Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů

Zhoršené finanční výsledky pionýra AIO vodních chladičů, zvýšené snahy o patentové tlaky

Asi se schyluje k malému dramatu v oboru počítačového chlazení, hlavně toho vodního. To zažilo velký boom s AIO chladiči, které mají uzavřený okruh a snadný provoz i instalaci. Na jejich rozšíření a popularizaci měl značný podíl Asetek, ale právě tato firma je teď zdá se v problémech. Firmě se propadly tržby, ale údajně také vystupňovala patentové spory proti dalším výrobcům AIO, což může mít na trh s chladiči svoje dopady.

Asetek v září vydal prohlášení, kterým upravuje finanční prognózu na letošní rok, což tehdy, když jde o korekci směrem dolů, bývá dost negativní signál. Asetek původně očekával, že tento rok bude mít 20 až 30% nárůst tržeb proti roku 2020 a asi 8–12 milionů provozního zisku (ne ještě čistého zisku, ten by pak ještě měl být nižší, případně by ho mohly vymazat splátky úroků a podobné výdaje).

Koncem září ale vyšla opravná prognóza, kterou firmy vydávají, když se situace začne vyvíjet výrazně hůře, než to vypadalo při poslední účetní uzávěrce. Tržby podle této revize firmy sice pořád stoupnou proti loňsku, ale jen o 10–20 %. A pravděpodobně může být ve ztrátě, protože provozní zisk už očekává jen 0–2 miliony dolarů.

Hospodaření Aseteku údajně poznamenává pandemie koronaviru. Jednak zřejmě Asetek byl postižen uzávěrkami výrobních podniků v čínském distriktu Tongan, jejichž služeb používá, případně na kterých jsou závislí subdodavatelé komponent. Současně koronavirus a nedostatky výrobních kapacit a součástek obecně dělají firmám problémy, čímž se jim zvyšují náklady (za komponenty i přepravu), ale také trpí prodeje. To se navíc mixuje ještě s dopady trvající obchodní války mezi USA a Čínou s různými embargy a cly, která hardwarovým firmám přidělává problémy už pár let.

Roli také hraje to, že Asetek se teď rozhodl stáhnout z trhu chlazení pro sektor HPC (vodou chlazené servery a systémy používané v superpočítačích a podobných nasazeních), kde se snažil získat další odbytiště. Toto neuspělo a teď se Asetek bude soustředit na vodní chladiče jen pro běžné datacentrové servery a na chladiče pro herní počítače, tedy původní trh, ze kterého vzešel. Zrušený pokus o expanzi do HPC však teď Asetek stojí další peníze na transformaci a podobné náklady, což je druhý faktor, který firma uvádí jako důvod zhoršených tržeb.

Asetek se bude víc snažit bojovat o trh PC. I pomocí patentů

Toto neznamená automaticky, že by firma byla v ohrožení (ostatně tržby se pořád zlepšují), ale zhoršené zisky ji dostávají pod určitý tlak. Asetek se zřejmě bude muset více snažit o větší prodeje v sektoru PC, musí získat jako OEM dodavatel zakázky na výrobu chladičů pro více různých značek hráčských AIO chladičů. Výrobci herního příslušenství a chladičů, kteří AIO vodníky nebo třeba grafické karty s AIO chladičem nabízí, totiž většinou výrobu nechávají na nějakého OEM dodavatele. Býval to Asetek, ale hodně značek používá jiné výrobce. A s tímto souvisí dopad, který by zhoršená finanční situace Aseteku mohla mít na celkový trh.

All-in-one vodní chladič Asetek 690LX-PN, který je určený pro Xeon W-3175X

Asetek totiž drží poměrně významný patent či patenty na princip AIO vodního chladiče. Podle řady názorů jde o patenty příliš obecné, které bude porušovat prakticky jakýkoliv myslitelné AIO vodník. A Asetek se již v dávnější minulosti pokoušel tento patent vymáhat proti konkurentům, kteří buď vyráběli vlastní AIO chladiče konkurující výrobkům Aseteku, nebo je prodávají a nechávají si je vyrábět někým jiným, než Asetekem. Firma například zažalovala Cooler Master a požadovala stopku na import jeho výrobků do USA.

A vypadá to, že tyto žaloby a pokusy buď nějak ztížit pozici výrobcům konkurenčních chladičů, nebo od jejich prodejců vymoct poplatky za zmíněné patenty, by se mohly vrátit právě proto, že teď Asetek potřebuje zlepšit finance. Takže licenční příjmy z patentů by přišly hodně vhod.

Web igor’sLAB (vedený dlouholetým redaktorem německého Tom’s Hardware Igorem Walloskem) uvádí, že podle jeho zdrojů a komunikace s výrobci chladičů Asetek patentové žaloby, nebo různé předžalobní/obchodní výzvy k uzavření dohod vystupňoval, skutečně tedy zhoršené ekonomické výsledky vlivem koronaviru a onoho opuštění HPC trhu vedly k většímu důrazu na snahy vymáhat a monetizovat patenty. Cílí hlavně na výrobce AIO chladičů prodávaných v USA a vyzývá je, aby je stáhli z trhu, údajně pro to používá služby právní kanceláře Finnegan.

Dopis zaslaný Asetek firmě Arctic v rámci patentového sporu (Zdroj: igor’sLAB)

Na webu se objevil takovýto dopis požadující zastavení prodeje, používání a dovozu AIO chladičů, adresovaný firmě Arctic (jehož chladič Liquid Frezer II podle právníků Aseteku porušuje americký patent číslo 8 245 764). Podobně Asetek podle igor’sLAB vystupuje také proti firmám Aerocool, EKWB, Jonsbo, Lian Li a dalším. Firmy se v některých případech snaží dohodnout, v některých případech by ale asi mohlo dojít na zkoušku nervů a sil u soudu.

Dotyčný patent by měl vypršet v červnu 2025, takže ještě asi čtyři roky může Aseteku sloužit jako páka na konkurenty. V některých případech asi mohou firmy situaci řešit tím, že opustí dosavadní OEM výrobce a dohodnou se na výrobě s Asetekem. Asi bude zajímavé vidět, zda se jeho výrobky teď objeví pod více značkami, které teď spolupracují s čínskými partnery.

MSI MPG CoreLiquid K360 (testovali jsme ho zde) by měl používat 7. Generaci AIO technologie Aseteku

Pokud by v těchto sporech Asetek uspěl třeba se žalobami na zákaz importu chladičů, obvykle by se to asi projevilo hlavně v USA, kde tyto žaloby bývají podávány, ne na malých trzích, jako je ten náš (ať už českomoravskoslezský, nebo slovenský). Ovšem případné dohody o platbě licenčních poplatků za patenty Aseteku by mohly postihnout i nás. Cena AIO chladičů by kvůli nim totiž asi stoupla.

Je ale také možné, že třeba kvůli patentovým nepříjemnostem někteří výrobci svoje řady AIO chladičů úplně přestanou prodávat, protože to pro ně začne být příliš námahy proti realizovanému užitku. To by mohlo zhoršit výběr a konkurenci ve světě AIO chlazení. Stejně tak by ale s nabídkou chladičů samozřejmě také zamávalo, pokud by se finanční výsledky Aseteku zhoršovaly ještě víc a firma třeba eventuálně skončila nebo z tohoto oboru úplně odešla.

Zdroje: igor’sLAB, Yahoo Finance

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče nebo vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem. Celý článok „Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

  •  
  •  
  •  

Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one

Společnost MSI představuje zcela nové 23,8″ a menší 15,6″ počítače typu All-in-One, Je nezbytné mít stabilní datovou a informační platformu pro vaše rostoucí E-komerce/M-komerce. Novinkou je také první efektivní mini-PC na světě vybavené procesorem 10. generace Intel Comet Lake: Cubi 5. Tento PC lze namontovat na zadní stranu nového monitoru Pro MP221 a vytvořit tak dobře organizované pracovní prostředí. Celý článok „Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *