Nezájem o HDD. V Q4 2022 prodeje klesly skoro na polovinu

Krize ve světě dopadla na magnetické disky

Ne, že bychom si mysleli, že technologie magnetických disků je přežitá a už nepotřebná, ale z vývoje na trhu se zdá, že dost lidí či zákazníků takové názory asi přechovává. Podle statistik analytické firmy Trendfocus v uplynulém roce drasticky klesla poptávka po těchto zařízeních. Možná to částečně lze připisovat i celkovému útlumu trhu s počítači a jde z části o cyklický výkyv, ale bavíme se o propadu prodejů téměř o polovinu.

Aktuální výsledky prodejů HDD za čtvrtý kvartál roku 2022 ukazují propad proti třetímu kvartálu, byť aspoň v některých oblastech počítačového průmyslu bývá závěr roku nejsilnější. Tyto mezikvartální propady jsou ale ještě mírnějšího charakteru – tedy relativně. U Toshiby a Seagate to má být pokles o nízké jednotky procent, horší propad měl Western Digital, jemuž se v Q4 zhoršily proti Q3 prodeje o něco mezi 12,7 % až 16,2 %. Průměrně to má pro všechny výrobce vycházet na pokles o hodnotu mezi 5,2 a 8,3 % (jde o rozsah hodnot proto, že odhad prodejů jednotlivých značek je také v určitém intervalu).

Hodně špatně to ale začne vypadat, když se povídáme na meziroční srovnání, tedy na prodeje v posledním kvartálu roku 2022 proti stejnému období v roce 2021. Zde vychází, že celkově se trh s HDD zhroutil o 40,5–42,5 %. Trendfocus uvádí, že u HDD Seagate klesly v Q4 prodeje meziročně o 41,7–43,7 %, Western Digitalu o 40,7–43,0 % a Toshibě o 37,7–39,3 %. Je to tedy mezi značkami poměrně vyrovnané, ale v horších případech se pokles blíží k 50 %.

A nejde přitom o pokles měřený tržbami, ve kterém by se mohlo promítnout třeba celkové zlevnění HDD. Jde o pokles prodejů v kusech, což znamená, že se za rok prodalo skoro o polovinu méně mechanických (magnetických) disků.

Tržní podíly výrobců. Za kvartál se prodá 35 milionů HDD

V absolutních číslech je nyní největším dodavatelem HDD firma Seagate, jejíž prodeje byly v Q4 2022 (tedy po oněch propadech) mezi 15,1–15,6 milionu kusů a měla tržní podíl cca 42,9 %. Druhý je Western Digital, u nějž se prodeje odhadují na 12,3–12,8 milionu kusů HDD během Q4 2022, s tržním podílem 34,9–35,2 %. Podíl třetí Toshiby je o něco menší – u ní se prodeje odhadují na 7,8–8,0 milionu HDD a tržní podíl na 22,0–22,2 %.

22TB pevné disky WD Gold Red Pro a Purple Pro, ilustrační foto (Zdroj: Western Digital)

Nejvíc se přestávaly prodávat serverové disky

Podle Trendfocusu výrazně klesla poptávka pro serverových HDD (kterých se v Q4 2022 prodalo pořád mezi 10 a 11 miliony kusů, ale dříve to bývalo mnohem více). Je možné, že poptávka se později zase trochu zvedne. Část poklesu může být přechodná například proto, že podobně jako Intel nebo AMD měli výrobci příliš velké skladové zásoby po předchozím boomu a teď je musí odbourat.

O něco lepší je prý situace ve spotřebitelských discích, kde dnes asi nejvíce táhnou poptávku externí HDD. U velkých 3,5″ HDD prý bylo zhoršení jen o jednotky procent (zatímco v serverech šlo o desítky procent). Ve čtvrtém kvartálu se dokonce prý o 15 % mezikvartálně zvýšily prodeje 2,5″ disků, opět asi těch externích. V tomto případě ale nejspíš šlo jen o sezónní výkyv, kdy zákazníci nakupovali externí disky jako Vánoční dárky. V noteboocích mají 2,5″ HDD asi víceméně utrum, protože menší 500GB modely už stojí stejně jako SSD stejné kapacity.

Bylo by dobré, kdyby se právě kvůli spotřebitelskému trhu HDD ve výrobě udržela, a pokud možno na tento tlak reagovala zvyšováním kapacit a zlepšováním ceny za jednotku kapacity. Pro archivaci, zálohy a ukládání objemných dat (třeba videa) totiž stále není lepší technologie vzhledem k ceně. Pořízení většího prostoru založeného na SSD je totiž stále dost drsná výloha.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

WD vydává 32TB pevné disky, i bez HAMRu. Uvnitř je 11 ploten

Letos na trh konečně přišly HAMR disky (po více než deseti letech, po které byly „hned za rohem“). Seagate s touto technologií dosáhlo na první 30TB a 32TB disky, ostatní výrobci ale zatím nenásledovali. A zdá se, že WD se podaří Seagate doběhnout i s konvenčními HDD. Firma totiž teď oznámila vlastní 32TB HDD – model Ultrastar DC HC690 s technologií UltraSMR. Ten se na tuto kapacitu dostal zase jinou inovací. Celý článok „WD vydává 32TB pevné disky, i bez HAMRu. Uvnitř je 11 ploten“ »

  •  
  •  
  •  

I HDD zdražují. WD a Seagate oznámily zvyšování cen všech disků

Od zhruba září se začaly zvyšovat předtím dlouho padající ceny SSD, což se pak vyostřilo v měsících nového roku. Bohužel tento jev nezůstane izolován jen v oblasti elektronických úložišť a obecně produktů založených na paměti NAND Flash. Také výrobci konkurenčních pevných (či magnetických, mechanických, rotačních…) disků oznámili, že budou zvyšovat ceny, dokonce téměř koordinovaně. Celý článok „I HDD zdražují. WD a Seagate oznámily zvyšování cen všech disků“ »

  •  
  •  
  •  

Dvouvrstvé plotny pro HDD můžou až ztrojnásobit kapacitu disků

Letos v lednu Seagate konečně oznámil definitivní vydání prvních disků používajících technologii HAMR, tedy zápis s pomocí laserové „asistence“. Do HAMR se vkládají naděje, že konečně umožní výrazně zvětšit kapacity HDD, Seagate momentálně očekává 40TB a 50TB disky. Vypadá to ale, že by mohla přijít inovace, umožňující další zdvojnásobení, a možná i ztrojnásobení kapacity ještě nad rámec HAMR: záznam ve více vrstvách na sobě. Celý článok „Dvouvrstvé plotny pro HDD můžou až ztrojnásobit kapacitu disků“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. to je super, lebo mozeme ocakavat pad cien. Syno nech konecne vyda „j“ modely s 2,5GBit sietovkou a nic nam nebrani v upgrade starych NASov.

      1. 1TB SSD je už len o 10-15 eur drahšie ako 1TB HDD.
        16-18 TB interné disky zlacneli za posledné 3 mesiace o 15%.
        Asi tažko môžu výrobcovia HDD zdražovať, keď o chvíľu sa oproti SSD neoplatia už ani 2TB HDD.
        Nájsť interný 2,5″ HDD vyššej kapacity ako 2TB je problém. Dajú sa kúpiť len ako externé. Zmizli aj SSHD.
        Jediná šanca pre výrobcov HDD sú vysoké kapacity za nižšie ceny. Pribúdajúce vrstvy NAND čipov, za veľmi krátku dobu urobia už aj 4TB HDD nepredajnými.

        Už teraz sem tam 2TB SSD sa dá kúpiť za cca 105 Eur. HDD sú cenou na poklese cien. 2021-2022 boli vo výpredajoch, potom zvýšili ich cenu, obchody ako alza, nay, datart sa snažia držať ich vysoko, ale mironet, amazon, tam je možné sledovať ceny výrazne nižšie. Na amazone pred cca 3 mesiacmi externé WD boli za polovičné ceny oproti alze.

        Týmto vývojom sa zdá, že bežným spotrebiteľom bude stačiť v notebooku 2-4TB ssd a maximálne jeden 20TB externý 3,5″ disk. Aj to len vtedy, ak budú viac natáčať 4K videá. Okrem zálohovania všetkého z internetu, vlastnými dátami je problém zaplniť také kapacity.

        1. Z pohledu kapacity to vypadá jednoduše, ale zamíchej do koktejlu wear leveling a obnovu dat. V příspěvku je taky řeč zejména o serverovém segmentu (server-grade SSD jsou cenově jinde). Za sebe teda nemůžu na vývoj vsázet, bez kontextu těžko soudit. Nemám detailně zmapováno, jak se situace zpětně vyvíjí v delším horizontu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *