Intel vyvinul modulární počítač v kartě PCIe, pro NUCy i jiná PC

Modulární vyměnitelný základ The Element v novém výkonném minipočítači NUC

Občas se objevují různé nápady na „modulární“ konstrukci počítačů, zvlášť těch menších než běžný ATX nebo ITX desktop – který je sám ze všeho nejmodulárnější. Zdá se, že exotičtější modulární konstrukci teď zkouší Intel. Nedávno jsme psali o jeho kompaktním NUC 9 Pro (či Extreme) se samostatnou grafickou kartou, a nyní bylo zveřejněno jeho vnitřní uspořádání, které má právě zajímavé modulární komponenty.

Intel si u NUC 9 Extreme/NUC 9 Pro (kódově „Ghost Canyon“) zřejmě vzal inspiraci z tzv. backplane systémů, u nichž je v šasi velké PCB, jehož úlohou je poskytovat společnou sběrnici, a vše ostatní se do slotů v backplanu osazuje jako karty. Přesně takto je pojatá ona modularita u NUC 9 Extreme, jen onen backplane je poměrně malý vzhledem k tomu, že jde o celkově kompaktní počítač. V tomto NUCu je backplane PCB vlastně spíš jakýsi riser pro sloty PCI Express, který je osazen na spodku šasi (na spodku, pokud je postavené vertikálně jako tower) a s kterým je zároveň integrováno napájení pro osazené komponenty. Počítač jde na trh zřejmě až první čtvrtině roku 2020, ale na webu Koolshare se objevily fotky z rozborky (a testu), takže se můžeme na vnitřnosti detailně podívat.

Parametry vyměnitelné karty Swappable NUC Compute Element neboli Compute Element či jen  The Element (Zdroj: Koolshare.cn)

V backplanu jsou tři sloty – jedno PCI Express 3.0 ×16 pro dvouslotovou grafiku, vedle něj je pak slot pro osazení hlavního modulu „Swappable NUC Compute Element“. I ten má provedení podobné tlusté PCIe kartě, na které je ale vlastně skoro celá základní deska (až na ten riser se sloty tvořený backplanem v šasi), s procesorem, čipsetem, sloty pro paměti i pro SSD.

Swappable NUC Compute Element neboli The Element (Zdroj: Koolshare.cn)

A také s chladičem, který tím pádem je nestandardní vyrobený na míru a podobný spíše těm v noteboocích než desktopovému. Nebo by se vlastně spíš dalo říct, že se podobá chladiči referenční grafické karty. Fouká teplo směrem na horní stranu šasi, kde jsou dva nízké ventilátory starající se o odtah ven.

Swappable NUC Compute Element (Zdroj: Koolshare.cn)

Všechny výstupní porty jsou vyvedené na „záslepku“ podobně jako u regulérní karty. Některé, jako čelní porty USB a audio by asi teoreticky mohly jít i společným konektorem přes backplane a šasi počítače, ale nevypadá to, že to tak Intel opravdu dělá, konektor je možná spíš čistě PCI Express. Antény Wi-Fi se přicvakávají uvnitř na separátní konektory, připojit se musí také přídavné napájení (8pin) a podle fotek asi i další káblíky jako přední USB. Na záslepce karty jsou z konektivity procesoru a čipsetu vyvedené obrazové výstupy integrované grafiky (HDMI 2.0b, 2× Thunderbolt 3), audio, dvojice Ethernetů a čtvero USB 3.2. Uvnitř pod krytem se schovávají dva porty M.2 a dva sloty SO-DIMM pro paměti – jsou přístupné uživateli, který tedy po odebrání krytu má možnost je na kartě vyměnit či upgradovat. Procesor je však osazený napevno, protože jde 45W noebookové čipy Core i5/i7/i9 řady H, nebo od nich odvozený notebookový BGA Xeon.

Swappable NUC Compute Element (Zdroj: Koolshare.cn)

Primárně se asi počítá s tím, že se vedle tohoto modulu pak osadí ona dvouslotová grafika, ale pokud dáte do slotu PCIe ×16 jednoslotovou kartu, tak se zbylí slot dá využít – Intel na tuto možnost myslel a backplane zde má další slot PCI Express 3.0 ×4. A mezi sloty je dokonce i třetí M.2 s chladícím krytem.

Swappable NUC Compute Element a šasi, do kterého se zasouvá (Zdroj: Koolshare.cn)

Karta s kompletním PC uvnitř bude mít i další využití

Toto modulární řešení PC hardwaru, kde je většina počítače zabalená do podoby snadno instalovatelných karet, zasouvaných do jednoduššího backplane, nebude ale jen záležitost čistě tohoto NUCu. Samotný modul s procesorem a RAM/SSD/chaldičem totiž Intel představil už v první polovině měsíce samostatně, tehdy ještě pod označením jen „The Element“ (informoval o tom AnandTech). Tehdy nebylo přímo o NUCu 9 Pro/Extreme nic řečené, ale nyní vidíme, že je založen právě na komponentě The Element.

Deska uvnitř karty Swappable NUC Compute Element (Zdroj: Koolshare.cn)

Intel zřejmě tedy chce, aby se na této společné součástce zakládalo více počítačů, včetně průmyslových, embedded a podobných řešení. Díky tomuto modulárnímu řešení se současně s procesorem a deskou bude dát vyměnit i vnější konektivita, pokud Intel vydá novou verzi Elementu. Samozřejmě to nebude tak pružné a výhodné jako u ATX/ITX součástek. Protože jde o proprietární technologii, nabídka bude omezená a tedy to asi i celé vyjde dráž. Ale pořád je to asi lepší, než kdyby bylo všechno osazené napevno a upgradovat se nedalo vůbec nic. Lákavé může být také to, že při upgradu toho není třeba tolik demontovat a skládat, karta se víceméně vysune a zasune (až na nutnost přicvaknout antény a znovu vrátit na místo horní kryt s ventilátory).

Konektory karty Swappable NUC Compute Element koukají na zadní straně NUCu 9 Extreme (Zdroj: Koolshare.cn)

Zatím samozřejmě není jasné, jak velký úspěch bude tato iniciativa mít. Pokud Intel nenajde zákazníky, hrozí, že karty Element zruší jako nedávno příbuzný „modulární“ projekt Intel Compute Card. Nicméně v současnosti Intel má naplánovaných několik budoucích generací, takže by mělo být čím počítače postavené okolo karty „The Element“ upgradovat.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Termoelektrický subambientní chladič už je i v podobě AIO vodníka

Minulý týden jsme tu měli zprávu o tom, že Intel s EKWB vyrobili snadno použitelné subambientní chlazení kombinující vodní okruh s termoelekrickým článkem, který dokáže snížit teplotu základny pod teplotu chladícího média. Intel ale podobné chlazení vyrobil i ve spolupráci s Cooler Masterem, který ho teď také uvedl. Jeho MasterLiquid ML360 Sub-Zero je možná ještě zajímavější. Je to totiž AIO chladič, který zvládne osadit úplně každý. Celý článok „Termoelektrický subambientní chladič už je i v podobě AIO vodníka“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia má pro grafiky GeForce vlastní verzi Smart Access Memory

Když AMD odhalilo Radeony RX 6000, oznámilo s nimi také funkci Smart Access Memory. Ta má dodávat jako bonus několik procent výkonu navíc, pokud bude grafika spárovaná s procesorem Ryzen 5000 (a na desce s čipsetem generace 500). Vypadalo to, že tím AMD získá výhodu nad grafikami GeForce a zároveň procesory Intel. Ovšem asi ne. Nvidia totiž dala vědět, že stejnou věc chystá také, a navíc bude méně omezená. Celý článok „Nvidia má pro grafiky GeForce vlastní verzi Smart Access Memory“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EK-QuantumX Delta TEC vydán: termolektrický subambientní chladič

Tento týden jsme psali o vodním chlazení od EKWB, které bude podpořené termoelektrickým článkem, jenž umožní snížit teplotu základny pod úroveň teploty kapaliny, ba i pod pokojovou teplotu. Toto subambientní chlazení teď firma EKWB oficiálně vydala, takže se můžeme podívat na finální produkt. Zajímavé je, že jde o iniciativu firmy Intel, která se takto zřejmě snaží dohnat deficit ve výkonu a efektivitě Ryzenů 5000 od AMD. Celý článok „EK-QuantumX Delta TEC vydán: termolektrický subambientní chladič“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *