Vychádza FD Meshify 2 Compact a máme už otestované!

Prepracovaný exteriér

Populárna skrinka Meshify C od Fractal Design má po piatich rokoch na trhu konečne svojho nástupcu. Ten bol v tento deň i predstavený a prináša v starom tele nového ducha. O tom, že skrinka prešla výraznými inováciami svedčí aj nárast hmotnosti o vyše jeden a pol kilogramu. Tie nová Meshify nemá len tak náhodou a i vďaka nim necháva prvú generáciu ďaleko za sebou.

Základné parametre

Prepracovaný exteriér

Skrinka neprešla nejakým výrazným liftingom, ktorý by generačne sériu na prvý pohľad odlišoval a pôvodné čaro jej tak zostalo. Pri meraní hrúbky temperovaného skla som mikrometrom nameral 2,85mm, čo je dosť nezvyčajná hodnota. Predchodca má v parametroch 3 mm, tak uvidíme, aký údaj uvedie výrobca teraz. Aj s malými rozmermi môže byť váha skrinky vyššia, čo aj je. To vo mne hneď evokovalo možnosť masívnejšieho vyhotovenia, než čo mi prechádza medzi rukami štandardne. Hrúbka plechov sa pohybuje v rozmedzí od 0,78–0,8 mm, čo je solídny nárast oproti bežným 0,6 mm.

Nebudem dlho naťahovať a rovno vám prezradím, že otváranie bočníc sa dostalo na nový level. Či už temperované sklo alebo pravá kovová bočnica sa otvárajú bez nástrojov, len rukami, bez problémov a za sekundu. Bočnice majú špeciálne háky a zacvakávacie stĺpiky s guľovým zakončením, ktoré ich držia na skrinke. Fractal túto vychytávku nazval ako „bezskrutkový západkový mechanizmus“. na Niečo podobne jednoduché ste si mohli všimnúť aj pri Sekire s pántami. Veľmi rýchlo som si tento mechanizmus zamiloval, je dosť návykový a človek má tendenciu „len tak“ pre radosť podstúpiť zopár cyklov otvárania a zatvárania.

   

Obe bočnice presahujú až na zadnú stranu, kde na vrchu majú dve uvoľňovacie páky, ktoré stačí potiahnuť do priestoru a bočnica sa vám vysunie spolu s vašou rukou. Samozrejme je otázne, akú má tento mechanizmus životnosť, no nakoľko to človek nebude používať desaťkrát denne, tak si dovolím tvrdiť, že to skrinku prežije. Inak je zadná časť skrinky riešená štandardne s I/O otvorom pre základnú dosku, miesto na uchytenie 120 mm ventilátora, ktorý je ku skrinke dodávaný, krytky rozširujúcich kariet a na spodku máte otvor pre zdroj. Používať ďalší rámček na uchytenie zdroja a ten následne uchytiť na skrinku mi nikdy neprišlo ako šťastné riešenie. To isté je aj pri druhej generácii Meshify, ale pre kompaktné rozmery skrinky tomuto systému rozumiem –  zboku do tunela zdroj nedostanete.

   

Typický znak pre sériu Meshify je „pokrčený“ vzhľad predného panela. Ten novinke vývojári samozrejme nechali. Bežne v priestore to až tak nevidno v porovnaní s fotkou z toho správneho uhla. Takáto úprava však skrinke určite pridáva na elegancii. 

Oproti staršej sestričke má plne odnímateľný predný panel s ľahko vyberateľným prachovým filtrom. Predné, dizajnové sito, je na pántoch a hneď za sebou má jemný prachový filter. Z pántov je možné ho vybrať vycvaknutím a spolu s ním dostanete von aj nylonový filter na čistenie. Ak je nutné, je možné odobrať aj celý rám, ktorý celý tento mechanizmus na skrinke drží. Za ním vás čakajú dva 140 mm ventilátory Fractal design Dynamic X2. Tie majú oproti klasickým Dynamic ventilátorom (bez X2) menšiu spotrebu a taktiež dlhšiu životnosť, až 100 000 hodín. Ak by ste ich chceli vymeniť za vodné chladenie, tak je skrinka plne k dispozícií do veľkosti 360 mm, pričom nesmie prekračovať šírku 145 mm.

K odlíšeniu generácii vám môže poslúžiť stavový panel LED, ktorý svieti pri zapnutom počítači. Mimochodom je to jediná dióda, ktorá sa na tomto skvoste nachádza.

Fractal Design taktiež zmenil font písma na plechovom odznaku, ktorý má teraz aj iný tvar

Konektivita na vrchnom paneli nezaostáva. Sú tu dva porty USB-A prvej generácie (teda 5 Gb) a 1× USB-C je gen. 2 (10 Gb/s). Prvá generácia sa pýšila iba dvoma konektormi USB-A. Zbytok je totožný s väčšinou ostatných skriniek – tlačidlá na spustenie a reštart a 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Obe tlačidlá sa stláčajú stuha a je potrebné vyvinúť vyšší tlak, než je to zvykom. Predpokladám, že je to skôr prevencia proti nechcenému stlačeniu, pretože dráha pre zopnutie je takmer nulová.

Po novom mnohých nadšencov vodného chladenia poteší rozoberateľný vrchný panel. Ten pod hlavnou časťou, hrubším sitom, ukrýva odnímateľný jemný nylonový filter. S tým si voči predchodcovi výrazne polepšila. Zaháknutý je na konštrukcii slúžiacej k uchyteniu radiátora pre kvapalinové chladenie. To do formátu 240 mm a dôležité je, aby nepresahoval na výšku 40 mm, inak bude kolidovať so základnou doskou. V praxi tak budú kompatibilné iba vzácne úzke radiátory v kombinácii s nízkoprofilovými ventilátormi. Skôr sem asi pripevníte 120 mm ventilátory. Priestor je tu na dva.

Za účelom efektívnejšieho chladenia je väčšina spodnej strany perforovaná. Výrobcovia by si mohli brať príklad od Fractalu, nakoľko je celá táto časť chránená jemným nylonovým filtrom, čo nebýva zvykom. Pod ním je možné vidieť štyri skrutky, cez ktoré držia šuplík na 3,5″ HDD ku konštrukcii. Skrinka stojí na pogumovaných nožičkách. Taký môj postreh a rada je nešúchať skrinku po parketách. Zostanú vám na nich šmuhy, čo ale platí aj pri modeloch iných výrobcov.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj

Na analýzu elektrických vlastností do externého testlabu zoberieme aj zdroj Fractal Design Anode. Ten síce nijakým spôsobom nezapadá do mozaiky ostatných, keďže sa jedná o zdroj s podporou staršieho štandardu ATX, oproti ostatným má aj výrazne nižší výkon a podľa značky 80 Plus Bronze sa predpokladá aj nižšia účinnosť, ale zase bude dobrý na ilustráciu toho, ako je na tom v porovnaní takáto nízkorozpočtová možnosť. Celý článok „Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod. Celý článok „Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Asi bych mechanismus (de)montáže bočnice popsal jako západkový, pak se čtenář může lépe zorientovat. V anglické verzi je překladem popis ještě krkolomnější, přitom sám Fractal mechanismus popisuje jako „latch“ 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *