Vyšla druhá, „krajšia“ generácia ARGB vodníkov DeepCool LS (SE)

DeepCool LS720 SE a LS520 SE

Nové vodníky DeepCool LS SE idú do predaja relatívne krátko po tom, čo boli predstavené modely zo série LT. Vzhľadom na veľmi podobné parametre sa jedná o alternatívu, ktorá ponúka najmä iný vzhľad. Hlavne v tom, že v tomto prípade sú už použité ventilátory s ARGB LED, ale výrazne iné je aj vyhotovenie krytu na vodnom bloku. Tým sa tieto vodníky odlišujú aj od starších modelov bez SE v označení.

Po vodníkoch LT520 a LT720 zo záveru minulého roka DeepCool pokračuje v expanzii a ponuku rozširuje o ďalšie dva modely – LS720 SE (s 360 mm radiátorom) a menším LS520 SE (240 mm radiátor).

Oproti sérii LT je rozdiel v tom, že v rade LS sú použité ventilátory s ARGB LED. Nejaké osvetlené prvky majú síce aj vodníky LT, ale iba v rámci puzdra vodného bloku. Tie sú na LS520 SE a LS720 SE, ale v podstatne väčšej intenzite, keďže sú kompletne osvetlené rotory všetkých ventilátorov. DeepCool takéto chladiče (s osvetlenými ventilátormi aj s osvetleným vodným blokom) už síce má, a to i pomerne čerstvé (z mája 2022), ale s niečím u nich evidentne nebol spokojný.

Navonok to vyzerá tak, že s vizuálnom vodného bloku, ktorý u nových modelov SE (second edition?) podľa vzoru vodníkov LT má na pôsobivejší vnem zrkadlový efekt. V iných veciach sa ale blok chladičov LS SE na tie na modeloch LT veľmi nepodobá. To aj pre kruhový prierez (LS SE) namiesto obdĺžnikového (LT) a kompletne osvetlený vrchný panel (vodníky LT ho majú spolovice tienený, zakrytý nepriehľadnou strieškou).

Funkčné rozdiel naprieč vodníkmi z ostatného obdobia (a tam platí aj prvá generácia modelov LS, na ktoré tieto nové LS SE nadväzujú) by mali byť pomerne malé. Všetky totiž majú rovnakú pumpu 4. generácie DeepCool (nejde teda o Asetek) a rovnaké parametre sú uvádzané aj u ventilátorov.

Isteže, osvetlené varianty (LS) v porovnaní s neosvetlenými (LT) môžu mať pre trochu iné materiálové zloženie rotora trochu iné vlastnosti (podobne, ako je to aj u čiernych a bielych ventilátorov Corsair AF120), ale to bude na úrovni veľmi malých odlišností. DeepCool v parametroch uvádza, že jeden ventilátor môže pri maximálnej rýchlosti dosahovať prietok až 145,8 m3/h. A vzhľadom na to, že udávané parametre prietoku pomalších variantov (FC120) týchto ventilátorov FE120 s našimi meraniami dobre škálujú, je pravdepodobné, že si DeepCool nevymýšľa. Samozrejme, za sprievodu vysokej hlučnosti, pretože sa dosahovaný prietok vzťahuje na 2250 ot./min, ktoré u 120 mm ventilátorov len tak neprepočujete. Na obmedzenie rozsahu PWM (na 500–1600) je pre tichšiu prevádzku súčasťou príslušenstva aj spomaľovací adaptér (s elektrickým odporom).

Zo základných parametrov: Radiátory sź vyrobené z hliníku a och rozmery sú v pomere dĺžka/šírka výška 402/120/27 mm (360 mm variant) alebo 282/120/27 mm (240 mm variant). Aby ste dostali celkové rozmery (a overiť si napríklad, či sa vo vašej skrinke dá nainštalovať aj do stropnej pozície), je treba ešte pripočítať výšku ventilátora. Tá je štandardná – 25 mm.

Podporované platformy sú AMD AM5/AM4 a Intel LGA 1700/1200/115x. Odporúčané koncové ceny sú 115–120 eur/2752 –2871 Kč (LS720 SE) a 100–105 eur/2393–2513 Kč (LS520 SE). Dostupnosť je hlásená na január, presný dátum DeepCool v tlačovej správe neuvádza.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú. Celý článok „Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie

Ešte nedávno to vyzeralo, že keď sa Noctue nepodarí vydať novú generáciu 140 mm ventilátorov do konca roka (2022), tak tu bude tesne po ňom. Momentálne je ale dokonca v ohrození aj tohtoročné vydanie. Príčinou je chyba, s ktorou, zdá sa, Noctua príliš nepočítala. Týmto oneskorením sa mimochodom výrazne posúva aj plánovaný predaj nástupcu procesorového chladiča NH-D15. Celý článok „Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta

Na závěr letošního roku jsem si pro vás přichystal recenzi chladiče DeepCool AK400 Zero Dark Plus. Jedná se o cenově zajímavý chladič střední třídy s moderním designem. Přívlastky Zero Dark a Plus označují černou edici chladiče, respektive druhý ventilátor v balení. Také mě dost zajímá, jak si DeepCool AK400 Zero Dark Plus povede proti chladičům Fera 5 a Fortis 5 od Endorfy (SilentiumPC), kterým konkuruje jak cenově, tak udávaným TDP. Celý článok „DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *