Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Herní PC založená na modulární kartě Intel Compute Element

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard.

Jako první počítač tohoto formátu Intel na CES 2020 oficiálně vydal NUC 9 Extreme, jinak též zvaný Ghost Canyon, o němž jsme již psali v tomto článku (na fotkách je dobře vidět, jak je konstruován). Je postavený na modulu Compute Element se 45W procesorem Core i9-9980HK s taktem v Boostu až 5,0 GHz. Tento modul má provedení karty, která je vlastně velkou částí základní desky a kromě pamětí a slotu pro SSD nese i chladič. V šasi 9 Extreme se pak tato karta zasouvá do dceřinné desky, která má ještě další slot M.2 a vyvádí PCI Express 3.0 ×16, do kterého se vedle karty s procesorem dá zasunout samostatná grafická karta standardního desktopového provedení. Její spotřeba může být až 225 W.

Compute Element v NUCu 9 Extreme (Zdroj: Koolshare.cn)
Karta Compute Element (Zdroj: Koolshare.cn)

Compute Element v počítačích dalších výrobců

Potud to tedy není nic nového, podrobně to můžete vidět ve výše odkázaném článku. Na CES 2020 se ovšem k této iniciativě přidali další výrobci, čímž se vytvořil ekosystém počítačů, které budou sdílet jako svůj základ stejný modul/kartu Compute Element. Mezi prvními je herní mini desktop Razer Tomahawk. Tedy relativně mini – objem skříně (označené Tomahawk N1) je 10 litrů a přesné rozměry bohužel nejsou uvedené.

Tomahawk bude používat interní zdroj typu SFX (výkon až 750 W), jenž je osazený výdechem nahoru za pozicí karty Compute Element – šasi je proto o hodně delší. Paralelně pak opět bude uložená grafická karta, kterou může být až Nvidia GeForce RTX 2080 Super. Jako procesor lze mít skrze kartu Compute Element Core i9-9980HK, ale budou asi i levnější možnosti jako Core i7-9750H. A až Intel uvede novou generaci karty Compute Element, mělo by být možné procesor (s touto deskou) vyměnit za nový.

Razer Tomahwak (Zdroj: Tom’s Hardware)

Bočnice jsou prosklené, aby bylo GPU vidět, Perforovaná horní strana skříně pak má odvětrávání dvěma 120mm ventilátory (volitelně lze použít dva 140mm, takže půdorys bude přesahovat 14 × 28 cm). Razer Tomahawk se bude prodávat jako kompletní PC, ale údajně je ještě zvažováno, zda by se skříň Tomahawk N1 (tedy jen s PCIe riserem přichystaným pro samostatně zakoupený Compute Element) nemohla prodávat i samostatně.

Podobně stavěné PC představila také firma Cooler Master jako model NC100. Design šasi je značně odlišný, ale vnitřní uspořádání je prakticky stejné, což je ovšem dáno i celou koncepcí. Opět je zde pozice pro Compute Element a pro jednu grafickou kartu a SFX zdroj. Všechna tato šasi jsou jinak až na přítomnost riseru celkem jednoduchá (i když to nemusí znamenat, že budou levná). Do určité míry se dá říct, že jsou skoro jako externí boxy pro grafické karty, jen je v nich ještě ve formě karty Compute Element i celé PC. Zde známe i rozměry: 375 × 206 × 127 mm.

Skříň Cooler Master NC100/počítač Cyberpower Nox Mini

Na této skříni založí svoji verzi CyberPower pod označením Nox Mini. CyberPower typicky skládá herní sestavy z komponent a zde s Cooler Masterem spolupracuje. Stroj vybavený Elementem s Core i9-9980HK, 16 GB DDR4, 1TB Intel SSD 660p a 850W zdrojem také Cooler Master bude stát 2399 $.

Odlišný tvar šasi bude představovat Akasa Venom QX, což je další ze skříní pro Compute Element Rozměry má 376 × 259 × 180 mm, také se spoléhá na SFX zdroj (800 W) a dovnitř se vejde grafická karta o délce až 30 cm.

Akasa Venom QX

A konečně, na CES 2020 představila soubor minipočítačů také firma Adata pod značkou XPG Gaia. A jeden z těchto strojů je také založený na Intel Compute Elementu. Toto PC bude je zdá se přímo založené na NUCu 9 Extreme (Adata asi jen branduje design Intelu), pětilitrové šasi, které vypadá téměř stejně až na barvu, je tudíž připraveno jen na kratší grafické karty. Nicméně protože se stále používají tytéž karty s procesorem, opět lze mít až Core i9-9980HK. Zdroj je interní typu Flex ATX, nacpaný na spodek šasi pod riser, grafiku a desku s procesorem. Otázka samozřejmě bude hlučnost zdroje (a obecně teploty), při herní zátěži to asi nebude úplně legrace.

Adata XPG Gaia
Adata XPG Gaia (ZDroj: Next Hardware)

Zatím samozřejmě těžko předvídat, jak úspěšný tento formát počítačů bude. Je u něho vyzdvihováno, že je modulární, ale to jsou ATX a mini-ITX sestavy samozřejmě také. S Compute Elementem bude minimálně nyní ze začátku asi ta potíž, že ho dodává jenom Intel. Není jisté, zda zde třeba někdy přibude konkurence a nějaký OEM výrobce vyrobí takové karty s procesory AMD (nebo jen konkurenční moduly s čipy Intelu). Toto může znamenat, že tyto karty budou dražší, protože nebude takový tlak na cenu. A výsledná PC tak nemusí být konkurenceschopná Mini-ITX skládačkám.

Mini-STX naruby

Formát Compute Elementu je zajímavý hlavně pro herní PC tím, že používá klasickou desktopovou grafickou kartu, kterou lze snadno koupit a upgradovat. U procesoru je to naopak komplikovanější. Notebookové čipy řady H lze vyměnit jenom s celou deskou/kartou. A je zde ještě jedna komplikace. Modul Compute Element v sobě zahrnuje i integrované chlazení notebookového typu s radiálním ventilátorem. U tohoto formátu počítače si tedy s chlazením CPU nebudete moci nic vymýšlet jaku u Mini-ITX. Toto může být dost slabina. Compute Element je tímto možná cosi jako opak formátu Mini-STX – tam lze použít desktopové vyměnitelné CPU/APU a dokonce i různorodé chladiče, ale nemůžete mít samostatnou grafiku. Zde naopak máte svobodu v grafické kartě, ale ne v procesoru a jeho chlazení.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Jakože „au“… Kdyby byl základní modul otočen nádechem chlazení vně, mohlo to být v nereferenčním provedení i zajímavé.

  2. „Odlišný tvar“ – to je tak milý eufemismus pro to, co vyprodukovali designeři z Akasa 🙂 Hádám, že nebude chybět RGB podsvícení (růžová barvo, koukám se na tebe) svislice a tlačítka Power/(Play?), které výsledný dojem korunuje.

    Jak se bude onen Intel Compute Element chladit po osazení grafických karet s otevřeným chlazením je mi taky záhadou.

  3. vpodstate pre nas trh relativne nepodstatne, cenovka bude urcite taka „priazniva“ ze ludia si v tej cene poskladaju vykonejsi a tichsi matx „desktop“ (ale kludne aj itx) a to s lepsim vyhladom pre upgrade do buducna ako byt naviazany na to ci intel vyda alebo nevyda potrebnu kartu s cpu pre upgrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *