Najnovším rámčekom Akasa uvoľňuje slučku externým SSD

Premiéra rozhrania USB 3.2 gen. 2×2 v rámčekoch Akasy

Všetky moderné SSD NVMe vo formátoch M.2 sú obvykle výrazne rýchlejšie než drvivá väčšina boxíkov pre ne určených. Tie priepustnosť viac či menej škrtia, teda pokiaľ nejde práve o okrajový model s podporou Thunderboltu. Nový rámček Akasa podporuje síce „iba“ USB 3.2 gen. 2×2, ale toto rozhranie je stále dvakrát rýchlejšie než USB 3.2 gen. 2. A v porovnaní s USB 3.2 gen. 1 až štyrikrát.

Externé SSD dosahujú prirodzene len takých prenosových rýchlostí, aké umožňuje rozhranie, ktorým sa pripájajú k počítaču. To je obvykle 5-gigabitové alebo v lepšom prípade 10-gigabitové USB štandardu 3.2 gen. 2. Ale aj to brzdí všetky SSD M.2 s podporou NVMe (vrátane pomalších, dvojlinkových). Pre poriadne využívanie výkonu SSD aj pri externom zapojení sa síce ponúkajú síce „thunderboltové“ riešenia, tie sú ale drahé a stále slabšia je aj podpora zo strany koncových zariadení.

Zlatá stredná cesta pre nasledujúce obdobie môže byť prechodný 20-gigabitový štandard USB 3.2 gen. 2×2. Na základných doskách sa síce objavuje takisto iba zriedka, zlepšiť by sa to mohlo s príchodom platformy Intel Z690. Tá podobne ako Z590 USB 3.2 gen. 2×2 podporuje natívne, na úrovni čipsetu a napríklad MSI nedávno avizovalo aj podporu v rámci interného konektoru USB-C.

Rýchle SSD s podporou tohto rozhrania tak bude možné pripojiť aj cez predný panel skriniek. A snáď sa to bude tykať aj iných skriniek než MSI. Na väčšie rozšírenie USB 3.2 gen. 2×2 tak trochu vsádza aj Akasa s rámčekom „AK-ENU3M2-07“. Jedná sa o vôbec prvý boxík Akasy s podporou tohto rozhraním, ktorý je zároveň najrýchlejším v ponuke. Primerane tomu pôsobí aj vyhotovenie puzdra. Vyrobené je z hliníku a pre čo najväčšiu plochu povrchu má členitejšiu stavbu. Predsa len s vyšším výkonom je spojený aj vyšší príkon a teda aj požiadavky na chladenie.

Telo rámčeku už neobsahuje ventilátor tak, ako to bolo minule, a pritom sa bude musieť popasovať s ešte vyšším výkonom so spotrebami okolo 5 W. To sa síce nemusí zdať ako vysoká spotreba, ale na pomery veľmi malých radičov SSD s horším predajom tepla, to na dosahovanie kritických teplôt pri nedostatočnom ochladzovaní stačí.

Aby bol prestup tepla z povrchu radiča a pamätí čo najefektívnejší, príslušenstvo obsahuje teplovodivú vložku. Akasa v správe kladie dôraz aj na pohodlnosť (de)montáže. Na tú nepotrebujete žiadne nástroje. Chladiaci kryt je síce k vaničke napevno priskrutkovaný, ale to so skrutkami s veľmi hlavami, s ktorými si poradíte aj za pomoci prstov.

Samotné SSD sa potom vnútro istí otočným gumeným tŕňom. Ten je možné podľa potreby (formátu SSD) posunúť aj bližšie k slotu MS: Podporované dĺžky SSD sú 80, 60, 42 a 32 mm. Kompatibilné sú pritom zámky M a M+B. Ale pozor, iba s podporou PCIe 3.0 (eventuálne 4.0, ale to už nebude dávať pre výrazne obmedzenie výkonu) a NVMe. SSD PCIe s AHCI sú nepodporované rovnako ako SATA (AHCI).

Akasa v súvislosti s týmto rámčekom spomína vhodnosť použitie pre profesionálov a zrýchlenie 20 Gb USB by mohlo byť užitočné napríklad pre kameramanov či fotografov. Nielen na priebežnú prácu so súbormi, ale aj na rýchle zálohy.

Rámček je už v predaji. V mnohých obchodoch dokonca za ceny pod odporúčaných 69,95 eur. Maloobchodné ceny (a to aj u našich obchodníkov) začínajú na 60 eurách a málokde prekračujú 70 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Čo nové v Akase? Teplovodivé príslušenstvo, pasty a podložky

Akasa osviežila portfólio svojich teplovodivých materiálov. Dve nové pasty prekonávajú tepelnú vodivosť všetkých starších a do par má už aj obojstranná samolepiaca páska na súčiastky s nižším zahrievaním. Na tie môžete alternatívne použiť aj teplovodivú podložku, o ktorá sa takisto rozrastá ponuka Akasy. Aktualizácie sa nakoniec dočkali aj rozpúšťadlá zatvrdnutých termopást. Celý článok „Čo nové v Akase? Teplovodivé príslušenstvo, pasty a podložky“ »

 •  
 •  
 •  

Modelom Soho H4 sa Akasa vracia k výkonnejším chladičom CPU

Ohliadnuc od kvapalinových riešení all-in-one Akasa v ostatných rokoch nevydala žiadny výkonnejší chladič na procesory a zameriavala sa skôr na modely s nižším výkonom. Dvojvežová „Medusa“ má už osem rokov a po nej Akasa nevyprodukovala nič, čo by len v náznaku mohlo ašpirovať na také výsledky, aké môže mať nový chladič Soho H4. Ten okrem atraktívnych výkonnostných parametrov charakterizuje aj pestrofarebné osvetlenie. Celý článok „Modelom Soho H4 sa Akasa vracia k výkonnejším chladičom CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Boxík na M.2 SSD? Akasa má dva nové, pasívny i s ventilátorom

Pre používateľov, ktorí mávajú výhrady k hotovým externým SSD, Akasa vydala nové boxíky na samostatné SSD M.2. Oba sú hybridné, čiže podporujú SSD SATA aj PCIe (NVMe) a spoločné majú takisto komunikačné rozhranie USB-C gen. 2. Vizuálne sú však nezameniteľné. Zatiaľ čo Vegas SSD Mate s RGB LED má namierené skôr do vreciek hráčov, tak druhá možnosť už naopak veľmi decentný vzhľad. Celý článok „Boxík na M.2 SSD? Akasa má dva nové, pasívny i s ventilátorom“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *