MSI MPG Coreliquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi

Klíčové vlastnosti

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Klíčové vlastnosti chladiče

Pro výměnu odpadního tepla procesoru s okolním vzduchem využívá MSI MPG Coreliquid K360, ostatně jako všechny kapalinové AIO chladiče, rozměrný radiátor. Zde použitý radiátor je bohužel pouze hliníkový, což je vzhledem k vysoké ceně chladiče trochu škoda. Měděný radiátor by jistě poskytl delší životnost celému chladiči a také by nabídnul o něco účinnější chlazení.

Hadice, které spojují radiátor s chladicím blokem, jsou opletené, přiměřeně poddajné a dlouhé celkem 40 centimetrů. Neměli byste tedy mít problém s umístěním radiátoru do přední pozice i u rozměrnějších skříní. Zapojení hadic do chladicího bloku s pumpou je řešeno pomocí otočných adaptérů. To usnadňuje jejich vedení ve skříni, aby se příliš nepletly do cesty ostatním komponentám v sestavě.

   

Pomyslným srdcem celého chladiče je čerpadlo Asetek sedmé generace, slibující tichý chod i při rychlé cirkulaci kapaliny v okruhu. Základna chladicího bloku je měděná a již z výroby je zde aplikovaná tenká vrstva pasty. V balení bohužel překvapivě chybí další tuba teplovodivé pasty, pokud byste například chtěli chladič znovu usadit nebo přemístit do jiné sestavy. Ujistěte se tedy, že montáž chladiče provedete takříkajíc „na první dobrou“.

   

A jistě jste si také všimli, že je celý chladicí blok poměrně rozměrný. Pro srovnání přidávám fotografii bloku vedle chladiče AMD Wraith Prism, který není o mnoho větší.

Vysvětlení pro tuto velikost je jednoduché. Nad chladicím blokem s pumpou se totiž nachází šedesátimilimetrový ventilátor MSI Torx 3.0, který má za úkol ochlazovat okolí patice procesoru. Tam se typicky nachází pasivní chladiče od napájecí kaskády procesoru a obvykle také i jeden z M.2 slotů pro SSD. Moderní SSD umí pěkně zatopit, a tak je chlazení této oblasti více než žádoucí. Na trhu navíc není příliš velký počet kapalinových AIO chladičů, které by něco podobného nabízely.

Nad tímto ventilátorem se dále nachází elektronický mozek celého chladiče a také 2,4″ displej. Tento displej je však bohužel jen obyčejný LCD panel, pozorovací úhly nejsou příliš velké a podsvícení také není příliš rovnoměrné. Daleko lépe by se zde vyjímal kvalitní OLED displej. Tento displej slouží ke zobrazení informací o teplotě nebo frekvenci procesoru, můžete si zde ale zobrazit i systémový čas, zadat libovolný text nebo si zde dokonce můžete nahrát vlastní obrázek.

   
   
   

Vše lze ovládat pomocí aplikace MSI Center, kde lze upravovat křivky ventilátorů, pumpy nebo měnit podsvícení ventilátorů. Také si můžete upravit orientaci displeje. Máte jednoduše vše na jednom místě.

   
   

Celý blok s pumpou, ventilátorem a displejem chrání perforovaný snímatelný plastový kryt. Ten se k bloku uchycuje pomocí čtveřice magnetů. Při instalaci chladiče je třeba jej sejmout, abyste se dostali k montážnímu rámečku a mohli chladič upevnit k procesoru. Nelze však také přehlédnout velké množství kabelů, které z tohoto bloku vedou.

Jedná se celkem o sedm kabelů. Jeden kabel  SATA pro napájení, jeden kabel USB 2.0 pro komunikaci mezi chladičem a aplikací MSI Center, jeden ARGB kabel pro ovládání podsvícení ventilátorů, jeden kabel pro zapojení pumpy do základní desky a celkem tři další kabely pro zapojení ventilátorů. Přidejte si k tomu dalších šest kabelů od ventilátorů. Každý ventilátor má totiž jeden PWM kabel a další kabel pro ARGB podsvícení. Máte tak dohromady celkem třináct kabelů! A ty musíte následně vyvázat. Celé by to šlo přitom částečně zjednodušit tím, že by PWM a ARGB kabely byly na konci vybaveny dvěma konektory a šly zapojit do série. Výrazně by to usnadnilo následné vyvazování kabeláže.

   

Příslušenství chladiče je překvapivě skromné. Najdete zde šroubky a rámečky pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice. Samotná instalace chladiče je velmi rychlá a jednoduchá. Pro patici AMD TR4/sTRX4 však budete navíc potřebovat odlišný rámeček. Ten najdete v balení procesoru. Kontaktní plocha chladiče je však vzhledem k velikosti procesorů z rodiny Threadripper malá a nedokáže pokrýt celý procesor a účinnost chlazení tak nebude optimální.

V balení dále najdete sadu šroubků včetně podložek pro montáž radiátoru ke skříni. Také se zde nachází třícestný rozbočovač pro ARGB podsvícení ventilátorů. Jak už ale bylo uvedeno v předchozím textu, tak v balení bohužel nenajdete žádnou tubu teplovodivé pasty. K dispozici je pouze předem aplikovaná vrstva na základně bloku. Vzhledem k ceně chladiče je absence tuby náhradní pasty jen obtížně pochopitelná.

   

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Blok s pumpou je skutečně rozměrný. Proč tomu tak je jsem již uvedl v předchozím textu. Radiátor má standardní hloubku a jeho šířka nepřesahuje šířku běžného ventilátoru. Cena tohoto chladiče je však skutečně vysoká a dostává se do teritoria základních sad pro stavbu uzavřeného chladicího okruhu.

S chladičem je dodávána trojice ventilátorů MSI Torx 4.0. Jejich papírové parametry jsou úctyhodné, ale zejména hodnotu maximálního statického tlaku zde beru s rezervou. Vzhledem ke konstrukci ventilátoru mi tato hodnota nepřijde příliš reálná. Rozsah otáček je nicméně velmi široký. V nízké zátěži můžete využít 0 dB režim a chladit procesor pasivně a ve vysoké zátěži pak můžete využít dva a půl tisíce otáček za minutu pro maximální chladicí potenciál. Při takto vysokých otáčkách ale musíte logicky počítat i s vysokou hlučností.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur

Oficiálnu správu o vydaní „NH-P1“ Noctua médiám ešte neposlala, no tento dlho očakávaný chladič sa prekvapivo objavil v ponuke obchodu Newegg. A údajne je skladom. Okrem ceny a označenia je pozoruhodný i popis. Ten je síce zatiaľ nekompletný, ale nejaké nové informácie odkrýva, najmä smerom ku kompatibilite. Na zozname podporovaných je i platforma Intel LGA 2066 pre procesory s vysokou spotrebou. Celý článok „Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP. Celý článok „Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus

Máme tu další vlajkovou loď mezi kapalinovými all-in-one chladiči, tentokrát od firmy Fractal Design. Podrobně se zaměříme na chladič Celsius+ S36 Prisma, který nabízí příjemně minimalistický design se špetkou ARGB osvětlení. A vzhledem k velikosti radiátoru lze očekávat vysokou efektivitu chlazení. Otázkou tak především zůstává, zda to není za cenu příliš vysoké hlučnosti, a také zda si chladič dovede obhájit svojí vysokou cenu. Celý článok „Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *