Alphacool má termolepidlo Core 2, na pasívy VRM či pamätí

Nové adhezívne lepidlo Alphacool Core 2

Niekedy je namiesto teplovodivej pasty či podložky vhodné skôr lepidlo. Typicky v prípadoch, keď má teplovodivý materiál okrem prenosu tepla zabezpečovať aj istiacu funkciu bez potreby ďalšieho spojovacieho príslušenstva. Takýchto lepidiel je veľmi málo, ale teraz vyšlo jedno nové a cena zaň je pomerne nízka. Core 2 stojí výrazne menej než väčšina konkurenčných riešení, ale s hviezdnymi vlastnosťami radšej nepočítajte.

Mnohí z vás sa už dozaista trápili s upevňovaním pasívu na súčiastky, ktoré vedľa seba na PCB nemajú žiadne montážne otvory. A keby aj mali, tak vášmu vlastnému pasívu zase až tak nepomôžu, keďže k nim treba aj sponu. Vynájsť podomácky sa dá síce vždy, ale komfortnejší postup než použitie lepidla asi nevymyslíte.

Existuje síce i možnosť samolepiacich teplovodivých podložiek, ale lepidlo sa predsa len lepšie prispôsobí prípadným nerovnostiam. Teplovodivých lepidiel je však akútny nedostatok. Je to aj tým, že Arctic Silver ako jedna z mála firiem ktorá sa týmito vecami zaoberá ich výrobu už ukončil. Nadviazať na ich predaje má teraz šancu novinka Alphacoolu. Tá takisto pozostáva z dvoch zložiek. Zo žltej (s hustotou 0,97 g/cm3) tvorenej polyamidom a čiernej (2,08 g/cm3) zase na báze hliníku, ktorého podiel v zložení sa uvádza na 70–73 %.

Súčasťou balenia sú dve špachtličky. Jedna na zamiešanie týchto dvoch zložiek a druhá na aplikáciu hotového materiálu. Ten by mal začať tvrdnúť až po 10 minútach, čo sľubuje dostatočný čas na aplikáciu. K úplnému vytvrdnutiu by potom malo dôjsť po zhruba dvoch hodinách.

Podozrivo nízka je špecifikovaná tepelná vodivosť, iba 0,9 W/mK. To je na porovnanie až 10-krát menej, než ma v popise Arctic Alumina. Tak snáď sa Alphacool nepomýlil v desatinnej čiarke. Vzhľadom k výrazne nižšej cene  Core 2 sa dajú horšie teplovodivé vlastnosti očakávať. Výrazne nižší koeficient prestupu tepla by tu ale zase až tak vadiť nemusel. V porovnaní s teplovodivými pastami na výkonné CPU a GPU sa počíta s výrazne nižšími nárokmi. Pamäte (i tie na grafických kartách), radiče SSD či procesory na malých vývojových doskách (typu Raspberry Pi) majú totiž podstatne nižšiu spotrebu.

Core 2 sa predáva v 4-gramovom balení za koncovú cenu 6,19 eur. Lepidlo môžete zakúpiť priamo v obchode Alphacoolu. Sú skladom, pripravené na odoslanie.

Mohlo by vás zaujímať: Malý pasív VRAM na SSD NVMe? Lacné a efektívne…


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *