Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii

Priestorný interiér pre každého

Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Priestorný interiér pre každého

Po jednoduchom otvorení bočnice sa dostaneme do zaujímavejšieho vnútra, ktoré je primárne tvorené z podnosu pre základnú dosku o hrúbke 1,35 mm. Úctihodná hrúbka plechu zabraňuje možným vibráciám z mechanických častí komponentov. Veľkostiam základných dosiek sa medze nekladú, keďže je možnosť uchytiť dosky od formátu Mini-ITX až po plnotučné E-ATX. Vďaka krytkám priechodkám okolo možné káble bezpečne prevliekať popod podnos ľubovolne, no slúžia skvelo aj ako krytie nevyužitého priestoru. Priestoru pre grafické karty je v skrinke požehnane. Skrinka má možnosť uchytiť grafickú kartu až do dĺžky 400 mm, takže lámanie si hlavy s tým, či sa mi zmestí grafická karta do skrinky, úplne odpadá. Na vrch tunela je možné položiť jeden 2,5″ disk, no zmestili by sa tam aj dva. Keďže sa dajú upevniť ďalšie dva 2,5″ disky na zadnú stranu podnosu, tak v tom problém nevidím.

Vo vnútri tunela sú štyri výsuvné priečinky pre 3,5″ disky. Do priečinkov je možné uchytiť aj 2,5″ disky, tie sú kompatibilné aj s nimi. V prípade, že niekto by nechcel mať viditeľné disky, jednoducho ich schová všetky do priečinkov (ak ich nie je viac ako 4). Priečinky sa veľmi ľahko vysúvajú a vkladajú naspäť vďaka pákovému systému. Samozrejme to môže pre mnohých ľudí znamenať nevyužitý priestor, ale stále je to veľké plus pre Sekiru. Ak sa predsa nájdu ľudia, ktorým by bolo stále málo priestoru pre disky, vo verzií s označením P a G vei mať až šesť pozícií. Tie sú inak vždy odvibrované po bokoch, za účelom tlmenia vibrácií, ktoré mechanické disky vytvárajú.

Vrchná časť vnútorného priestoru je predpripravená na vodné chladenie už z výroby, čo zabezpečuje výsuvný priečinok, ktorý je šikovne schovaný v drážkach pod vrchnými ventilátormi skrinky, zaistený dvoma šróbmi po krajoch. Vďaka tomuto riešeniu je spôsob uchytenia radiátorov do skrinky o dosť ľahší. Na tejto pozícii je možnosť uchytiť radiátor až do rozmeru 360 mm. Lacnejšie varianty pre Sekiru sú o túto výbavu ochudobnené.

Za pravou bočnicou je „odvrátená strana“ vnútra skrinky a teda po vizuálnej stránke menej atraktívna časť, no i tak veľmi zaujímavá. Zo spodu je už spomínaný tunel s miestom pre napájací zdroj a dva šuplíky, pre 2,5″ a 3,5″ disky. Z tejto strany sa ale samotné disky napájajú. Na podnose sú pripravené úchyty pre dva 2,5″ disky. Nakoľko nie sú odvibrované, odporúčam tam vkladať iba disky bez pohyblivých častí. Väčšiu pozornosť MSI venovalo aj často zanedbávanému káblovému manažmentu. Priestor pre káble od bočnici k podnosu je vo vzdialenosti 26 mm, to znamená, že ani pri hrubšom zväzku káblov nebude problém zavrieť bočnicu. Ku správnemu vedeniu káblov sú nápomocné štyri kusy upevňovacích pások so suchým zipsom.

Na ľavej hornej strane je namontovaný ovládač RGB LED, do ktorého je možné napojiť až 8× príslušenstvo RGB LED. Napájaný je cez konektor SATA, priamo zo zdroja. Bohužiaľ je kompatibilita s doskami obmedzená, len pre dosky od výrobcu MSI to znamená, že ak nie je doska kompatibilná s aplikáciou Mystic light, úplnému prispôsobeniu RGB sa človek nedočká. Ale i tak, prednastavených profilov s rôznymi efektami osvetlenia je na samotnom ovládači viac než dosť a človek si má z čoho vybrať.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno

Riotoro je síce mladá firma, no jej produkty patria pod tie kvalitatívne lepšie v daných cenových kategóriach. Naprieč sortimentom majú herné periférie, vzduchové a vodné chladenie, zdroje a skrinky. Pri skrinkách aj zostaneme. Na podrobnejšie preskúmanie mi prišiel midi-tower s označením CR500. Okrem veľmi slušného vyhotovenia za 80 eur ponúka napríklad i vysokú efektivitu chladenia. Celý článok „Test skrinky Riotoro CR500. Alebo keď je v pekle chladno“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (17) Pridať komentár

    1. Ahoj, nemám k dispozícii žiadného „vodníka“, takže ti to cvaknúť neviem. Ale dobrý postreh do budúcna, k takýmto skrinkám sa to určite hodí :).

      1. Chtělo by to uvést i maximální šířku kotvení radiátoru (zdá se, že jen rozměr 120, resp. 105mm), vzhledem k 200mm šířce by to mohlo svádět k úvaze použít sice vzácné, ale vyráběné, 180mm radiátory.

        1. Áno máš pravdu, moja chyba. Do budúcna si dám na to pozor :-).
          Možnosť uchytenia radiátora je spomínanych 105/120 mm.

  1. Můžu mít dotaz na okolojdoucí? Mám dilema při výběru nového zdroje, hlavním kritériem je samozřejmě chlazení. Doporučili byste dnes ještě kupovat pasivní Seasonic Platinum-X400? Nebo se mám držet při zdi a vsadit na jistotu s Corsair RMx 550? Nebo mám dokonce dnes už koukat po nějakém moderním SFX-L? Jaký je váš favorit pro spolehlivý a tichý zdroj?

    1. Staré Seasonici (G, X, FL apod.) nebrat, oproti novým mají řadu nedostatků…, za mě určitě Seasonic Prime – Platinum, pokud jsi fajnšmekr tak klidně Titanium. 10-12 let záruka, většinu času běží v pasivním režimu, ventilátor sepne až ve velké zátěži nebo při zahřátí, když je namontován např. v horní pozici ve skříni. Řadě Prime lze jen těžko něco vytknout. Cenově mi přijde ok.

      1. Ja mam Seasonic Focus GX 650W Gold (FOCUS-GX-650), co je nova vylepsena varianta Seasonic Focus Plus 650 Gold (SSR-650FX). Tie starsie mali problem vo velmi citlivej ochrane a robili to problemy s extra vykonnymi grafikami. Ma to hybridny rezim, extra tichy 12cm ventilator, 10 rocnu zaruku za 100Eur. Podla mna neni ocom. Ak si fajnsmeker tak si mozes kupit Prime verziu, ale oproti Focusu ti neprinesie nic naviac, len 135mm ventilator (nepotrebne), miesto 10 rocnej 12 rocnu zaruku a k tomu o 25% vyssiu cenu, uz sa to neoplati.

    2. v normalnej cene je naj rm650x – do 260W ide pasivne, 10 rokov zaruka, overeny kvalitny zdroj;

      seasonic prime su sice dobre zdroje ale prilis drahe na to co ponukaju.

      1. U RM řady jsem na vážkách, Corsair míří na trh s novou iterací, nepočkat na ni? Pak se cenový rozdíl vůči Seasonic Prime malinko stírá – cena/výkon pro mě není až tak kritický (pod mé úvahy spadá i 520W Nightjar Silverstonu).

        1. tak pokial ti to nesuri, pockal by som.

          tiez neviem aku mas zostavu ale do vykonnejsich zostav je vzdy lepsi semi pasiv ako cisto passiv.

          1. Pasivní mě láká i z kustom důvodu, hodlám jej dozbrojit ventilátorem centrálně řízeným deskou. Zmíněný Silverstone má ale podprůměrnou záruku a ta mě nutí pochybovat.
            Za příspěvky děkuji všem zúčastněným.

            1. Já mám Seasonic Prime Fanless 600 W Titanium k mojí plné spokojenosti (jsem magor na ticho), ale to už asi není vaše cílová cenová kategorie, že?

              1. Cena tohoto Seasonicu mi příjde nevkusná, přitažená za vlasy, bez ohledu na pro mě již vcelku předimenzovaný výkon. Ale zkusím si najít nějaké recenze, třeba některá mé pochybnosti rozptýlí.

                1. Předtím jsem měl 520 W Platinum verzi, stála mě cca 3K, ale dnes už se špatně shání. Na Mironetu je nicméně k sehnání 400 W varianta, ta má také kvalitní recenze, ale cena přes trojku, což je teda hodně. To už bych raději vzal třeba EVGA G3 550 W za dva a půl tisíce (jeden ze zdrojů, který získal 10/10 hodnocení na JonnyGuru, což je vysoké ocenění) a spolehl se na jeho semi-pasivní chod.

                  1. Rozhodnul jsem se na nic nečekat, neřešil, nepřepínal a objednal RM550x. Díky ještě jednou všem.

                    1. tie evga g3 nebrat – su to „hlucne“ zdroje ked roztocia fan s rm-kami sa to ani neda porovnat.

                      dobry vyber a sklamany urcite nebudes aj ked rm650x vydrzi bezat pasivne s o nieco väcsou zatazou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *