Alphacool má termolepidlo Core 2, na pasívy VRM či pamätí

Nové adhezívne lepidlo Alphacool Core 2

Niekedy je namiesto teplovodivej pasty či podložky vhodné skôr lepidlo. Typicky v prípadoch, keď má teplovodivý materiál okrem prenosu tepla zabezpečovať aj istiacu funkciu bez potreby ďalšieho spojovacieho príslušenstva. Takýchto lepidiel je veľmi málo, ale teraz vyšlo jedno nové a cena zaň je pomerne nízka. Core 2 stojí výrazne menej než väčšina konkurenčných riešení, ale s hviezdnymi vlastnosťami radšej nepočítajte.

Mnohí z vás sa už dozaista trápili s upevňovaním pasívu na súčiastky, ktoré vedľa seba na PCB nemajú žiadne montážne otvory. A keby aj mali, tak vášmu vlastnému pasívu zase až tak nepomôžu, keďže k nim treba aj sponu. Vynájsť podomácky sa dá síce vždy, ale komfortnejší postup než použitie lepidla asi nevymyslíte.

Existuje síce i možnosť samolepiacich teplovodivých podložiek, ale lepidlo sa predsa len lepšie prispôsobí prípadným nerovnostiam. Teplovodivých lepidiel je však akútny nedostatok. Je to aj tým, že Arctic Silver ako jedna z mála firiem ktorá sa týmito vecami zaoberá ich výrobu už ukončil. Nadviazať na ich predaje má teraz šancu novinka Alphacoolu. Tá takisto pozostáva z dvoch zložiek. Zo žltej (s hustotou 0,97 g/cm3) tvorenej polyamidom a čiernej (2,08 g/cm3) zase na báze hliníku, ktorého podiel v zložení sa uvádza na 70–73 %.

Súčasťou balenia sú dve špachtličky. Jedna na zamiešanie týchto dvoch zložiek a druhá na aplikáciu hotového materiálu. Ten by mal začať tvrdnúť až po 10 minútach, čo sľubuje dostatočný čas na aplikáciu. K úplnému vytvrdnutiu by potom malo dôjsť po zhruba dvoch hodinách.

Podozrivo nízka je špecifikovaná tepelná vodivosť, iba 0,9 W/mK. To je na porovnanie až 10-krát menej, než ma v popise Arctic Alumina. Tak snáď sa Alphacool nepomýlil v desatinnej čiarke. Vzhľadom k výrazne nižšej cene  Core 2 sa dajú horšie teplovodivé vlastnosti očakávať. Výrazne nižší koeficient prestupu tepla by tu ale zase až tak vadiť nemusel. V porovnaní s teplovodivými pastami na výkonné CPU a GPU sa počíta s výrazne nižšími nárokmi. Pamäte (i tie na grafických kartách), radiče SSD či procesory na malých vývojových doskách (typu Raspberry Pi) majú totiž podstatne nižšiu spotrebu.

Core 2 sa predáva v 4-gramovom balení za koncovú cenu 6,19 eur. Lepidlo môžete zakúpiť priamo v obchode Alphacoolu. Sú skladom, pripravené na odoslanie.

Mohlo by vás zaujímať: Malý pasív VRAM na SSD NVMe? Lacné a efektívne…


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Teplovodivou pastou „Rise“ Alphacool nadväzuje na XPX-1

Ponuka Alphacoolu sa rozrastá o termopastu s názvom Rise. Tá je vlastne akousi nástupkyňou modelu XPX-1, ktorá sa už nepredáva. Nová pasta zostáva v rovnakej cenovej hladine, je teda dostupná za pomerne prijateľnú cenu, ale mala by mať o trochu lepšiu tepelnú vodivosť. A takisto nižšiu viskozitu, čo znamená, že sa lepšie rozleje a teoreticky i efektívnejšie vyplní nerovnosti medzi kontaktnými plochami. Celý článok „Teplovodivou pastou „Rise“ Alphacool nadväzuje na XPX-1“ »

 •  
 •  
 •  

Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie

Kvapalinové chladiče typu „všetko v jednom“ na grafické kartám sú (na rozdiel od tých procesorových) stále okrajová záležitosť. Alphacool sa im venuje a treba dodať, že i vo veľmi slušnej kvalite. Nové súpravy Eiswolf 2 sú kompatibilná tak s najväčšími jadrami GeForce 3000 (GA102) ako Radeon RX 6000 (Navi 21). A poradia si aj s niektorými staršími kartami, väčšinou ale iba s referenčnými návrhmi. Celý článok „Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil

Charakteristické pre značku Alphacool sú špičkové radiátory a rôzne príslušenstvo ku kvapalinovým chladičom. Výber ventilátorov však je pomerne úzky. To sa teraz trochu mení. Firma rozširuje svoju ponuku aj v tomto smere a to umne, neobvyklými návrhmi. Jedným z nových prírastkov je nízkoprofilová „stodvadsiatka“ a zvyšné dva ventilátory zase vynikajú mimoriadne vysokými otáčkami, aké pre počítačové ventilátory nebývajú bežné. Celý článok „Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *