Toshiba vydává jako první HDD s mikrovlnným zápisem FC-MAMR

18TB pevné disky Toshiba řady MG09 přináší energeticky asistovaný záznam FC-MAMR

V pevných discích nepřichází často velké inovace, ale teď tu nějaký ten pokrok máme. Toshiba totiž oznámila první HDD s technologií MAMR, kdy je hustota záznamu vylepšená pomocí mikrovlnného záření, díky kterému lze záznam zmenšit za hranice možné s běžnou technikou. Technologii MAMR původně oznámila firma WD, ale třetí menší výrobce magnetických disků většího konkurenta zdá se předběhl.

Vývoj pevných disků ke světlým zítřkům vyšším kapacitám je teď dost ve stínu SSD, čemuž nepomáhá, že technologie jako HAMR, které měly přinést mnohem větší „velikosti“, se opozdily o mnoho let. HAMR u Seagate možná je konečně na cestě, ale doposud se vydání pořád odsouvalo. U Western Digitalu to vypadalo, že by se jako praktičtější alternativa mohla objevit mikrovlnná technologie MAMR, ale firma teď také trošku zařadila nižší rychlost a místo MAMR už hovoří jenom o „energeticky asistovaném zápisu“ (EAMR) či ePMR, což je asi méně účinné a jednodušší řešení.

Ale do toho teď přichází svěží vítr. Toshiba, která je proti velké dvojice výrobců (WD, Seagate) menším hráčem, oznámila vlastní disky s technologií FC-MAMR. A tato HDD by měla být vůbec první, která budou používat regulérní formu této technologie, kdy je je pro energetickou asistenci použito mikrovlnné záření.

Minulý týden oznámila Toshiba novou řadu disků MG09, což jsou také 3,5″ pevné disky určené pro datacentra a založená na héliové technologii s až 9 plotnami. Kapacita je 18 TB, což znamená, že každá plotna už má sama o sobě kapacitu 2 TB. Toshiba bude nabízet i 16TB model, ten by mohl mít jen osm ploten (nebo jsou dvě strany/hlavičky nevyužité).

Nejde o první 18TB disky: WD je uvedlo již loni v létě s onou technologií EAMR, Seagate pak v září. Tato HDD nemají záznam SMR a ani novinka od Toshiby nepoužívá tuto obezličku, jde také o „CMR“. Ovšem u Toshiby je kapacita dosažena jak již bylo řečeno pomocí nové technologie FC-MAMR. Plotny jsou údajně hliníkové s tloušťkou 0,635 mm, vyrábí je Showa Denko.

Pevný disk Toshiba MG09 s technologií FC-MAMR (Zdroj: AnandTech)

FC-MAMR znamená „Flux-control Microware-assisted Magnetic Recording“. Bohužel toho k této technologii Toshiba příliš nesděluje, takže není úplně jasné, jak se liší od původní idey MAMR od Western Digitalu. Nebo od toho, co teď prodává pod označením ePMR nebo „EAMR“ (což je generičtější termín označující, že se k usnadnění záznamu používá nějaká energie, není řečeno jaká). FC-MAMR by ale asi mohla být pokročilejší technika než ePMR. Nejspíš také méně komplikovaná a obtížná než HAMR s laserem. Ale možná také neumožní tak velké zahuštění stop.

Tato HDD mají klasickou rychlost rotace 7200 otáček za minutu a jsou opatřená 512MB mezipamětí. Výkon sekvenčního čtení nebo zápisu má být až 268 MB/s. Vzhledem ke kapacitě jinak také je překvapivě nízká spotřeba. Disky mají při zápisu či čtení odběr 8,35 W, ale při nečinnosti, kdy se jen točí plotny a hlavičky čekají na příkaz, je příkon jen 4,16 W.

Specifikace disků Toshiba MG09

V nabídce by měly být jak verze s rozhraním SATA, tak SAS (ty mají o trošku horší spotřebu) a dále bude na výběr ze 4KB nebo 512bitových sektorů, z variant se schopností kryptografického mazání (a šifrování obsahu) a dokonce by měly existovat i verze s perzistentní mezipamětí na bázi NAND Flash. Jde také o disky pro enterprise a serverové nasazení s nepřetržitým provozem, takže mají střední dobu mezi poruchami 2,5 milionu hodin a pětiletou záruku (ale je u nich mimochodem stanoveno, že jsou určené pro průměrnou zapisovací zátěž asi 550 TB ročně – ne že by se plotny zápisem opotřebovávaly jako SSD, asi jde hlavně o to, aby se permanentní vysokou zátěží neochodily mechanické části).

Tyto disky by se měly začít dodávat zájemcům do konce příštího měsíce, asi ale zatím jde spíš o dodávky vzorků, takže sériová produkce a masovější prodej těchto FC-MAMR disků asi nastane až za nějaké měsíce. Těmi klienty se nyní asi míní hlavně velcí výrobci serverů a provozovatelé datacenter, takže tyto disky se asi nemusí hned tak objevit na volném trhu. Ale později by se asi s touto technologií mohly objevit i běžnější modely, které už by si obyčejný člověk (respektive obyčejný člověk, jenž potřebuje pracovat s úložišti o takto vysokých kapacitách) také mohl někde pořídit.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *