale Western Digital k tomu zatím nic bližšího neříká, takže opět nevíme, zda je to ve fungování NVMe SSD něco nového, nebo jen nové označení pro nějaké již známé praktiky při práci s pamětí NAND.

WD Black SN850X, varianta bez chladiče (Zdroj: Western Digital)

Moduly budou v prodeji v kapacitách 1 TB, 2 TB a 4 TB, v tomto je tedy také posun (zmizela 500GB varianta). Na výběr budete mít mezi verzí s holým PCB, která je vhodná pro desktopová PC, kde je na desce již přítomen chladič (nebo pro notebooky), ale volitelně bude WD nabízet také moduly s vlastním chladičem. Ten je dle očekávání černý a procházejí jím průduchy, kterými při osazení na desku stoupá vzduch. Tato verze bude ale k mání jen v kapacitách 1 TB a 2 TB.

WD Black SN850X s chladičem (Zdroj: Western Digital)

V prodeji se mají tyto moduly objevit během července (júla) a ceny mají začínat na 190 $ (s DPH 5450 Kč / 218 €). To by patrně měla být cena za 1TB verzi bez chladiče.

WD Black P40 Game Drive: externí RGB LED

Ono nové externí SSD bude výkonem poněkud níže. Zatím nepoužívá rozhraní USB4, ale jen USB 3.2 Gen 2×2, které poskytuje přenosovou rychlost 20 Gb/s. To logicky limituje jeho potenciál, takže i pokud by WD použilo uvnitř stejně výkonný řadič jako ve WD Black SN850X, SSD by nedokázalo rychlosti možné s PCIe 4.0 ×4 využít. Výrobce uvádí, že dosahuje přenosové rychlosti jen do 2000 MB/s, což je ale na externí disk pořád hodně.

WD Black P40 Game Drive (Zdroj: Western Digital)

WD už jedno takové SSD v nabídce má pod označením WD Black P50 Game Drive. Novinkou u této generace P40 je integrované osvětlení RGB LED, které je v hráčské subkultuře evidentně žádoucí všude. RGB LED v disku jsou plně ovladatelné a lze u nich barvy a efekty nastavovat pomocí aplikace WD_Black Dashboard, dodávané k zařízení. Efekty se ale také umí synchronizovat s ostatními technologiemi pro ovládání RGB LED. Toto nastavitelné iluminování nicméně funguje jen na platformě Windows.

WD Black P40 Game Drive konektor (Zdroj: Western Digital)

WD Black P40 Game Drive přijde do obchodů někdy během léta v kapacitách 500 GB, 1 TB a 2 TB. Cena má začínat na 120 $, což zase zřejmě bude za 500GB verzi. U nás s DPH by tomu momentálně odpovídaly částky okolo 3450 Kč / 137 €.

Zdroj: Western Digital

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Najnovším rámčekom Akasa uvoľňuje slučku externým SSD

Všetky moderné SSD NVMe vo formátoch M.2 sú obvykle výrazne rýchlejšie než drvivá väčšina boxíkov pre ne určených. Tie priepustnosť viac či menej škrtia, teda pokiaľ nejde práve o okrajový model s podporou Thunderboltu. Nový rámček Akasa podporuje síce „iba“ USB 3.2 gen. 2×2, ale toto rozhranie je stále dvakrát rýchlejšie než USB 3.2 gen. 2. A v porovnaní s USB 3.2 gen. 1 až štyrikrát. Celý článok „Najnovším rámčekom Akasa uvoľňuje slučku externým SSD“ »

 •  
 •  
 •  

SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2: väčší a rýchlejší

Externé SSD od SanDisk sme už u nás testovali viackrát. Vždy však išlo o model Extreme Portable SSD a to z roku 2018 a 2020. Výrobca má však ponuke aj ďalší model, ktorý označuje ako Extreme Pro Portable SSD. Jeho druhú generáciu z roku 2020 sme podrobne otestovali a zaujímať nás bude, či sa oplatí priplatiť za označenie „Pro“ alebo si vystačíte aj so základným modelom. Celý článok „SanDisk Extreme Pro Portable SSD V2: väčší a rýchlejší“ »

 •  
 •  
 •  

SilverStone sa blysol 20-gigabitovým boxíkom na externé SSD

Kompletné externé SSD nevychádzajú vždy výhodne. Oproti cene samotného SSD a rámčeka si za najvýkonnejšie modely výrobcovia nechávajú radi dobre priplatiť. Alebo kupujete mačku (neznáme SSD) vo vreci a podobne. Teraz sa však črtá dobrá možnosť si kúpiť extra rýchly rámček SilverStone MS12 a doň SSD vo formáte M.2 podľa vlastnej chuti. A konštrukčne vyzerá vcelku atraktívne. Celý článok „SilverStone sa blysol 20-gigabitovým boxíkom na externé SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *