První nereferenční Radeon RX 7900 XT / XTX. Dostupnost hned?

Aspoň některé nereferenční verze Radeonů RX 7900 by měly být uvedené hned 13. 12.

Když poprvé vycházely předchozí nové generace grafik AMD Radeon, často se přitom řešilo téma nereferenčních karet, které bývaly na prodej někdy s o dost velkou prodlevou proti dostupnosti karet v referenčním provedení. Vypadá to, že při vydání Radeonů RX 7000 (přesněji modelů RX 7900 XT a 7900 XTX) příští měsíc by to tak být nemuselo. Některé z těchto karet by prý mohly být v obchodech hned vedle těch se referenčním chlazením.

Tento týden se nejprve objevila zpráva, že přímo při vydání, které bude 13. 12., se zřejmě budou dát koupit jen karty s referenčním chlazením od AMD. Tedy karty ve stylu, který byl ukázán na vizualizacích při odhalení tento měsíc. Budou nicméně vyráběné a prodávané obvyklými partnerskými firmami, referenční provedení tedy neznamená, že by výroba a prodej šly čistě přes AMD. Tato informace z fóra BoardChannels uváděla, že nereferenční karty by se mohly objevit o týden až dva po vydání.

Dnes se ale už situace změnila. Web ComputerBase se v reakci na předchozí dotazoval přímo u výrobců karet a bylo mu řečeno, že minimálně některé nereferenční modely nové generace se už objeví přímo při vydání 13. 12. a ona první verze tedy neplatí. Možná tedy referovala o nějakém konkrétním výrobci, který vydání nestihne.

Neznamená to, že budou hned na prodej všechny chystané nereferenční karty, ostatně každý výrobce typicky uvádí dvě nebo víc provedení od každého modelu. Ale firmy se zřejmě budou snažit alespoň část mít k dispozici v den nula. Jiná otázka je samozřejmě, zda budou mít hotové dostatečné zásoby – asi se může stát, že nereferenčních karet moc nebude a rychle se vyprodají. Byť současná krize na trhu asi poptávku poněkud zmenší.

První nereferenční verze

Zatím moc nereferenčních provedení odhaleno nebylo. První známá byla karta Asus RX 7900 XT (a zřejmě i XTX) v provedení TUF Gaming. Ta má hodně velký (ale snad jen tři sloty silný) chladič a je možné, že jde o provedení, které je sdílené s kartami GeForce RTX 4000.

Asus RX 7900 TUF Gaming (zdroj: Asus, via: VideoCardz)

Vedle toho se ozval PowerColor (ten je výrobcem výhradně Radeonů) s kartou Red Devil 13, která zřejmě bude ještě tlustší než tři sloty (záslepku má tříslotovou, ale chladič zdá se výrazně přečuhuje). Toto by měl být „prémiový“ model, ale vedle něj má firma v přípravě také minimálně jedno další provedení Hellhound (fotka v záhlavní článku).

PowerColor RX 7900 XTX Red Devil (zdroj: PowerColor, via: VideoCardz)

A do třetice se pochlubil také Sapphire. Jeho karta zatím ale nebyla ukázaná celá. Podle částečného obrázku ukázaného „na sociálech“ bude u provedení Nitro+ (to má totiž být na obrázku) použitý nový design zřejmě s jednoduchým „čistějším“ stylem, byť ventilátory s lomenými lopatkami vypadají jako ty, použité už na řadě RX 6000. Ani u Sapphire pravděpodobně nepůjde o jedinou verzi, nejspíš budou i levnější karty Pulse. Ale o těch se zatím nic neví.

Referenční karty by měly být atraktivnější než v době Polarisů nebo Vegy

Dříve bývala otázka nereferenčních modelů hodně důležitá, jelikož jejich chlazení bývalo výrazně tišší než u referenčních karet. Bylo to umocněné tím, že referenční karty dlouho používaly chladiče typu blower, které jsou spolehlivější z toho hlediska, že fungují i v špatně větraných skříních. Mají ale výrazně horší hlučnost než chladiče s více axiálními ventilátory, na nichž se sjednotily nereferenčních karty.

U generace Radeon RX 6000 přišly ovšem referenční chladiče už také v nereferenčním stylu s třemi axiálními ventilátory. A v recenzích dopadly docela dobře. Pokud by se něco podobného povedlo i nyní, nemusel by nedostatek nereferenčních karet vadit. Chladiče Radeonů RX 7900 XT / XTX by měly vycházet z toho použitého u RX 6950 XT, ovšem ventilátory mají o něco větší průměr. Je také potvrzený polopasivní režim (ventilátory se v klidu vypnou). Referenční karty by mohly mít jednu výhodu: zatímco u nereferenčních karet je často zvýšené TDP, tyto karty by se měly držet výchozích 300 W (RX 7900 XT) a 355 W (RX 7900 XTX) a tím i lepší energetické efektivity. Pokud je tedy pro někoho dnes důležitá.

Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Referenční karty by také měly stát oficiální doporučené částky, zatímco nereferenční karty s přetaktováním mají často o něco vyšší cenu. I když ne vždy, některé levnější modely bývají cílené i na „MSRP“ referenčních karet.

Tip: Referenční Radeony RX 7900 mají v chladiči novinku: umí měřit teplotu vzduchu ve skříni

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4, 5), ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *