Temné ventilátory, efektný blok: Nové vodníky DeepCool LT

DeepCool LT720 a LT520

DeepCool rozšíril ponuku svojich kvapalinových chladičov o dva modely so 120 mm ventilátormi. Väčší LT720 (s troma ventilátormi) a LT520, ktorý má o ventilátor menej. Oproti sérii vodníkov LS sú použité neosvetlené ventilátory, no ARGB LED konštruktéri implementovali do puzdra vodného bloku so zrkadlovým efektom. Nielen to má byť v tejto časti chladiča atraktívne, ale i samotná pumpa.

Asi by sa dalo konštatovať, že kvapalinové chladiče DeepCool LT by mali na prvý pohľad zaujať tých používateľov, ktorí nesympatizujú s kompletne osvetlenými rotormi ventilátorov na vodníkoch DeepCool LS, ale nejaká svietiaca ozdoba v rámci bloku už byť môže.

Najnovšie vodníky DeepCool sú v dvoch formátoch, v 360 mm (LT720)240 mm (LT520). S tým, že radiátor na dĺžku tri za sebou uložené ventilátory presahuje v obidvoch prípadoch o 42 mm. L720 má na dĺžku 402 mm a LT520 zase 282 mm.

Použité ventilátory FK120 rýchlostne presahujú tie (F120), ktoré sa predávajú samostatne, o 400 ot./min. Pri maximálnej rýchlosti je dosahovaných až 2250 ot./min. Vtedy má prietok vzduchu podľa špecifikácií dosahovať až 145,86 m3/h a statický tlak 3,27 mm H2O. Rovnaký statický tlak je uvádzaný aj pri vodníkoch LS720/520 s ventilátormi FC120, takže vplyvom rôzneho materiálu by nemalo naprieč týmito modelmi dochádzať k rozdielnemu prietoku telom radiátora a chladiaci výkon by mal byť rovnaký. Ložiská ventilátorov sú kvapalinové (FDB), informáciu o MTBF DeepCool neuvádza.

Na rozdiel od mnohých konkurenčných vodníkov je tu iná pumpa. Nejedná sa totiž o dielo Aseteku a DeepCool sa chváli vlastnou pumpu vo svojej štvrtej generácii. Tá ma motorček s trojfázovým krútiacim momentom (čo je z pohľadu dosahovania čo najnižších vibrácií a čo najnižšej hlučnosti dobre) a rýchlosťou 3100 ot./min. S ohľadom na efektívnejšie prúdenie kvapaliny má byť vnútri bloku lepšie (než bývala) usporiadané mikrokanáliky. Tie sú medené rovnako ako celý blok. Radiátor je už ale hliníkový, ale súdiac podľa dlhšej, 5-ročnej záruky, bude spomaľovač galvanickej korózie zrejme pomerne efektívny.

Vizuálne pútavé majú byť vodníky LT720 a LT520 najmä pre vyhotovenie krytu vodnej pumpy. Ten je zo štyroch strán vyhotovený z číreho materiálu, za ktorým sú tienené ARGB LED, ktoré osvetľujú štvorcové a obdĺžnikové  svetlovody. Tých sa zdá byť vnútri viac, v rôznych úrovniach, čo je dosiahnuté vďaka ich zrkadleniu. V súvislosti s týmto efektom DeepCool spomína viac-rozmerovú estetiku.

Na záver ešte podpora, cena a dostupnosť týchto vodníkov. Podporované sú platformy Intel LGA 1700/1200/115x/2066/2011(-v3) a AMD AM5/AM4 a chladiče nainštalujete takisto na Threadrippery na platformách TRX4 a TR4. Odporúčaná koncová cena je v rozmedzí 145–150 eur (LT720), respektíve 125–130 eur (LT520). V obchodoch by mali byť chladiče dostupné od januára 2023.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Veľmi nízky top-flow chladič už BeQuiet! nechýba, má Pure Rock LP

Naozaj nízkoprofilový chladič CPU. To je vec, ktorú až doteraz BeQuiet! vo svojej ponuke nemal. So 45 mm vysokým (alebo skôr nízkym) Pure Rock LP sa situácia mení. Oproti mnohým konkurenčným riešeniam má tento chladič výhodu v širšej kompatibilite. Hlavne podporuje platformu AMD AM5, ktorá niektoré malé chladiče typu top-flow prekvapila a vyradila zo zoznamu kompatibilných. Celý článok „Veľmi nízky top-flow chladič už BeQuiet! nechýba, má Pure Rock LP“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NH-U12A chromax.black – Legenda zpátky v černém

Noctua NH-U12A je chladič, který již dříve dokázal, že s trochou snahy jde nabídnout výkon špičkových dvouvěžových chladičů v kompaktnějším provedení. Když jsem jej však testoval naposledy, používal jsem ještě starší metodiku, takže s uvedením černé verze s označením chromax.black se nabízí ideální příležitost provést nové testy. Otázkou také zůstává, zda si chladič NF-U12A chromax.black dovede obhájit svoji vysokou cenovku. Celý článok „Noctua NH-U12A chromax.black – Legenda zpátky v černém“ »

 •  
 •  
 •  

Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm

Arctic má už aj menší variant Alpine 17. Model tohto top-flow chladiča s koncovým označením LP (low profile) je o ventilátor nižší. Tým sa mu otvárajú dvere bočnice do užších skriniek, kde sa vyššie konštrukcie nezmestia a privysoké bývajú takisto chladiče Intel Laminar RM1 (z balení Core i3 až Core i 7) či RS1 (z Celeronov a Pentií). Je však dôležité mať na pamäti, že chladič Arctic Alpine 17 LP je koncipovaný pre veľmi úsporné procesory. Celý článok „Znížený procesorový chladič Alpine 17 (LP) je vysoký 43 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *