Ventilátor s kryštalickou obručou? Novinka Gelid Stella Frost

Nové, doslova vyšperkované ventilátory Gelid Stella Frost

Gelid rozšíril ponuku svojich ventilátorov modelom Stella Frost. Špecifický a jedinečný je spôsobom, akým pracuje so svetlom RGB LED. Osvetlený rámček okolo rotora ste už dozaista videli, ale tu punc správnej bižutérie pridávajú „zľadovatelé“ kryštáliky (preto ten Frost), ktoré svetlo rôzne lámu. Odhliadnuc od vizuálnej stránky výrobca hovorí aj o dlhej životnosti či dôkladnom návrhu PWM.

Nech už máte na osvetlené komponenty akýkoľvek názor, pre mnohých používateľov má prítomnosť RGB pri výbere komponentov pomerne vysokú prioritu. Iný (lepší) v tomto smere sa najnovšie snaží byť Gelid s ventilátormi Stella Frost.

Osvetlený RGB LED je tak rotor, ako i lem na rámčeku okolo neho. Vzbudzuje pozornosť tým, že namiesto hladkého svetlovodu, ktorý býva obvyklý, tento pozostáva z malých kryštálikov. Je možné, že zdrojom inšpirácie pre takýto dizajn boli pamäte G.Skill Trident Z Royal, ktoré majú tiež kryštalický hrebienok.

Tým, že svetlovod ventilátorov Stella Frost má takúto nepravidelnú štruktúru, láme svetlo pod rôznymi uhlami a každý z kúskov svieti trochu inak. A výhoda je i v tom, že takéto vyhotovenie maskuje i priame zdroje svetla v mieste LED. Tie by v tomto prípade nemuseli byť také otravné ako na rovných povrchoch, na ktorých viac bijú do očí (a môžu byť nepríjemné).

Na osvetlenie rámčeka je použitých šestnásť LED, z každej strany osem. Ďalších osem je okolo motorčeka, ktoré zase osvetľujú rotor. V tomto prípade sú už priesvity otravnejšie, ako ukazuje i fotografia v záhlaví článku. LED sú adresovateľné a teda ventilátor používa 3-pinový konektor s 5 V napájaním. Na kábli sú dva konektory, samček i samička na zapojenie ďalších ventilátorov do série. S tými sa počíta, keďže sa jedná predovšetkým o ventilátory do skrinky.

Ventilátory Stella Frost sú zatiaľ dostupné iba v 120-milimetrovom formáte v netradičnej bielej farbe. Rozsah rýchlostí je 500–1600 ot./min a Gelid sa chváli aj tým, že motorček je navrhnutý s ohľadom na to, aby nevydával žiadne neželané zvuky, ako môže byť napríklad cvakanie. Vyslovene má ísť o „bezhlučný“ motorček, tak uvidíme.

Zo špecifikácií zatiaľ nie je jasné, aký tvar majú lopatky a vlastne ani koľko ich ventilátor má. Všetky fotky sú totiž realizované pri pomalej uzávierke za behu. Maximálny dosahovaný prietok vzduchu však má zodpovedať 118,9 m3/h a statický tlak 1,3 mm H2O. Tieto parametre hovoria o tom, že ventilátor má vysoký prietok, ale statický tlak je už nižší. To znamená, že pokiaľ uvádzané hodnoty zodpovedajú skutočnosti, tak môže ísť o vcelku dobré ventilátory do skrinky, ale na rebrá pasívov sa už príliš nehodia.

Použité ložiská majú byť dvojité guľôčkové a stredná doba medzi poruchami je uvádzaná až na 100 000 hodín. Záruka je ale iba  trojročná. Odporúčaná koncová cena je pritom 9,99 eur.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP. Celý článok „Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Gelid Sirocco – Otesánek hrající všemi barvami

Gelid je asijský výrobce, který se zaměřuje především na chladiče a ventilátory. To je patrné i z názvu této společnosti. Gelidus totiž znamená v latině ledově chladný nebo mrazivý. Ideální označení pro výrobce chladicích řešení. Sirocco však paradoxně označuje horký, vlhký a prašný vítr. Gelid Sirocco je ale především pěkný obr. Očekávám od tohoto chladiče tedy solidní výsledky v zátěžových testech. Snad nebudu zklamán. Celý článok „Gelid Sirocco – Otesánek hrající všemi barvami“ »

 •  
 •  
 •  

Gelid Phantom – ticho a výkon za skvělou cenu

Gelid není v našich končinách bohužel tolik známá značka jako například Noctua nebo BeQuiet!. To je ovšem trochu škoda, protože Gelid nabízí obvykle výborné chladiče za příznivé ceny. Jedním z takových produktů je právě model Phantom. Dvě věže, sedm heatpipe, tichý chod, vysoký TDP rating a cenovka pod tisícovku? Na papíře to zní až neuvěřitelně dobře. Uvidíme tedy, jak si Phantom povede v zátěžových testech. Celý článok „Gelid Phantom – ticho a výkon za skvělou cenu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *