„M1 od Qualcommu“ bude mít CPU architekturu Oryon. Vydání 2023

Výkonná ARM architektura pro PC od Qualcommu a Nuvie má jméno

PC s procesory ARM jsou dnes taková rozpačitá – jejich procesory používají architektury ARM Cortex pro mobily a chybí jim výkon. Proto se hodně nadějí vkládá do procesorů Qualcomm s jádry Nuvia, která mají být výrazně lepší, nebo to tak alespoň maloval „hype“, jenž se kolem nich utvořil. Tyto SoC budou zcela novou řadou v portfoliu Qualcommu, a pokud jde o doteď téměř čistě „Wintel“ počítače a notebooky, mohly by všechno změnit.

Pro kontext je třeba připomenout, kde se architektura Nuvia vzala. Před pár lety jsme byli možná na absolutním vrcholu zájmu o procesory ARM od Apple. Tehdy vykazovaly velké každoroční nárůsty výkonu a zdálo se, že Intel a AMD za nimi beznadějně zaostanou a tento vývoj už nikdy nebudou stíhat. To se pak ale nestalo, naopak se zpomalila evoluce architektur Applu. Ale v tehdejší atmosféře, kdy ARM vypadal jako nezastavitelná síla, se část inženýrů vyvíjejících CPU architekturu pro Apple osamostatnila a založila si startup Nuvia. Od toho se čekalo, že přinese podobně revoluční ARM procesory.

A právě Qualcomm pak Nuvii koupil a oznámil, že architekturu a její další potomky bude používat v procesorech pro notebooky. Od těch tedy je očekáván podobně vysoký výkon a efektivita, jaká je chválená na čipech jako Apple M1. Poptávka po mediálních „příbězích“ způsobuje, že se často zjednodušeně mluví o „Apple killerech“ a podobně, i když nic takového samozřejmě Qualcomm neříká.

Před nedávnem se sice až nepochopitelně proti tomuto plánu – který by mohl této procesorové instrukční sadě jako takové velmi pomoci – začal stavět na zadní samotný ARM, ale Qualcomm podle všeho plány na nasazení procesorů s jádry Nuvia do PC nezměnil.

Nové jádro je Oryon, celý procesor bude dál Snapdragon

Nyní firma oznámila, že „Nuviácká“ architektura přijde na trh pod označením Oryon – máme pro ni tedy konečně jméno. Není jasné, zda to bude architektura již nějak odlišná od toho, co vyvíjela Nuvia původně jako startup, nebo jsou úpravy jen dílčí. Oryon by mělo přesněji být přímo jméno pro samotné jádro CPU.

Oryon bude jádro CPU tvořící komponentu procesorů Snapdragon (zdroj: Qualcomm)

Qualcomm je ale, zdá se, stále hrdý na svou značku Snapdragon. A tak zřejmě nevyužije příležitost s příchodem těchto výkonnějších jader (tedy aspoň doufejme, že nepůjde o zklamání jako u vlastních CPU jader Samsungu) provést „rebranding“ a zavést pro PC procesory nějaké nové jméno. Na to by se Oryon docela hodil, něco jako „Qualcomm Oryon 9000“ by neznělo zle.

Místo toho se tyto vyhlížené PC procesory budou stále jmenovat Snapdragon, ovšem jejich CPU jádra budou Oryon (místo dnešního Kryo, respektive reálně Cortexů). Ponechání značky Snapdragon má i určitou logiku, protože v notebookových procesorech bude pořád hodně DNA z dnešních mobilních Snapdragonů – tzv. uncore, AI jednotka, multimédia, GPU a další bloky budou asi převzaté z mobilních SoC.

Oryon přijde už příští rok?

Jednu dobu Qualcomm uváděl, že by dle jeho plánů příchod těchto procesorů do PC snad mohl nastat už příští rok (2023). Mezitím se začalo mluvit i o roce 2024, ale to jsou, zdá se, spekulace. Byť zpoždění by se asi dala očekávat už jenom kvůli sporu s ARMem a jeho až trošku šokujícímu požadavku, aby Qualcomm doslova zahodil a smazal vyvinutá IP.

Qualcomm Oryon – oznámení (zdroj: Qualcomm)

Qualcomm totiž momentálně jako čas, kdy konečně „přijde Nuvia“, pořád uvádí rok 2023. Firma mluví o tom, že nynější oznámení jména Oryon (a už vlastně ničeho dalšího, technické podrobnosti jsou pořád pod pokličkou) je jakousi návnadou předcházející „dalšímu dění v roce 2023“.

I pokud by se stalo, že komerční dostupnost zařízení (tedy hlavně notebooků) s procesory Snapdragon už založenými na architektuře Oryon nastane pro nás kupující reálně až po začátku roku 2024, samotné procesory a jejich platforma budou pravděpodobně představeny ještě v druhé polovině roku 2023. Tak to ostatně bývá i se SoC pro mobilní telefony, které bývají prezentovány o něco dřív než telefony na nich založené a s náskokem několika měsíců před reálnou dostupností v obchodech.

Každopádně se snad čas, kdy ARM notebooky s procesorem ARM víc dospějí, přiblížil.

Zdroje: Qualcomm, Liliputing

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Qualcomm nemusí zničit jádra od Nuvie, soud smetl žalobu ARMu

Závěr roku nepřinesl jen obvyklé Vánoce, ale také finále důležité soudní bitvy – totiž žaloby ARMu proti Qualcommu, jednomu z největších výrobců procesorů této platformy a nejdůležitějšímu hráči v čipech pro chytré telefony s Androidem. Šlo o hodně, protože požadavky ARMu hrozily Qualcomm potopit a současně musely zasít strach mezi všechny další výrobce. Verdikt, který nakonec přišel, je pro jednu ze stran vyloženě vánoční. Celý článok „Qualcomm nemusí zničit jádra od Nuvie, soud smetl žalobu ARMu“ »

  •  
  •  
  •  

Raspberry Pi 500: Úsporný ARM počítač v klávesnici na bázi RPi 5

Firma Raspberry Pi vydala v roce 2020 první kompletní počítač – základní, ale až by se chtělo říct roztomilý model RPi 400 integrovaný do klávesnice ve stylu, který pamětníci znají z osmibitů, Atari ST a Amig. Tento počítač byl založený na hardwaru Raspberry Pi 4, ale mezitím vyšla generace pět s mnohem dospělejším SoC. Klávesnicové mini PC teď dostane tuto péči také – firma uvádí na RPi 5 založenou novinku Raspberry Pi 500 a opět je dost zajímavá. Celý článok „Raspberry Pi 500: Úsporný ARM počítač v klávesnici na bázi RPi 5“ »

  •  
  •  
  •  

ARM procesor Snapdragon X Elite je v prvním desktopu typu NUC

Nadšenci do procesorů ARM dlouho vyhlíželi příchod procesorů Nuvia a poté procesorů pro PC, které po koupi Nuvie s její architekturou Oryon chystal Qualcomm. Ty letos konečně vyšly jako Snapdragon X Elite a Plus a přinesly poprvé (pokud pomineme procesory Applu) skutečně konkurenceschopný výkon. Zatím ale byly jen v noteboocích. Teď se na trh ovšem chystá první „desktop“, který přinese něco ve stylu Mac Mini, ale s ARM Windows. Celý článok „ARM procesor Snapdragon X Elite je v prvním desktopu typu NUC“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *