„M1 od Qualcommu“ bude mít CPU architekturu Oryon. Vydání 2023

Výkonná ARM architektura pro PC od Qualcommu a Nuvie má jméno

PC s procesory ARM jsou dnes taková rozpačitá – jejich procesory používají architektury ARM Cortex pro mobily a chybí jim výkon. Proto se hodně nadějí vkládá do procesorů Qualcomm s jádry Nuvia, která mají být výrazně lepší, nebo to tak alespoň maloval „hype“, jenž se kolem nich utvořil. Tyto SoC budou zcela novou řadou v portfoliu Qualcommu, a pokud jde o doteď téměř čistě „Wintel“ počítače a notebooky, mohly by všechno změnit.

Pro kontext je třeba připomenout, kde se architektura Nuvia vzala. Před pár lety jsme byli možná na absolutním vrcholu zájmu o procesory ARM od Apple. Tehdy vykazovaly velké každoroční nárůsty výkonu a zdálo se, že Intel a AMD za nimi beznadějně zaostanou a tento vývoj už nikdy nebudou stíhat. To se pak ale nestalo, naopak se zpomalila evoluce architektur Applu. Ale v tehdejší atmosféře, kdy ARM vypadal jako nezastavitelná síla, se část inženýrů vyvíjejících CPU architekturu pro Apple osamostatnila a založila si startup Nuvia. Od toho se čekalo, že přinese podobně revoluční ARM procesory.

A právě Qualcomm pak Nuvii koupil a oznámil, že architekturu a její další potomky bude používat v procesorech pro notebooky. Od těch tedy je očekáván podobně vysoký výkon a efektivita, jaká je chválená na čipech jako Apple M1. Poptávka po mediálních „příbězích“ způsobuje, že se často zjednodušeně mluví o „Apple killerech“ a podobně, i když nic takového samozřejmě Qualcomm neříká.

Před nedávnem se sice až nepochopitelně proti tomuto plánu – který by mohl této procesorové instrukční sadě jako takové velmi pomoci – začal stavět na zadní samotný ARM, ale Qualcomm podle všeho plány na nasazení procesorů s jádry Nuvia do PC nezměnil.

Nové jádro je Oryon, celý procesor bude dál Snapdragon

Nyní firma oznámila, že „Nuviácká“ architektura přijde na trh pod označením Oryon – máme pro ni tedy konečně jméno. Není jasné, zda to bude architektura již nějak odlišná od toho, co vyvíjela Nuvia původně jako startup, nebo jsou úpravy jen dílčí. Oryon by mělo přesněji být přímo jméno pro samotné jádro CPU.

Oryon bude jádro CPU tvořící komponentu procesorů Snapdragon (zdroj: Qualcomm)

Qualcomm je ale, zdá se, stále hrdý na svou značku Snapdragon. A tak zřejmě nevyužije příležitost s příchodem těchto výkonnějších jader (tedy aspoň doufejme, že nepůjde o zklamání jako u vlastních CPU jader Samsungu) provést „rebranding“ a zavést pro PC procesory nějaké nové jméno. Na to by se Oryon docela hodil, něco jako „Qualcomm Oryon 9000“ by neznělo zle.

Místo toho se tyto vyhlížené PC procesory budou stále jmenovat Snapdragon, ovšem jejich CPU jádra budou Oryon (místo dnešního Kryo, respektive reálně Cortexů). Ponechání značky Snapdragon má i určitou logiku, protože v notebookových procesorech bude pořád hodně DNA z dnešních mobilních Snapdragonů – tzv. uncore, AI jednotka, multimédia, GPU a další bloky budou asi převzaté z mobilních SoC.

Oryon přijde už příští rok?

Jednu dobu Qualcomm uváděl, že by dle jeho plánů příchod těchto procesorů do PC snad mohl nastat už příští rok (2023). Mezitím se začalo mluvit i o roce 2024, ale to jsou, zdá se, spekulace. Byť zpoždění by se asi dala očekávat už jenom kvůli sporu s ARMem a jeho až trošku šokujícímu požadavku, aby Qualcomm doslova zahodil a smazal vyvinutá IP.

Qualcomm Oryon – oznámení (zdroj: Qualcomm)

Qualcomm totiž momentálně jako čas, kdy konečně „přijde Nuvia“, pořád uvádí rok 2023. Firma mluví o tom, že nynější oznámení jména Oryon (a už vlastně ničeho dalšího, technické podrobnosti jsou pořád pod pokličkou) je jakousi návnadou předcházející „dalšímu dění v roce 2023“.

I pokud by se stalo, že komerční dostupnost zařízení (tedy hlavně notebooků) s procesory Snapdragon už založenými na architektuře Oryon nastane pro nás kupující reálně až po začátku roku 2024, samotné procesory a jejich platforma budou pravděpodobně představeny ještě v druhé polovině roku 2023. Tak to ostatně bývá i se SoC pro mobilní telefony, které bývají prezentovány o něco dřív než telefony na nich založené a s náskokem několika měsíců před reálnou dostupností v obchodech.

Každopádně se snad čas, kdy ARM notebooky s procesorem ARM víc dospějí, přiblížil.

Zdroje: Qualcomm, Liliputing

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ARM má GPU s podporou ray tracingu pro mobily: Immortalis-G715

Tento týden ARM oznámil nové architektury CPU (už jsme psali o novém velkém jádru Cortex-X3, které bude nejrychlejší architekturou ARMu, a novém efektivním jádru Cortex-A715). S nimi ale také oznámil nové GPU pro mobilní čipy – novou generaci Mali, ale také novou řadu grafik nazvanou Immortalis. A ta je velmi zajímavá: přináší totiž podporu raytracingových efektů, které teď podle ARMu mohou nastoupit do mobilních her. Celý článok „ARM má GPU s podporou ray tracingu pro mobily: Immortalis-G715“ »

 •  
 •  
 •  

ARM uvádí nové prostřední jádro Cortex-A715 (rozbor architektury)

ARM tento týden uvedl novou architekturu Cortex-X3, která bude novým nejvýkonnějším jádrem CPU pro telefony a notebooky, nabízeným touto firmou. Spolu s ním také přichází nové jádro Cortex-A715, které bude X3 doplňovat. Tato linie jader (Cortex-A76 až A78, pak A710), která dříve představovala velká jádra ARMu, se, zdá se, mění v jádra vyladěná na co nejlepší výkon v malé ploše a spotřebě, takže teď budou čímsi jako E-Core u Intelu. Celý článok „ARM uvádí nové prostřední jádro Cortex-A715 (rozbor architektury)“ »

 •  
 •  
 •  

Cortex-X3: nové nejrychlejší jádro ARMu (rozbor architektury)

ARM poslední léta každý rok uvádí nové procesorové architektury. Letos to je o nějaké týdny později než obvykle, ale firma nezklamala a odhalila novou generaci CPU – již druhou založenou na instrukční sadě ARMv9. Přichází s ní nové nejvýkonnější jádro Cortex-X3, které výrazně rozšiřuje výpočetní zdroje a obsahuje 6 ALU jako jádra Applu. Tato architektura zvýší jednojádrový výkon telefonů s Androidem, ale má jít i do notebooků. Celý článok „Cortex-X3: nové nejrychlejší jádro ARMu (rozbor architektury)“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *