Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí

Deravý exteriér

Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Základné parametre

Deravý exteriér

Ako sa na highendovú skrinku od renomovaného výrobcu patrí, všetko prišlo poctivo zabalené a vyplnené polystyrénom. Aj keď by bol lepší molitan, nie je z toho toľko neporiadku, ale čo už. Väčšia podlhovastá škatuľa obsahuje prídavné uchytenie pre štandardné rozmery ventilátorov na prednú stranu skrinky, namiesto tých pôvodných. Tá menšia je zase s príslušenstvom pre montáž ako skrutky alebo aj prídavná podpora pre grafické karty.

   

Vo verzii Gray TG light tint dostanete obe bočnice zo 4 mm hrubého temperovaného skla. Ak by ste ale mali niečo proti sivej farbe alebo sklu na skrini, tak Fractal Design má v ponuke ďalších 5 verzií v čiernej a bielej farbe s rôznymi kombináciami skla/plechu a ventilátormi s ARGB LED pri čiernom variante. Veľká výhoda oboch bočníc je beznástrojový západkový mechanizmus, vďaka ktorému ich rýchlo a ľahko vysuniete alebo zasuniete ak je treba zasahovať do vnútra skrini. Obávať sa nemusíte ani toho, že by ste sklo pri tomto manévre rozbili nakoľko je vložený celý panel v drážke. Tento systém som chválil už aj pri lacnejšej skrinke Meshify 2 Compact.

   

Zozadu stačí potiahnuť a bočný panel sa jednoducho vysunie

Prvá vec, ktorá dozaista zaujme vaše oko, je predný panel. Ten je takmer úplne otvorený s dizajnovou mriežkovou konštrukciou. Na spodku sa pýši logom Fractal. Panel sa dá z celej konštrukcie jednoducho vybrať pri potiahnutí vrchnej časti smerom od skrinky, kde je zacvaknutý. Čistenie je veľmi jednoduché, nakoľko ho ku skrini nedržia žiadne káble a tak sa nemusíte báť ho poriadne vyčistiť.

   

Za hlavným panelom, ktorý chráni ventilátory od zásahu nejakého väčšieho predmetu, je zavesený nylonový prachový filter s jemným zrnom. Ten je ako jediná bariéra nasávania. Ľahko sa dá z panela vysunúť a očistiť stlačeným vzduchom alebo vodou.

   

Za tým všetkým sa nachádzajú dva mohutné 180-milimetrové ventilátory Dynamic X2 GP-18 s hrúbkou 38 mm. Ich základ sú ložiská LLS (na báze fluidných?) s udávanou životnosťou 90 000 hodín. Napájanie a riadenie zabezpečuje 4-pin, takže regulovať otáčky je možné od 300 do 1200 za minutu. Ruka v ruke s otáčkami sa mení aj prietok vzduchu od 76 do 261 m³/h, čo sa pri vysokom prietoku vzduchu výrazne prejaví aj na hlučnosti. Ak by ste sa ale rozhodli pôvodné 180 mm vymeniť, tak budete musieť použiť redukcie v balení. Tie pridajú možnosť uchytiť dopredu aj 120 a 140 mm ventilátory v počte troch kusov. Takisto budete potrebovať redukciu k radiátoru vodného chladenia pre upevnenie na predný panel. Tie sa sem zmestia do veľkosti 360 (3× 120 aj 2× 180) a 420 mm. Spodnej časti patrí otvor s madlom nylonového prachového filtra pre nasávanie zospodu skrinky.

   

Funkčný panel navrchu kompatibilitou nezaostáva. Nájdete tu dva porty USB 3.2 gen.1 (t.j. s 5 Gb/s) typu A, čoraz viac používaný konektor USB-C s 10 Gb/s a dva 3,5 mm jacky pre mikrofón a slúchadlá. Všetko zavŕši tlačidlo zapnutia a resetu. Pri zapínaní je cítiť aj zo samotného stlačenia, že sa jedná o exkluzívnu skrinku. Stav zapnutia indikuje decentne osvetlený znak na tlačidle zapnutia. Reštart sa stláča výrazne horšie, pretože treba hlbšie stlačiť veľmi malú plochu. Dá sa to brať aj ako prevencia pred nežiadúcim stlačením.

Perforácia v podobe včelích plastov tvorí veľkú časť zadnej strany. I keď nie je zadná pozícia pre ventilátor osadená, je možné si všimnúť predprípravu pre 120 alebo 140-milimetrový ventilátor. Pozdĺž perforácie sa tiahne otvor pre I/O panel základnej dosky a priamo pod ním je 7 krytiek otvorov rozširujúcich kariet PCI Express. Pre všetky káble, ktoré sa napájajú zozadu skrinky, sú prichystané pásky na suchý zips. Tie zabezpečia uhladený vzhľad aj zo zadnej strany skrinky. Nakoľko je zdroj netradične umiestnený vo vrchnej časti skrinky tak organizáciu káblov v tomto vyhotovení vítam aj zozadu.

Aj keď sa môže zdať osadenie zdroja zvrchu neobvyklé na dnešnú dobu, tak musím povedať že jeho inštaláciu som ešte tak ľahko nezvládol asi pri žiadnej skrinke. Cez dve skrutky odstránite vrchný plastový kryt, a už môžete vložiť zdroj formátu ATX s maximálnou dĺžkou do 230 mm. Manipulácia s káblami je o to ľahšia, kedže máte k nim prístup zvrchu. Oceňujem ako FD myslel aj na tieto káble a umiestnil pásku so suchým zipsom aj v tomto priestore. Pri osadzovaní to možno oceníte podobne ako ja.

   

Nakoľko je dosť ľahké vysunúť obe bočnice, tak Fractal Design ich poistil možnosťou zaistenia cez skrutku na vrchnej časti pod horným plastovým krytom. Je to skvelá prevencia pred rozbitím skla ak napríklad počítač niekam sťahujete. Vľavo od toho si môžete všimnúť okrúhly otvor na plnenie expanznej nádoby vodného chladenia. Tie sú tu tri, dve 21 mm a jedna 25,4 mm.

A nakoniec spodná časť exteriéru skrinky, kde sú 4 nožičky s protišmykovými podložkami. Tie držia celú spodnú časť vo výške 35 mm nad podložkou. Vďaka tomu je možné zospodu nasávať veľké množstvo vzduchu na chladenie hardvéru. Preto aj celú spodnú stranu chráni prachový filter s jemným zrnom. Ak vám chýba nejaké decentné podsvietenie spod skrinky, tak po bokoch konštrukcie sú žľaby do ktorých je možné umiestniť pásy LED.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Lumen, tak po novom Fractal Design nazýva lacnejšie AIO chladiče

Fractal Design má pomerne silné leto. Po ventilátoroch Aspectunikátnej skrinke Torrent firma predstavila, vydala a uviedla do predaja aj novú rodinu kvapalinových chladičov „Lumen“. Tie sú k dispozícii tradične vo viacerých variantoch a atraktívne sú najmä priaznivou cenou. Za najväčší a najvybavenejší model zaplatíte menej, než je štartovacia suma vodníkov Celsius+ Prisma. A na úkor výkonu to zrejme nebude. Celý článok „Lumen, tak po novom Fractal Design nazýva lacnejšie AIO chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design vydal skrinku Torrent. Airflow na prvom mieste

Za doterajší úspech a dobré meno Fractal Design vďačí najmä odhlučneným skrinkám Define. S Najnovším prírastkom medzi skrinkami označeným Torrent však švédska firma celkom „otáča“. Priorita je tentokrát v dosahovaní čo najnižšieho zahrievania, a to i za cenu vyššej hlučnosti. Prispôsobená je tomu celá konštrukcia – deravá ako rešeto a prešpikovaná ventilátormi aj zospodu. Celý článok „Fractal Design vydal skrinku Torrent. Airflow na prvom mieste“ »

 •  
 •  
 •  

Vyhodnotenie súťaže: Vodník Fractal Design poputuje k čitateľovi…

Až do včerajšej polnoci ste mali možnosť sa prihlásiť o kvapalinový chladič Celsius+ S28 Prisma. Ďakujeme vám nielen za hojnú účasť, ale i za príjemné komentáre. Na základe vašich správ vznikla i celkom pozoruhodná štatistika o tom, aké skrinky a procesory vlastníte. Pre zvedavcov aj toto tajomstvo v tejto správičke odhalíme. Prvoradé ale samozrejme je, kto sa bude tešiť z nového chladiča na procesore. Celý článok „Vyhodnotenie súťaže: Vodník Fractal Design poputuje k čitateľovi…“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. druhá veta – …ale budiž. Budiš je obec v Turci 🙂
  výsledky sa dali očakávať, skrinka veľká že by v nej mohla bývať rodinka liliputov, predok jak rošt z grilu, milimetrový plech, sklo, aj sa divím, že to váži len 11 kíl, staré Chieftecy boli ťažšie, mali myslím okolo 16 kíl, ale to boli big towery…
  zasa konektory hore, vo Švédsku asi nepoznajú nasadaný prach a pokiaľ je pc v nejakej polici, nemusí byť úplne dobrý prístup ku tlačidlám a hlavne USB portom.

  1. Keďže nám obec Budiš nezaplatila za reklamu, tak som im propagáciu zrušil 🙂 dík za postreh.
   Viem si predstaviť, že by niekto prišiel s nápadom pre flexibilné umiestnenie konektorov a tlačidiel, v podobe odnímateľnej časti – vpredu a hore. My by sme si už len vybrali pozíciu, ktorá nám vyhovuje.

   1. konektory a tlačidlá spredu sú o dosť praktickejšie, ale dizajnéri čelných panelov sú proti, bohvie prečo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *