První nereferenční Radeon RX 7900 XT / XTX. Dostupnost hned?

Aspoň některé nereferenční verze Radeonů RX 7900 by měly být uvedené hned 13. 12.

Když poprvé vycházely předchozí nové generace grafik AMD Radeon, často se přitom řešilo téma nereferenčních karet, které bývaly na prodej někdy s o dost velkou prodlevou proti dostupnosti karet v referenčním provedení. Vypadá to, že při vydání Radeonů RX 7000 (přesněji modelů RX 7900 XT a 7900 XTX) příští měsíc by to tak být nemuselo. Některé z těchto karet by prý mohly být v obchodech hned vedle těch se referenčním chlazením.

Tento týden se nejprve objevila zpráva, že přímo při vydání, které bude 13. 12., se zřejmě budou dát koupit jen karty s referenčním chlazením od AMD. Tedy karty ve stylu, který byl ukázán na vizualizacích při odhalení tento měsíc. Budou nicméně vyráběné a prodávané obvyklými partnerskými firmami, referenční provedení tedy neznamená, že by výroba a prodej šly čistě přes AMD. Tato informace z fóra BoardChannels uváděla, že nereferenční karty by se mohly objevit o týden až dva po vydání.

Dnes se ale už situace změnila. Web ComputerBase se v reakci na předchozí dotazoval přímo u výrobců karet a bylo mu řečeno, že minimálně některé nereferenční modely nové generace se už objeví přímo při vydání 13. 12. a ona první verze tedy neplatí. Možná tedy referovala o nějakém konkrétním výrobci, který vydání nestihne.

Neznamená to, že budou hned na prodej všechny chystané nereferenční karty, ostatně každý výrobce typicky uvádí dvě nebo víc provedení od každého modelu. Ale firmy se zřejmě budou snažit alespoň část mít k dispozici v den nula. Jiná otázka je samozřejmě, zda budou mít hotové dostatečné zásoby – asi se může stát, že nereferenčních karet moc nebude a rychle se vyprodají. Byť současná krize na trhu asi poptávku poněkud zmenší.

První nereferenční verze

Zatím moc nereferenčních provedení odhaleno nebylo. První známá byla karta Asus RX 7900 XT (a zřejmě i XTX) v provedení TUF Gaming. Ta má hodně velký (ale snad jen tři sloty silný) chladič a je možné, že jde o provedení, které je sdílené s kartami GeForce RTX 4000.

Asus RX 7900 TUF Gaming (zdroj: Asus, via: VideoCardz)

Vedle toho se ozval PowerColor (ten je výrobcem výhradně Radeonů) s kartou Red Devil 13, která zřejmě bude ještě tlustší než tři sloty (záslepku má tříslotovou, ale chladič zdá se výrazně přečuhuje). Toto by měl být „prémiový“ model, ale vedle něj má firma v přípravě také minimálně jedno další provedení Hellhound (fotka v záhlavní článku).

PowerColor RX 7900 XTX Red Devil (zdroj: PowerColor, via: VideoCardz)

A do třetice se pochlubil také Sapphire. Jeho karta zatím ale nebyla ukázaná celá. Podle částečného obrázku ukázaného „na sociálech“ bude u provedení Nitro+ (to má totiž být na obrázku) použitý nový design zřejmě s jednoduchým „čistějším“ stylem, byť ventilátory s lomenými lopatkami vypadají jako ty, použité už na řadě RX 6000. Ani u Sapphire pravděpodobně nepůjde o jedinou verzi, nejspíš budou i levnější karty Pulse. Ale o těch se zatím nic neví.

Referenční karty by měly být atraktivnější než v době Polarisů nebo Vegy

Dříve bývala otázka nereferenčních modelů hodně důležitá, jelikož jejich chlazení bývalo výrazně tišší než u referenčních karet. Bylo to umocněné tím, že referenční karty dlouho používaly chladiče typu blower, které jsou spolehlivější z toho hlediska, že fungují i v špatně větraných skříních. Mají ale výrazně horší hlučnost než chladiče s více axiálními ventilátory, na nichž se sjednotily nereferenčních karty.

U generace Radeon RX 6000 přišly ovšem referenční chladiče už také v nereferenčním stylu s třemi axiálními ventilátory. A v recenzích dopadly docela dobře. Pokud by se něco podobného povedlo i nyní, nemusel by nedostatek nereferenčních karet vadit. Chladiče Radeonů RX 7900 XT / XTX by měly vycházet z toho použitého u RX 6950 XT, ovšem ventilátory mají o něco větší průměr. Je také potvrzený polopasivní režim (ventilátory se v klidu vypnou). Referenční karty by mohly mít jednu výhodu: zatímco u nereferenčních karet je často zvýšené TDP, tyto karty by se měly držet výchozích 300 W (RX 7900 XT) a 355 W (RX 7900 XTX) a tím i lepší energetické efektivity. Pokud je tedy pro někoho dnes důležitá.

Referenční Radeon RX 7900 XTX (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Referenční karty by také měly stát oficiální doporučené částky, zatímco nereferenční karty s přetaktováním mají často o něco vyšší cenu. I když ne vždy, některé levnější modely bývají cílené i na „MSRP“ referenčních karet.

Tip: Referenční Radeony RX 7900 mají v chladiči novinku: umí měřit teplotu vzduchu ve skříni

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4, 5), ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už je známo, kdy vyjdou 65W Zeny 4: Ryzen 7600, 7700 a 7900

Tento týden jsme tu už měli zprávu o tom, že by AMD mělo už v lednu vydat herní modely nové generace procesorů Ryzen 7000 obohacené o 3D V-Cache. Tyto modely ale asi budou dražší než současné procesory 7700X, 7900X a 7950X, takže moc nepomohou s nelibě nesenou nákladností platformy AM5. Ovšem vedle toho se objevily ještě informace o vydání pro změnu levnějších alternativ, totiž „ne-X“ modelů s nižší spotřebou. Celý článok „Už je známo, kdy vyjdou 65W Zeny 4: Ryzen 7600, 7700 a 7900“ »

 •  
 •  
 •  

Herní Ryzeny 7000 s V-Cache v lednu. Vyjdou tři, všechny 170W

AMD už v září vydalo novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 (s architekturou Zen 4). Protože ale předtím Ryzen 7 5800X3D ukázal, jak může velká L3 cache prospívat snímkovým frekvencím ve hrách, čeká se hodně na to, až také generace 7000 dostane rozšířenou 3D V-Cache. A teď je to už blízko, o těchto X3D modelech generace Zen 4 začaly unikat informace a vypadá to, že budou k mání už za měsíc a něco. Celý článok „Herní Ryzeny 7000 s V-Cache v lednu. Vyjdou tři, všechny 170W“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené

Ještě než AMD tento měsíc oznámilo první grafiky generace Radeon RX 7000, kolovaly docela dlouho různé úniky o tom, jaké by jejich GPU mohla mít specifikace. Vypadá to, že tato sága se teď v jistém smyslu uzavírá. Navi 31 už samozřejmě bylo odhaleno, AMD teď ale víceméně oficiálně potvrdilo také parametry dvou dalších GPU, které najdete v levnějších kartách – Navi 32 a Navi 33. Počty jejich jednotek totiž vykecalo v ovladačích. Celý článok „Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *