Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii

Sklo, hliník a poriadna konektivita

Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Základné parametre


Sklo, hliník a poriadna konektivita

Veľká skrinka musí prísť logicky aj s veľkou škatuľou, no zato oku ulahodí jej vzhľad, ktorý zvýši nedočkavosť škatuľu otvoriť a rýchlo vybrať celý jej obsah von. Klasicky sa na podtlači škatuli nachádzajú všetky základné parametre. 

Pri vybratí skrinky z balenia je vidieť, že v MSI nenechávaju nič na náhodu a skrinku pekne zabezpečili pre prepravu molitanovou výplňou. Tá plní ochrannú funkciu na jednotku a vyberanie skrinky zo škatule zostáva bez neporiadku navôkol, nie ako pri polystyréne. Šikovne uložené je aj príslušenstvo, ktoré sa nachádza v jednej z dvoch molitanových výplní. Samotná skrinka je zakrytá látkou s logom firmy MSI, ktorá môže plniť funkciu ochrany aj pri ďalšej preprave, to voči povrchovým poškodeniam.

Príslušenstvo obsahuje všetky potrebné skrutky a sťahovacie pásky, ak by boli treba pre zlepšenie káblového manažmentu, ktorý je mimochodom skvelý už aj bez nich. Nezabudlo sa ani na manuál dôležitý pre správnu inštaláciu komponentov a ako bonus je skrinka pripravená aj k uloženiu grafickej karty do vertikálnej polohy, takže máme k dispozícii aj držiak pre toto uloženie karty.

Skrinka je s objemom necelých 67 litrov, ktorú výrobca i napriek prerasteným rozmerom radí k midi-towerom. Sekira 500X pôsobí mohutno, no zároveň aj elegantne, k čomu výrazne napomáha temperované sklo o hrúbke 4 mm, ktoré tvorí väčšinu exteriéru. Pravá i ľavá presklenná bočnica je usadená na kovových pántoch, čo uľahčuje manipuláciu s oboma bočnicami a prístup do interiéru je jednoduchší ako pri klasickom vysúvaní bočníc. Ku samotnej konštrukcií skrinky sú obe bočnice priťahované dlhým magnetickým pásom, takže bočnice nelietajú svojvôľne do priestoru. Na ich otvorenie je šikovne vymyslený úchyt pre štyri prsty, takže prekonať silu magnetu je omnoho ľahšie.

   

Prachové filtre sa nachádzajú nielen na najbežnejších miestach, ako sme zvyknutí, ale taktiež po celej spodnej a hornej strane obvodu skrinky. Časti skrinky s prachovými filtrami sú odnímateľné, no skôr by som si vedel predstaviť úplne odňatie prachových filtrov od časti konštrukcie skrinky, pre jednoduchšie čistenie samotných filtrov.

Predná panel je rozdelený na dve časti. Vrchná je z hliníku, spodná z temperovaného skla. V strede sa nachádza pás RGB LED, ktorý po zapnutí počítača tieto dva materiály od seba pekne rozdelí. Za sklom je umiestnené podsvietené logo MSI, ktoré je kvôli sklu a tmavému podkladu slabšie vidieť, no pri zapnutí podsvietenia ho už neprehliadnete.

Po odňatí predného panela sú k dispozícií dva 200mm ventilátory, ktoré nie sú štandardne v ponuke výrobcu, takže k bližším parametrom ako k tým, že sú napájané 12 V, som sa nedopátral. No aj bez nejakých podrobnejších špecifikácií je z testovania zrejmé, že vedia byť tiché a efektívne. Spodný, ktorý sa nachádza za sklom predného panela, má podsvietenie RGB LED. Kábliky, ktoré vedú k pásu RGB LED na prednom paneli, držia masku dosť nakrátko. Ale je ju možné zhodiť tak, aby sa dali zvnútra očistiť prachové filtre. Každopádne odporúčam dbať na opatrnú demontáž (príliš nešklbať :)).

Vrchná časť skrinky je pre mňa vzhľadom, ale aj funkčne, veľmi vydarená. Pozostáva najmä z tvrdeného skla, ktoré ponúka pohľad do vnútra na ďalšie dva 200mm RGB LED ventilátory, ale je tu aj ovládací panel pre celú skrinku. Tentokrát nie je povrch rozdelený pásom LED, ako to bolo pri prednom paneli, ale to skrinke vôbec neškodí.

Na začiatku vrchnej časti sa nachádzajú konektory, ktoré by mohli byť v roku 2020 už štandardom aj pri skrinkách s nižšou cenovkou. Reč je najmä o piatich konektoroch USB: 4× štandardu 3.2 gen 1 typ A a 1× 3.2 gen 2 typ C (toto je extra rýchle 10-gigabitové). To je nevídaná porcia! Okrem nich sú tu potom ešte dve tlačidlá. Jedno ovládanie rôznych režimov RGB LED a druhé na zapnutie. Celý tento ovládací panel  je zakrytý elegantne opracovaným hliníkom, presne ako aj pri prednom paneli, na ktorý cez ukážkovo zabrúsenú hranu nadväzuje.

Ako som už spomínal, aj vrchnú časť skrinky je možné odňať, keďže po bokoch je perforovaný plech pre prístup vzduchu, pričom dostaneme prístup k spomínaným dvom RGB LED 200mm ventilátorom. Tie sú otočené smerom, ktorým nasávajú chladný vzduch do skrinky. Osobne by som si zvolil opačné smerovanie ventilátorov, predsa netreba bojovať s fyzikou a pretláčať nechcený teplý vzduch, ktorý stúpa hore a smerovať ho naspäť do skrinky. Dôvod takéhoto natočenia je rýdzo estetický a v testoch sa ukáže, koľko (chladiaceho výkonu) treba utrpieť za krásu. Je to taký súboj výraznejšieho pretlaku (sa nastavením vrchných ventilátorov na intake) s podtlakom (zvrchu outtake).

Zadný panel je štandardnejší, s otvorom na I/O základnej dosky, ôsmimi záslepkami na rozšírujúce karty a do tretice s otvorom pre zdroj ATX. Navyše tu sú namontované štyri pánty, ktoré držia postranné bočnice. Na vrchu je otvor až pre 140mm ventilátor pre výfuk teplého vzduchu z vnútra. Je škoda, že pri cene skrinky výrobca vzadu dodáva iba 120mm verziu ventilátora namiesto možného 140mm. Ale to by zase pri zachovaní vertikálnej pozície pre grafickú kartu musela byť skrinka ešte širšia, než je.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno

Riotoro je síce mladá firma, no jej produkty patria pod tie kvalitatívne lepšie v daných cenových kategóriach. Naprieč sortimentom majú herné periférie, vzduchové a vodné chladenie, zdroje a skrinky. Pri skrinkách aj zostaneme. Na podrobnejšie preskúmanie mi prišiel midi-tower s označením CR500. Okrem veľmi slušného vyhotovenia za 80 eur ponúka napríklad i vysokú efektivitu chladenia. Celý článok „Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

    1. Ahoj, nemám k dispozícii žiadného „vodníka“, takže ti to cvaknúť neviem. Ale dobrý postreh do budúcna, k takýmto skrinkám sa to určite hodí :).

      1. Chtělo by to uvést i maximální šířku kotvení radiátoru (zdá se, že jen rozměr 120, resp. 105mm), vzhledem k 200mm šířce by to mohlo svádět k úvaze použít sice vzácné, ale vyráběné, 180mm radiátory.

        1. Áno máš pravdu, moja chyba. Do budúcna si dám na to pozor :-).
          Možnosť uchytenia radiátora je spomínanych 105/120 mm.

  1. Můžu mít dotaz na okolojdoucí? Mám dilema při výběru nového zdroje, hlavním kritériem je samozřejmě chlazení. Doporučili byste dnes ještě kupovat pasivní Seasonic Platinum-X400? Nebo se mám držet při zdi a vsadit na jistotu s Corsair RMx 550? Nebo mám dokonce dnes už koukat po nějakém moderním SFX-L? Jaký je váš favorit pro spolehlivý a tichý zdroj?

    1. Staré Seasonici (G, X, FL apod.) nebrat, oproti novým mají řadu nedostatků…, za mě určitě Seasonic Prime – Platinum, pokud jsi fajnšmekr tak klidně Titanium. 10-12 let záruka, většinu času běží v pasivním režimu, ventilátor sepne až ve velké zátěži nebo při zahřátí, když je namontován např. v horní pozici ve skříni. Řadě Prime lze jen těžko něco vytknout. Cenově mi přijde ok.

      1. Ja mam Seasonic Focus GX 650W Gold (FOCUS-GX-650), co je nova vylepsena varianta Seasonic Focus Plus 650 Gold (SSR-650FX). Tie starsie mali problem vo velmi citlivej ochrane a robili to problemy s extra vykonnymi grafikami. Ma to hybridny rezim, extra tichy 12cm ventilator, 10 rocnu zaruku za 100Eur. Podla mna neni ocom. Ak si fajnsmeker tak si mozes kupit Prime verziu, ale oproti Focusu ti neprinesie nic naviac, len 135mm ventilator (nepotrebne), miesto 10 rocnej 12 rocnu zaruku a k tomu o 25% vyssiu cenu, uz sa to neoplati.

    2. v normalnej cene je naj rm650x – do 260W ide pasivne, 10 rokov zaruka, overeny kvalitny zdroj;

      seasonic prime su sice dobre zdroje ale prilis drahe na to co ponukaju.

      1. U RM řady jsem na vážkách, Corsair míří na trh s novou iterací, nepočkat na ni? Pak se cenový rozdíl vůči Seasonic Prime malinko stírá – cena/výkon pro mě není až tak kritický (pod mé úvahy spadá i 520W Nightjar Silverstonu).

        1. tak pokial ti to nesuri, pockal by som.

          tiez neviem aku mas zostavu ale do vykonnejsich zostav je vzdy lepsi semi pasiv ako cisto passiv.

          1. Pasivní mě láká i z kustom důvodu, hodlám jej dozbrojit ventilátorem centrálně řízeným deskou. Zmíněný Silverstone má ale podprůměrnou záruku a ta mě nutí pochybovat.
            Za příspěvky děkuji všem zúčastněným.

            1. Já mám Seasonic Prime Fanless 600 W Titanium k mojí plné spokojenosti (jsem magor na ticho), ale to už asi není vaše cílová cenová kategorie, že?

              1. Cena tohoto Seasonicu mi příjde nevkusná, přitažená za vlasy, bez ohledu na pro mě již vcelku předimenzovaný výkon. Ale zkusím si najít nějaké recenze, třeba některá mé pochybnosti rozptýlí.

                1. Předtím jsem měl 520 W Platinum verzi, stála mě cca 3K, ale dnes už se špatně shání. Na Mironetu je nicméně k sehnání 400 W varianta, ta má také kvalitní recenze, ale cena přes trojku, což je teda hodně. To už bych raději vzal třeba EVGA G3 550 W za dva a půl tisíce (jeden ze zdrojů, který získal 10/10 hodnocení na JonnyGuru, což je vysoké ocenění) a spolehl se na jeho semi-pasivní chod.

                  1. Rozhodnul jsem se na nic nečekat, neřešil, nepřepínal a objednal RM550x. Díky ještě jednou všem.

                    1. tie evga g3 nebrat – su to „hlucne“ zdroje ked roztocia fan s rm-kami sa to ani neda porovnat.

                      dobry vyber a sklamany urcite nebudes aj ked rm650x vydrzi bezat pasivne s o nieco väcsou zatazou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *